![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Turistična kmetija Hudičevec
V slikoviti kraški pokrajini leži lepo urejena turistična kmetija Hudičevec. "Zlobno" ime kmetije se sicer ne ujema z ličnim, prijaznim kompleksom manjših objektov, ki obsegajo stanovanjsko hišo, brunarico z apartmaji, gostišče z bazenom in sobami, gospodarskim objektom in delavnico. Lastnik, g. Simčič, marljivo oskrbuje objekte in pazi, da je vse lepo na svojem mestu. A vendar je domačija še pred kratkim gospodarju povzročala sive lase in vsaj v enem pogledu opravičevalasvoje ime. Stroški ogrevanja, s kombinacijo ogrevanja na plin, kurilno olje in drva, so bili iz dneva v dan višji. Na letni ravni so dosegali 16.500 - 20.000 EUR, torej je znašal letni račun za ogrevanje kar nekaj milijonov upokojenih tolarjev. Možnost ogrevanja z lesno biomaso lastne proizvodnje je sicer obstajala, vendar je misel o nenehnem nalaganju drv v požrešno peč moči 150kW zavrla nadaljnja razmišljanja.
Željo po ogrevanju z lesom je uresničil avtomatiziran kotel na lesene sekance. Kvaliteten avtomatiziran sistem ogrevanja z lesnimi sekanci, proizvod Fröling-a, je načrtovalo in vgradilo podjetje Mitraka d.o.o. iz Maribora. Sistem avtomatsko dovaja in dozira sekance v kotel ter potrebam primerno regulira potrebno moč ogrevanja. Kotel s pomično rešetko zagotavlja popolno izgorevanje lesne biomase. Končni produkt izgorevanja je siv pepel, brez temnejših oglenih ostankov nepopolno izgorelega lesa.
Popolnoma avtomatizirano
Naprava se v grobem sestoji iz zalogovnika sekancev, sistema podajanja in doziranja s polžem, ter kotla. S posebnim puhalom polnijo zalogovnik s sekanci. Na dnu zalogovnika je spiralno sojemalo, ki potiska sekance na podajalni polž, nato pa jih dozirni polž dovaja na rešetko gorilnika. Rešetka je po celotni dolžini pomična. Ima poseben sistem, ki razporedi gorivo enakomerno po celotni dolžini rešetke. Na koncu rešetke je gorivo že popolnoma upepeljeno. Od tam se pepel s polžem odvaja v posebno posodo za pepel. Kotel ima tudi sistem za recirkulacijo dimnih plinov, kar omogoča dodatno izkoriščanje toplote. Puhalo vroče pline iz dimnika ponovno dovede v toplotni izmenjalnik, ki je integriran v ohišje peči, in predgreje ogrevno vodo. Kotel avtomatsko regulira temperaturo predtoka na konstantno vrednost. Vgradnja sistema ogrevanja z lesno biomaso je zmanjšala letni strošek ogrevanja na skromnih 1.150 EUR. Investicija v sistem ni bila majhna - okrog 63.000 EUR, vendar je bila polovica investicijske vrednosti pokrita s subvencijo Ministrstva za kmetijstvo, z deležem sredstev Evropske Unije.
Nedvomno se je ta investicija g. Simčiču zares izplačala. Učinki pa niso le v denarnici, znatno zmanjšanje škodljivih emisij dimnih plinov je pomembno za zmanjšanje onesnaževanja ozračja in toplogrednega učinka. Poleg vsega je bila za primerjavo izdelana analiza škodljivih emisij prejšnjega in sedanjega sistema ogrevanja.
S pozitivnimi vtisi smo nadaljevali z ogledom nekoliko drugačnega sistema ogrevanja z lesno biomaso - sodobne peči na drva. O tem ogledu bomo pisali naslednjič - v aprilski številki energetskega svetovalca Varčujem z energijo, ki bo izšel v začetku meseca aprila. •