Merkurju gre zadnje mesece kar dobro, september je bil rekorden, trdijo v podjetju. Dobavitelji pravijo, da družba redno poravnava obveznosti, nekaj pritožb pa se nanaša na preostale trge.

 

merkur1
"Pri prometu smo že na ravni kot pred Merkurjevo krizo. Že decembra se bo videlo, v kakšnem položaju je Merkur - če mu bo uspelo plačati prvi obrok poravnave, potem menim, da je na dobri poti," tako meni Stanislav Malerič, KMS Malerič, dobavitelj kovinskih sodov.

Nakelski trgovec s tehničnim blagom je postopek prisilne poravnave končal avgusta, zdaj pa ga čaka 60-odstotno poplačilo upnikov v prihodnjih petih letih. Prvi obrok, 22,6 milijona evrov, plačila navadnim upnikom zapade konec decembra. Spomnimo, družbo je skoraj uničil neuspeli menedžerski prevzem Bineta Kordeža in širše vodstvene ekipe. V Merkurju pravijo, da tekoče obveznosti do dobaviteljev poravnavajo redno, na dan zapadlosti, zadovoljni pa so tudi s trendom rasti prodaje: »September je bil celo rekorden mesec, saj je bila prodaja za 2,4 milijona evrov večja od avgusta, glavna rast je bila predvsem pri prodaji podjetjem.« Merkur ima mesečno okrog 20 milijonov evrov prihodkov.


Zapirali ne bodo, še več povezovanja z drugimi trgovci

Iz težav se želijo rešiti tudi z oddajanjem prostorov drugim trgovcem v trgovskih centrih, kot je Lidl v ljubljanskih centrih na Rudniku in v Vižmarjah. V celjskem trgovskem centru še iščejo najemnike, v Kranju na Primskovem so dopolnili ponudbo, v Novem mestu so optimizirali trgovski center, podobno načrtujejo za centra v Murski Soboti in Mariboru.


Na trgih nekdanje Jugoslavije so v Sarajevu dobili partnerje Drvopromet (posle družbe je prevzel Mercator), drogerijo CM in trgovini z obutvijo Šimecki in Borovo , v Beogradu je vstopil živilski trgovec Roda iz skupine Mercator [MELR 175,00 0,00%], v Novem Sadu pa se bo Merkurju priključil živilec Idea (Konzum ). Zapiranja trgovskih centrov ne načrtujejo.


Dobavitelji čakajo na december

In kaj pravijo dobavitelji? Manjše je precej prizadela prisilna poravnava Merkurja in odpis skoraj polovice njihovih terjatev do Merkurja, vendar kot pravijo, so se razmere zdaj izboljšale. Veliko pozornost posvečajo prvi tranši poplačil, ki bo decembra. Takrat bo tudi jasno, kakšno bo sodelovanje v prihodnje. Večji dobavitelji so bili bolj redkobesedni, a so povsod za zdaj načeloma zadovoljni.


Stanislav Malerič, KMS Malerič : »Odnos z Merkurjem je korekten, njihovi zaposleni so tudi sami dobili polet, zagon. Sicer so nas na začetku poskušali izsiljevati s ceniki in pogoji, a smo se dogovorili, saj je tudi v našo korist, da Merkurju uspe. Prijetno sem bil presenečen, da so se potem zelo zavzeli pri naših izdelkih, tako da so, kar zadeva načrte, naša pričakovanja presegli in smo po prometu dejansko že na predkrizni ravni. Tudi pri plačilih smo se dogovorili, da jim za določen znesek damo odlog plačila - rok je trikrat krajši kot prej -, kar pa presega ta limit, morajo plačati po predračunu.

Ko smo videli, da to teče, se je tudi limit nekoliko zvišal. Z Merkurjem smo prej ustvarjali 25 odstotkov prometa, kar sicer ni kritično, prav tako smo sprejeli poplačilo terjatev v petih letih, a izguba je bila boleča. Ta denar smo potem poskušali preprosto odmisliti in zastavili načrte, kot da tega denarja ni, ko pa pride, bo dobrodošel. A smo še previdni. Že decembra se bo videlo, v kakšnem položaju je Merkur - če mu bo uspelo plačati prvi obrok, potem menim, da je na dobri poti.«


Janko Gorenšek, Emo TT : »Plačila so redna, pri nas gre večinoma za kompenzacijo, saj smo dobavitelji Merkurja in odjemalci Mersteela. Poslovanje ni najboljše, saj se je nekoliko zmanjšal obseg, a je solidno. Mogoče je pri njih še vedno nekoliko zaznati miselnost iz časa, ko so bili močni in glavni in se še vedno tako vedejo. Pri sklepanju pogodb so namreč še vedno nepopustljivi, ko smo mi dobavitelji, ko pa dobavljajo nam, bi imeli drugačne pogoje. Prav tako pri medsebojnih garancijah in zapiranju postavk vsak še vedno stoji na svojem bregu in se ne znajo dogovoriti, kar je še problematično, ampak ni hudega. Merkurjeve težave so nas precej prizadele, finančni položaj se nam je obrnil na glavo, sesul se nam je cel likvidnostni načrt.«

 

merkur2


Gorenje, ki ga vodi Franjo Bobinac : »Obseg poslovanja je prilagojen Merkurjevim zmožnostim, ki so seveda pod vplivom zdajšnje sanacije. Tako še nismo na ravneh, ki smo jih dosegali, preden je Merkur vstopil v krizo, vendar s stabilizacijo Merkurjevega poslovanja pričakujemo tudi povečanje medsebojnega poslovanja. S plačilno disciplino Merkurja v Sloveniji smo zadovoljni, na drugih trgih pa jo je treba nekoliko izboljšati.«


Uroš Slavinec, Helios [HDOG 400,00 0,00%]: »Odnosi z Merkurjem so korektni. Plačujejo v skladu z dogovorom.«


Lafarge Cement, ki ga vodi Janusz Miluch : »Merkur je naš dolgoletni partner, s katerim gojimo profesionalne in korektne poslovne odnose. Del Merkurjevega dolga smo na podlagi predloga uprave Merkurja letos spremenili v lastniški delež, saj menimo, da je v času krize, ki je še posebej prizadela gradbeništvo, pomembno, da podjetja v dejavnosti iščejo najboljše rešitve, ki bodo koristile vsem. Zato smo ponudbo sprejeli, saj verjamemo, da je to za cementarno dolgoročno gledano boljša odločitev. Od vložka v lastniški delež družbe pričakujemo, da bo po uspešni finančni sanaciji družbe ohranjal stabilno vrednost in jo sčasoma tudi zviševal. Podrobnih podatkov o plačilnih rokih ne moremo posredovati, lahko pa povemo, da smo zadovoljni s sodelovanjem.«


Tomaž Drenik, Kolpa : »Za zdaj poslujemo zelo previdno in čakamo prvo, decembrsko tranšo plačil. Od tega bo tudi odvisno, kako bo naprej, kakšno bo sodelovanje. Sicer sodelovanje poteka dobro, tudi promet jim je uspelo spraviti v tiste okvirje, ki so bili predvideni na začetku.«


Vir: www.finance.si

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.