Če ogrevanje s kurilnim oljem nadomestimo z ogrevanjem s peleti, bomo stroške zaradi cenejšega energenta znižali skoraj za polovico, obenem pa je predelava kotla in kotlovnice (do 300 kilovatov) sorazmerno preprosta. Predelava kotlov na kurilno olje z gorilniki na lesne pelete se je pri stanovanjskih hišah že dodobra uveljavila. Podobne možnosti predelave obstajajo tudi za večje kotle za ogrevanje gospodarskih objektov, kjer se investicije povrnejo še občutno hitreje. Mnogi uporabniki kurilnega olja vidijo, kot možno rešitev za visoke stroške ogrevanja lesne pelete. Trenutno je za tisoč litrov kurilnega olja treba odšteti 1.022 evrov, za po kurilni vrednosti primerljivo količino pelet (to je približno dve toni) pa le 540 evrov.
Predelava kotla na kurilno olje v kotel na pelete je sorazmerno preprosta |
Preprosta predelava kotla in kotlovnice
Kotle večjih moči (od 50 do 500 kilovatov), ki so prvenstveno namenjeni za kurilno olje, je navadno enostavno prirediti za kurjenje pelet. Kotli imajo možnost preprostega odpiranja kurišča, kar je pomembno zaradi čiščenja pepela, z ustreznim gorilnikom na pelete pa so tudi predelave minimalne. Tako ohranite možnost, da kadarkoli namestite nazaj gorilnik za kurilno olje, če bi se pokazala potreba. Za montažo gorilnika na pelete potrebujete do meter prostora na sprednji strani kotla – ta prostor mora biti na voljo tudi v smeri odpiranja vrat kotla. V bližino je treba postaviti tudi zalogovnik za pelete, katerega prostornina bo odvisna od razpoložljivega prostora. Minimalno bi moral zagotoviti zalogo za en dan, priporočljivo pa je, da bi bilo te za vsaj en teden. Ker je pri kurjenju biomase potrebna večja količina zraka kot pri kurilnemu olju, bo treba prezračevanje kotlovnice prirediti skladno s Smernico SZPV 407 (Slovensko združenje za požarno varnost). Izkušen ponudnik predelave kotla bo znal poskrbeti tudi za to.
Naložba, ki se lahko povrne v manj kot letu dni Če zdaj porabite 25 tisoč litrov olja na leto, lahko ob prehodu na ogrevanje s peleti (po trenutnih cenah kurilnega olja in ob nespremenjenem obsegu ogrevanja) računate na okoli 11 tisoč evrov prihranka vsako leto. Ob tem se naložba v nov način ogrevanja povrne v manj kot letu dni |
Vzdrževanje kotla in doziranje pelet
Pogostost čiščenja nastalega pepela bo odvisna od dejanske porabe pelet, njihove kakovosti in velikosti kurišča kotla. V grobem lahko računate na čiščenje enkrat na teden, za to opravilo pa boste potrebovali do 20 minut. Priporočljivo je, da si nabavite industrijski sesalnik za pepel, saj bo postopek s tem veliko lažji in hitrejši. Če v bližini kotla nimate dovolj prostora za večji zalogovnik za pelete, lahko tega postavite v kakšen drug prostor in ga s kurilnico povežete po ustreznem dozirnem sistemu za pelete. Možnosti je več in se jih splača proučiti z izvajalcem predelave.
Dostava in skladiščenje pelet
Lesne pelete vam lahko dostavijo v 15-kilogramskih vrečah, večjih vrečah po eno tono (»big bag«) ali kar v razsutem stanju s cisterno. Računajte, da boste za zamenjavo tisoč litrov olja potrebovali okoli 2,2 tone pelet, kar zavzame okoli 3,4 kubičnega metra prostora. Priporočljivo je imeti vsaj mesečno zalogo pelet, če bi ob novi dobavi slučajno nastale nepredvidene težave. Kolikšna bo vaša zaloga, bo odvisno predvsem od razpoložljivega prostora, potem pa tudi od vaše želje glede velikosti zaloge. Treba pa je tudi poudariti, da bi kot velik naročnik pri dobaviteljih lesnih pelet ali kar neposredno pri proizvajalcih lahko izposlovali precej ugodnejše cene od tistih v prosti prodaji. Tako bi bili prihranki še večji od ocenjenih v priloženem diagramu.
Dodatne informacije: I Tel.: 031 237 355 I fenix@inovateh.si