V tujini za razmeroma nov izdelek iz lesa uporabljajo več oznak. Angleški izraz CLT je okrajšava za Cross Laminated Timber, v nemščini je to KLH – Kreuz Lagen Holz in tudi BSP – Brettsperholz. Druge oznake uporabljajo različni proizvajalci, izdelek pa je pri vseh enak, slovenska oznaka pa je križno lepljen stenski element. Plošče so povsem nov izdelek, ki ga v zgodovini človeškega gradbeništva še nismo videli, saj šele sodobna lepila in tehnologija lahko zagotovijo trdnost in trajnost.
![]() Del notranjega bodočega stopnišča v londonskem Murray Towerju |
Nekaj prednosti
Gradnja z lesom poteka učinkovito, hitro in čisto. Če novi sistem primerjamo z betonsko gradnjo, je izdelek predvsem veliko lažji in ekološko povsem neoporečen. V mestih lahko z neprimerljivo hitrostjo in brez hrupa postavljamo nove stavbe ali obstoječim dodajamo nova, lahka nadstropja. Seveda so tukaj tudi CO2 razlogi, saj v kubični meter CLT sten dolgoročno zajamemo 750 kg CO2. Dober primer uporabnosti je še potres v italijanski Aquili, kjer so v zelo kratkem času postavili veliko vrtcev in večstanovanjskih zgradb, pri tem pa lesena gradnja ni samo cenejša temveč tudi mnogo hitrejša, stanovalcem pa takoj po postaviti omogoča vselitev in bivanje v neoporečnem okolju.
![]() Izreze za odprtine in instalacije vode ter elektrike izdela proizvajalec v tovarni |
![]() Preše za 3 x 12 m velike CLT elemente proizvaja podjetje iz Hoč pri Mariboru |
Enostavna izdelava in izvedba
Za plošče lahko uporabijo vse vrste lesa pa tudi les, ki je izrezan iz zunanje plasti debel in ima manjšo uporabnost v lesarstvu, pa še cenejši je. Lesene lamele nato obdelajo ter križno položene zlepijo v več plasteh. Z načrtovanim potekom lesa in številom plasti lahko določajo trdnostne lastnosti, togost in upogljivost. Ta pride prav, kadar prekrivajo velike ločne strehe športnih ali trgovskih objektov, pri čemer se plošče samodejno prilagodijo loku. Če bodo ploskve po montaži ostale vidne, zanje izberejo vrsto in kvaliteto lesa ter s tem dekorirajo bodoče interierje. Proizvodnja lahko poteka delno ročno ali na popolnoma avtomatiziranih linijah.
![]() Stena in strop sta izdelana iz CLT plošč, ogrevanje se nahaja v betonskem estrihu |
Na masivne lepljene plošče ni potrebno pritrjevati nobenih parnih zapor, kot to delamo v običajni montažni gradnji. Izvedba stikov in medsebojnih vezav je enostavna, tesnost zagotovljena, trdnost in stabilnost pa sta glavna aduta take gradnje. Velike plošče arhitektom dajejo proste roke, zaradi česar je brez dodatnih podpor možno izvesti oblikovno nenavadne, vendar uporabne zgradbe.
Brez problemov v višino
Za tri ali večnadstropnice so plošče običajno petplastne in debele najmanj 75 mm. Če so debele 160 mm, lahko z njimi brez povesov premostimo 5 m razpone, za večje pa izdelujejo posebne kombinirane izvedbe. Togosti pa takim stavbam ne zagotavljajo kotni in križni spojni elementi ampak kotna postavitev notranjih sten, ki zgradbo spremenijo v izredno trden škatlasti nosilec. Pri tem projektanti izračunajo število potrebnih ojačitvenih sten, zato lahko prostorom skoraj poljubno določamo velikost in obliko. Izrezi za vrata in okna delno zmanjšujejo statične lastnosti posameznega elementa, ki jih nato izboljšajo z drugimi ukrepi, vse pa je izvedeno samo z lesom. Natančnost izdelave je tako visoka, da monterji elemente samo sestavljajo in spajajo, brez da bi bilo potrebno izvesti tudi najmanjše prilagajanje.
![]() Kombinacija lesa in betona poveča trdnost in omogoča razpone do 15 m |
Varianta – lesnobetonski strop
Je samo ena od možnosti, primerna tudi za vgradnjo talnega ogrevanja. S tem se močno poveča tudi toplotna vztrajnost stavbe, kljub temu, da že leseni elementi odlično skladiščijo in oddajajo toploto. Stropne plošče z vgrajenimi elementi za vprijem betona, ki ga vgradimo ko stavba že stoji, so opremljene še s folijo za zaščito pred vlago. Ko je strop dokončan, natezne sile prevzame les, tlačne beton, strižne pa vezni elementi. Strop je vitek, lahek, ognjeodporen ter odlično tesni in duši zvoke. Strop v prostorih je lesen, izvedba je cenejša kot vse običajne železobetonske variante, razpon stropov brez podpor pa lahko znaša do 15 m.
Klima v bivalnih prostorih
Les je naraven in živ material, ki vpliva in poživlja vse čute. Lepo diši, je topel na otip, slišen kadar se širi ali krči, je higieničen, elastičen, antistatičen in vpija škodljive snovi. Poleg tega je mehansko odporen in omogoča dobro sobno akustiko. V leseni zgradbi je občutena sobna temperatura do dve stopinji višja kot v stavbah iz drugih materialov, pri tem pa ne govorimo o osebnih občutkih ampak o izmerjenih vrednostih. Zaradi izolativnih lastnosti so tudi stroški za ogrevanje ali hlajenje nizki. Poleg tega lesene stene regulirajo vlago v prostoru in z oddajanjem ter sprejemanjem izravnavajo klimatske razmere. Komur pogled na lesene stene ni pri srcu jih lahko v celoti ali delno prekrije z mavčnimi ploščami ali drugimi sonaravnimi materiali.
![]() Stavba je vseljiva v trenutku ko postavijo stene ter jih obložijo s toplotno izolacijo |
Izjemna ognjeodpornost
Čeprav je les odličen energent in je strah pred požari v lesenih stavbah vtkan globoko v podzavest vseh, so takšne stavbe ognjevarne če upoštevamo predpise. Velika prednost lesa je v tem, da je njegovo obnašanje med požarom predvidljivo. Zunanja plast zogleni in s tem zaščiti notranjost pred porušitvijo. S preizkusi so izmerili, kaj se dogaja z vsakim posameznim lesenim elementom zgradbe med požarom in kdaj bodo izgubili svojo nosilnost. Tudi gasilci lažje obvladujejo požare v lesenih zgradbah, saj les gori počasi in enakomerno, ne kaplja, morebitno popuščanje konstrukcije pa signalizira z značilnimi zvoki. Vsi drugi materiali se rušijo nenadno in brez opozorila. S preizkusi so ugotovili, da so stiki med jeklom in leseno konstrukcijo lahko problematični, saj jeklo v primerjavi z lesom prej popusti. Tudi namerno povzročeni požari v preizkusnih zgradbah iz CLT plošč so pokazali, da so zgradbe statično neoporečne, stanovalcem pa so najnevarnejši strupeni plini, ki jih oddaja goreča oprema in pohištvo.
![]() Londonski osemnadstropni Murray Tower je izdelan iz čistega lesa, razen oblog in izolacije |
Londonska lesena devetnadstropnica
Sestavili so jo štirje tesarji v devetih tednih. Stoji v prometnem delu Londona, zaradi gradnje pa ni bila nobena cesta zaprta niti za en dan. V njej je 19 stanovanj, ki so jih prodali v nekaj urah in 10 socialnih stanovanj. Temelji in spodnji obod so betonski, ostalo pa vse iz lesa. Izmerjeno širjenje celotne zgradbe v času visoke vlažnosti znaša 2 mm po celotni višini, zato so kovinsko konstrukcijo dvigala privili neposredno v les, ki se razteza manj kot železo. Zunanjih 5000 okrasnih plošč, ki izolacijo ščitijo pred dežjem je izdelano iz mešanice lesenih drobcev in cementa. Manj obremenjene stene so iz troplastne, stropovi pa iz petplastne CLT plošče. Gradnjo so opazovali tudi ameriški arhitekti, ki prvo korist vidijo v hitri sestavi začasnih bivališč po naravnih ujmah. Motiv graditelja stavbe je bil okoljski, saj je ujel 300 ton ogljika, energetska poraba stavbe pa je 10% nižja od izračunane. Je 15% cenejša od betonske, temelji so zaradi nizke teže za 70% manjši, zgrajena pa je 5 mesecev prej kot betonska. Vsa dodatna vrtanja za prehod raznih vodov so hitra in enostavna, v primerjavi z razbijanjem in vrtanjem betona.
Razmeroma nov in neznan proizvod
Križno lepljeni elementi so v glavnem namenjeni gradnji večjih stavb in niso grožnja proizvajalcem enonadstropnih montažnih hiš. Ker je tehnologija razmeroma nova, je potrebno dokončno standardizirati to področje ter arhitektom in projektantom dati orodja, da bodo lesene stavbe sestavljali enako enostavno, ko to delajo z običajnimi gradbenimi materiali. Trenutno je potrebno graditelje še prepričevati in razlagati prednosti, s povečanjem proizvodnje pa bo cena teh elementov še dostopnejša. Poleg večstanovanjskih blokov in upravnih zgradb proizvajalci čakajo, da se bo odprl trg dvodružinskih nadstropnih stavb, ki jih s tem načinom gradnje lahko tako hitro postavimo in vselimo, kot z nobenim drugim znanim sistemom. Take stavbe so sonaravne, vežejo viške CO2, po razgradnji pa jih z mletjem ali zgorevanjem brez sledov vrnemo v naravni krog.
Les je ogljično nevtralen, trajnosten, energetsko varčen, ognjeodporen, gospodaren, vremensko odporen in blagodejen, ter je zagotovo material bodočnosti.