Cene naftnih derivatov, in s tem tudi kurilnega olja, še kar naprej rastejo in ni izgledov, da bi se kaj kmalu ustalile, kaj šele spustile na ravni izpred leta ali dveh.
Cene so že tako visoke, da že presegajo finančne zmožnosti mnogih gospodinjstev po Sloveniji. Uporabniki iščejo alternativne vire ogrevanja in največkrat je to biomasa. Predvsem lesni peleti so zanimivi, ker ohranjajo precejšnjo raven avtomatike, ki so jo uporabniki navajeni pri kurilnem olju (za razliko od kurjenja drv), obenem pa v večini primerov pravzaprav niti ni potrebe po zamenjavi obstoječega kotla. Potrebno je le dodatno namestiti sistem za kurjenje pelet, katerega glavni del predstavlja gorilnik na pelete.
![]() Primer montaže gorilnika na pelete Fenix na specialni kotel za kurilno olje |
Izberite ustrezen gorilnik
V grobem ločimo gorilnike na pelete v dve skupini: take s hlajeno gorilno komoro in tiste z nehlajeno komoro. Nehlajeni gorilniki so enostavnejše konstrukcijske izdelave (in zato praviloma tudi cenejši), vendar so primerni le za kotle v večjimi kurišči, kot so kotli za kurjenje trdih goriv, medtem ko pri specialnih kotlih za kurilno olje njihova namestitev ne pride v poštev. Po drugi strani pa se gorilnike z hlajeno gorilno komoro drži vtis, da so zahtevni za montažo.
Med hlajenimi gorilniki izstopa gorilnik Fenix, katerega konkurenčna prednost pred ostalimi je ravno v enostavnosti vgradnje na obstoječe kotle (tudi specialne kotle na kurilno olje). To omogoča inovativno zasnovana gorilna komora, ki je zračno hlajena, tako da se ob namestitvi ne posega v vratca kotla, saj se gorilnik enostavno prisloni/pritrdi na vratca (odprtina v vratcih mora biti 110 mm). Za hlajenje gorilne komore se sicer uporabi zrak, ki se ga v gorilno komoro vpihava zaradi samega gorenja. S tem, ko ta je isti zrak speljan po zunanjem obodu gorilne komore, se segreje (in obenem tako hladi komoro), kar še izboljša kvaliteta gorenja lesnih plinov v sami gorilni komori, obenem pa ne prihaja do toplotnih izgub. Gorilnik odlikuje tudi napreden vžigni sistem, ki zagotavlja izredno hiter vžig pelet (v eni sami minuti) ob minimalni porabi električne energije.
Gorilnik Fenix ima vgrajen elektronski krmilni sistem, ki omogoča enostavno in učinkovito uravnavanje delovanja gorilnika (vklapljanje in izklapljanje gorilnika po potrebi ter prehod med različnimi režimi delovanja) in natančno nastavitev delovanja, saj ima uporabnik možnost spreminjanja okoli 15 različnih parametrov, da gorilnik prilagodi delovanju lastnim potrebam.
Zahteve za montažo
Obstajajo sicer določene omejitve glede montaže gorilnika Fenix na obstoječe kotle. Načeloma so vsi kotli na drva ali kombiniranih kotlov drva/olje primerni za montažo gorilnika, je pa potrebno zagotoviti 60 cm prostora od vratc (tudi v smeri njihovega odpiranja).
Pri kotlih namenjenim izključno za kurilno olje, pa so omejitve večje. Poleg zagotovitve potrebnega prostora od kotla (60 cm), mora biti globina kurišča minimalno 35 cm, izpušna cev kotla za dimne pline pa premera vsaj 130 mm. Priporočljivo je, da ima kotel neke vrste vratca, ki se odpirajo na tečaje, ker bo čiščenje pepela s tem precej lažje (uporabnik mora računati na čiščenje vsaj enkrat tedensko, ob najbolj mrzlih tednih tudi pogosteje), obenem pa je priporočljivo, da je kotel po moči nekoliko večji od dejanskih potreb gospodinjstva, ker bodo s tem izkoristki višji. Za grobo oceno potrebne nazivne moči v kW lahko vzamemo povprečno letno porabo kurilne olja v litrih, to številko delimo z 100 in prištejemo 10.
Gorilnik se dobavi skupaj s transporterjem za pelete (polžem), ki skrbi za doziranje pelet v gorilnik. Uporabnik tako potrebuje le še primerno posodo, ki bi služila kot zalogovnik za pelete, in seveda nabavo ustrezne količine in kvalitete pelet pri enem od številnih ponudnikov v Sloveniji in že je pripravljen na precej cenejši način ogrevanja.
Več na www.inovateh.si
Tel.: 031 237 355