Ko temperature padejo do -20°C, nehajo delovati mobilni telefoni, LCD ekrani in dizel motorji. Avtomobilski akumulatorji izgubijo več kot polovico moči, deli iz plastike postanejo krhki in lomljivi, kaj pa se zgodi s konstrukcijami iz lesa ?

 

Fizikalne in mehanske lastnosti lesa so v takih razmerah odvisne od količine vlage v njem. Pred kratkim so zaključili raziskavo, s katero so ugotavljali medsebojne vplive med temperaturo, vlažnostjo in mehaničnimi lastnostmi lesa smreke.

 

les prenasa mraz

Lepila in postopek izdelave lepljenih nosilcev zagotavljata dolgotrajno stabilnost brez popuščanja spojev

 

Kaj se zgodi pri -20°C

Vlaga v lesu zmrzne šele, ko njegova temperatura pade od -5 do -10°C, v najdrobnejših kapilarah pa šele pri -18°C. Zmrzišče vlage je nižje predvsem zaradi raztopljenih sladkorjev, zato se pri temperaturah pod ničlo vlaga v lesu istočasno pojavlja kot led, tekočina in celo kot vodna para. Nato se med ohlajanjem voda v drobnih kapilarah, porah in celicah postopoma spremeni v led. Med tem dogajanjem nastane v kapilarah podtlak, ki je posledica prehoda vlage, les se skrči in postane nekakšen kompozitni material iz lesa in ledu. Različna elastičnost vode in ledu v lesu ima na elastomehanično obnašanje odločilen vpliv. Led najprej povzroči trdnost in togost, ko pa se voda v lesu odtali, pa se njegova trdnost dramatično zmanjša in pade daleč pot tisto, ki jo ima suh les.

 

Lesni lepljenci in varnost

Če lepljeni nosilci podpirajo streho ali most, pa lahko kombinacija vlage in lesa povzroči še dodatno težavo. Izdelani so iz več plasti lesenih lamel, ki so med seboj spojene samo z lepilom. Med tvorjenjem kondenza na nosilcu, lahko vlaga vdre tudi v lepilne fuge. Pri tem spoji iz lepil, izdelanih na osnovi sečnine začnejo popuščati, plasti lahko medsebojno razpadejo, kar je bil tudi vzrok porušitve strehe športne hale pred nekaj leti v Avstriji. Takšna lepila je danes za te namene prepovedano uporabljati, zamenjala so jih poliuretanska, ki so na vlago neobčutljiva. Raziskave so pokazale, da sušen les brez škode prenese velike obremenitve in bo ostal tudi ob daljših obdobjih mraza stabilen in zanesljiv. Zato so lepljeni nosilci ali križno lepljene lesene stene, v temperaturnem območju od +30°C do -20°C odlični gradbeni elementi, ki v obdobjih mraza in vročine ostanejo trdni in stabilni več desetletij.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.