Strešniki TONDAH na majhnih naklonih streh

Opečna kritina je iz gline, ki sodi med naravne materiale. Pri izbiri kritine moramo biti pozorni na njeno življenjsko dobo, odpornost proti različnim vremenskim spremembam, ognju in raznim mehanskim poškodbam. Strehe, pokrite z opečno kritino, uspešno kljubujejo poletni vročini in zimskim vetrovnim razmeram.

 

Opečna kritina je kritina z najdaljšo tradicijo. Osnovna surovina je skozi vsa leta ostala glina, spremenila (posodobila)  se je tehnologija v proizvodnji opečne kritine in osvojil nov sodoben način  vgradnje vseh strešnih materialov. Tako ne drži več prepričanje,  da je opeka primerna samo za strma ostrešja in da je opečna kritina  samo rdeče barve. Sodobna proizvodnja TONDACH omogoča izdelavo stiskanih strešnikov za naklone od 15o dalje,  seveda z vgradnjo sekundarne kritine.

 

tondach1
Bobrovec TONDACH, bakrenorjava  engoba

tondach2

Bobrovec TONDACH s krajniki, temnorjava engoba

 

Zračenje strehe je zelo pomembno

Odlika teh strešnikov je, da  položeni na strešino ob svojih stikih nudijo s pomočjo dveh stranskih in čelne zareze tesnjenje, ki preprečuje vdor vode, pršiča in  prahu.  Omenjeni dejavniki  seveda niso največja nevarnost pri izvedbi strešin z majhnim naklonom. Največjo nevarnost predstavlja žled, ki se pojavlja v zimskem času.  Do njegovega nastanka pride na podlagi slabo izoliranih slojev ki mejijo na streho. Pri strešinah z majhnim naklonom je zato potrebno veliko pozornosti posvetiti izvedbi toplotne izolacije in s tem zagotoviti s pomočjo prezračevalnega kanala nad in pod strešnikom čim bolj enakomerno  temperaturo zraka.

 

Novogradnje in sanacije

Seveda z posebnimi izvedbami sekundarnih kritin lahko minimalni naklon strešnika zmanjšamo za še dodatnih 5o (prej omenjenih 15o na 10o). Sekundarne kritine z povečanimi zahtevami so posebne predvsem po načinu vgradnje ( podeskana podkonstrukcija, zlepljeni stiki in preklopi sekundarne kritine, vodotesni preboji….). Ustrezno je potrebno povečati tudi samo višino prezračevalnega kanala (kriterij na podlagi dolžine špirovca in naklona).  Vzdolžne in prečne letve bi bilo priporočljivo impregnirati.  Tako zmeraj več opečnih kritin najde svoje mestu na vedno bolj priljubljenih pasivnih hišah, ki so v večini enostavnih kubosnih oblik z čim manjšim naklonom strehe.  Strešniki TONDACH pa  se vedno več uporabljajo tudi pri sanacijo strešin kritih z asbestnocementnimi kritinami, ki so večinoma v naklonih med 15o – 30o. Pred sanacijo ali predelavo ostrešja se je dobro posvetovati s statikom, ki bo ocenil stanje strešne konstrukcije, pri starejših objektih pa stanje celotnega objekta (temelje, nosilne zidove, druge nosilne dele konstrukcije …).

 

Montažna gradnja

Opečna kritina TONDACH je primerna tudi za ostrešja montažnih objektov. Ta ostrešja nimajo klasičnih špirovcev, ampak žebljane nosilce (palična konstrukcija iz zbitih desk). Naravni materiali kot sta les in glina pa se lepo zlijeta v celoto in zagotavljata kvalitetno in predvsem zdravo bivanje.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.