V Dublinu na Irskem, tako kot povsod drugje na svetu, poraba elektrike zelo hitro raste. Majhno podjetje MicroPro pa je to dejstvo spremenilo v poslovno priložnost.
Družba je bila pred tremi leti prvi proizvajalec računalnikov, ki je osvojil nagrado za ”European Eco-label”. Njihove računalnike se da 98% reciklirati – v primerjavi z konvencionalnimi ekvivalenti z 38% reciklažo. Računalniki porabijo 50% manj električne energije in stroji ne vsebujejo živega srebra, svinca ali plastike.
Paul Maher in Ann Galligan sta razvila poslovni model, ki temelji na poprodajnih storitvah. Cilj je zagotoviti rekordno dolgo življenjsko dobo osebnega računalnika. Paul Maher, generalni direktor: “Naši računalniki so nadgradljivi preko modularne zasnove, tako da so zelo enostavni za popravila ali posodobitve. Vsa ohišja so tudi narejena iz lesa ali recikliranega lesa, kar pomeni da vsak osebni računalnik izgleda drugače. “
Temu se reče ”krožno gospodarstvo”: skoraj vse se lahko uporabi večkrat. Ob koncu svojega življenja se lahko ti eko-računalniki uporabijo tudi kot blagajne ali zasilna razsvetljava.
Danes podjetje zaposluje 25 ljudi in ima letni promet v višini 1,5 milijona evrov. Podjetje upa, da bo potrojilo svojo delovno silo in promet preko partnerjev po vsej Evropi v nasljednih 5 letih.
Anne Galligan, direktorica MicroPro, je dejala: “Naš poslovni model lahko posnemajo po vsem svetu. Trenutno smo v pogovoru z različnimi servisnimi centri po vsej Evropi z upanjem, da bi naši Eco računalniki lahko nudili enako raven storitev še izven Irske.”
Ocenjuje se, da bi z izdelavo trajnih proizvodov in surovin za reciklažo lahko prihranili EU podjetjem 600 milijard evrov.
Prehod na krožno gospodarstvo bi lahko proizvedel do 580.000 delovnih mest v Evropi, kar bi tudi pripomoglo pri problemu globalnega segrevanja zemlje.
Shane Colgan je dejal, da je krožno gospodarstvo res tako rečena ”win-win situacija”: “Evropska komisija je dejala, da bomo v obdobju do leta 2030 v EU zaradi krožnega gospodarstva lahko zmanjšali emisije ogljika za 450 milijonov ton na leto.”
www.micropro.ie