Če ogrevanje s kurilnim oljem nadomestimo z ogrevanjem s peleti, bomo stroške zaradi cenejšega energenta znižali skoraj za polovico, obenem pa je predelava kotla in kotlovnice (do 300 kilovatov) sorazmerno preprosta. Predelava kotlov na kurilno olje z gorilniki na lesne pelete se je pri stanovanjskih hišah že dodobra uveljavila. Podobne možnosti predelave obstajajo tudi za večje kotle za ogrevanje gospodarskih objektov, kjer se investicije povrnejo še občutno hitreje. Mnogi uporabniki kurilnega olja vidijo, kot možno rešitev za visoke stroške ogrevanja lesne pelete. Trenutno je za tisoč litrov kurilnega olja treba odšteti 1.022 evrov, za po kurilni vrednosti primerljivo količino pelet (to je približno dve toni) pa le 540 evrov.

 

peletni gorilnik fenix inovateh

Predelava kotla na kurilno olje v kotel na pelete je sorazmerno preprosta

 

Preprosta predelava kotla in kotlovnice

Kotle večjih moči (od 50 do 500 kilovatov), ki so prvenstveno namenjeni za kurilno olje, je navadno enostavno prirediti za kurjenje pelet. Kotli imajo možnost preprostega odpiranja kurišča, kar je pomembno zaradi čiščenja pepela, z ustreznim gorilnikom na pelete pa so tudi predelave minimalne. Tako ohranite možnost, da kadarkoli namestite nazaj gorilnik za kurilno olje, če bi se pokazala potreba. Za montažo gorilnika na pelete potrebujete do meter prostora na sprednji strani kotla – ta prostor mora biti na voljo tudi v smeri odpiranja vrat kotla. V bližino je treba postaviti tudi zalogovnik za pelete, katerega prostornina bo odvisna od razpoložljivega prostora. Minimalno bi moral zagotoviti zalogo za en dan, priporočljivo pa je, da bi bilo te za vsaj en teden. Ker je pri kurjenju biomase potrebna večja količina zraka kot pri kurilnemu olju, bo treba prezračevanje kotlovnice prirediti skladno s Smernico SZPV 407 (Slovensko združenje za požarno varnost). Izkušen ponudnik predelave kotla bo znal poskrbeti tudi za to.

 

poraba peletni gorilnik fenix inovateh

Naložba, ki se lahko povrne v manj kot letu dni

Če zdaj porabite 25 tisoč litrov olja na leto, lahko ob prehodu na ogrevanje s peleti (po trenutnih cenah kurilnega olja in ob nespremenjenem obsegu ogrevanja) računate na okoli 11 tisoč evrov prihranka vsako leto. Ob tem se naložba v nov način ogrevanja povrne v manj kot letu dni

 

Vzdrževanje kotla in doziranje pelet

Pogostost čiščenja nastalega pepela bo odvisna od dejanske porabe pelet, njihove kakovosti in velikosti kurišča kotla. V grobem lahko računate na čiščenje enkrat na teden, za to opravilo pa boste potrebovali do 20 minut. Priporočljivo je, da si nabavite industrijski sesalnik za pepel, saj bo postopek s tem veliko lažji in hitrejši. Če v bližini kotla nimate dovolj prostora za večji zalogovnik za pelete, lahko tega postavite v kakšen drug prostor in ga s kurilnico povežete po ustreznem dozirnem sistemu za pelete. Možnosti je več in se jih splača proučiti z izvajalcem predelave.

 

Dostava in skladiščenje pelet

Lesne pelete vam lahko dostavijo v 15-kilogramskih vrečah, večjih vrečah po eno tono (»big bag«) ali kar v razsutem stanju s cisterno. Računajte, da boste za zamenjavo tisoč litrov olja potrebovali okoli 2,2 tone pelet, kar zavzame okoli 3,4 kubičnega metra prostora. Priporočljivo je imeti vsaj mesečno zalogo pelet, če bi ob novi dobavi slučajno nastale nepredvidene težave. Kolikšna bo vaša zaloga, bo odvisno predvsem od razpoložljivega prostora, potem pa tudi od vaše želje glede velikosti zaloge. Treba pa je tudi poudariti, da bi kot velik naročnik pri dobaviteljih lesnih pelet ali kar neposredno pri proizvajalcih lahko izposlovali precej ugodnejše cene od tistih v prosti prodaji. Tako bi bili prihranki še večji od ocenjenih v priloženem diagramu.

 

 

Dodatne informacije: www.inovateh.si       I     Tel.: 031 237 355     I     fenix@inovateh.si

 


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.