Cene naftnih derivatov, in s tem tudi kurilnega olja, še kar naprej rastejo in ni izgledov, da bi se kaj kmalu ustalile, kaj šele spustile na ravni izpred leta ali dveh.

Cene so že tako visoke, da že presegajo finančne zmožnosti mnogih gospodinjstev po Sloveniji. Uporabniki iščejo alternativne vire ogrevanja in največkrat je to biomasa. Predvsem lesni peleti so zanimivi, ker ohranjajo precejšnjo raven avtomatike, ki so jo uporabniki navajeni pri kurilnem olju (za razliko od kurjenja drv), obenem pa v večini primerov pravzaprav niti ni potrebe po zamenjavi obstoječega kotla. Potrebno je le dodatno namestiti sistem za kurjenje pelet, katerega glavni del predstavlja gorilnik na pelete.

 

inovateh_Fenix_na_KIV_NTK15-25

Primer montaže gorilnika na pelete Fenix na specialni kotel za kurilno olje


Izberite ustrezen gorilnik

V grobem ločimo gorilnike na pelete v dve skupini: take s hlajeno gorilno komoro in tiste z nehlajeno komoro. Nehlajeni gorilniki so enostavnejše konstrukcijske izdelave (in zato praviloma tudi cenejši), vendar so primerni le za kotle v večjimi kurišči, kot so kotli za kurjenje trdih goriv, medtem ko pri specialnih kotlih za kurilno olje njihova namestitev ne pride v poštev. Po drugi strani pa se gorilnike z hlajeno gorilno komoro drži vtis, da so zahtevni za montažo.

 

Med hlajenimi gorilniki izstopa gorilnik Fenix, katerega konkurenčna prednost pred ostalimi je ravno v enostavnosti vgradnje na obstoječe kotle (tudi specialne kotle na kurilno olje). To omogoča inovativno zasnovana gorilna komora, ki je zračno hlajena, tako da se ob namestitvi ne posega v vratca kotla, saj se gorilnik enostavno prisloni/pritrdi na vratca (odprtina v vratcih mora biti 110 mm). Za hlajenje gorilne komore se sicer uporabi zrak, ki se ga v gorilno komoro vpihava zaradi samega gorenja. S tem, ko ta je isti zrak speljan po zunanjem obodu gorilne komore, se segreje (in obenem tako hladi komoro), kar še izboljša kvaliteta gorenja lesnih plinov v sami gorilni komori, obenem pa ne prihaja do toplotnih izgub. Gorilnik odlikuje tudi napreden vžigni sistem, ki zagotavlja izredno hiter vžig pelet (v eni sami minuti) ob minimalni porabi električne energije.

 

Gorilnik Fenix ima vgrajen elektronski krmilni sistem, ki omogoča enostavno in učinkovito uravnavanje delovanja gorilnika (vklapljanje in izklapljanje gorilnika po potrebi ter prehod med različnimi režimi delovanja) in natančno nastavitev delovanja, saj ima uporabnik možnost spreminjanja okoli 15 različnih parametrov, da gorilnik prilagodi delovanju lastnim potrebam.

 

Zahteve za montažo

Obstajajo sicer določene omejitve glede montaže gorilnika Fenix na obstoječe kotle. Načeloma so vsi kotli na drva ali kombiniranih kotlov drva/olje primerni za montažo gorilnika, je pa potrebno zagotoviti 60 cm prostora od vratc (tudi v smeri njihovega odpiranja).

 

Pri kotlih namenjenim izključno za kurilno olje, pa so omejitve večje. Poleg zagotovitve potrebnega prostora od kotla (60 cm), mora biti globina kurišča minimalno 35 cm, izpušna cev kotla za dimne pline pa premera vsaj 130 mm. Priporočljivo je, da ima kotel neke vrste vratca, ki se odpirajo na tečaje, ker bo čiščenje pepela s tem precej lažje (uporabnik mora računati na čiščenje vsaj enkrat tedensko, ob najbolj mrzlih tednih tudi pogosteje), obenem pa je priporočljivo, da je kotel po moči nekoliko večji od dejanskih potreb gospodinjstva, ker bodo s tem izkoristki višji. Za grobo oceno potrebne nazivne moči v kW lahko vzamemo povprečno letno porabo kurilne olja v litrih, to številko delimo z 100 in prištejemo 10.

 

Gorilnik se dobavi skupaj s transporterjem za pelete (polžem), ki skrbi za doziranje pelet v gorilnik. Uporabnik tako potrebuje le še primerno posodo, ki bi služila kot zalogovnik za pelete, in seveda nabavo ustrezne količine in kvalitete pelet pri enem od številnih ponudnikov v Sloveniji in že je pripravljen na precej cenejši način ogrevanja.


Več na www.inovateh.si

Tel.: 031 237 355


Povezane vsebine


 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.