Vsakega, ki se v Piranu ali kje drugje želi lotiti preureditve spomeniško zaščitene nepremičnine, zaboli glava. Nastopi kopica administrativnih postopkov, najti je treba izvajalca in seveda so tu ne nazadnje tudi stroški. V Piranu jim bo zdaj malo lažje, saj so odprli informativno svetovalnico za grajeno dediščino. Svetovanje je brezplačno, dobite ga pa ga lahko ob sredah od 15. do 17. ure na Tartinijevem trgu 7, kjer ima svoje prostore Anbot. 

piran

Svetovalnica deluje v okviru projekta Ex.Po Aus Univerze na Primorskem in je povezana s prizadevanji za pripravo izhodišč za kandidaturo Pirana in Sečoveljskih solin za uvrstitev na poskusni seznam Unescove svetovne dediščine. O tem pobudnik pisarne red. prof. ddr. Mitja Guštin, ki je vodja projekta EX.PO AUS pri Inštitutu za dediščino Sredozemlja Znanstveno raziskovalnega središča Univerza na Primorskem, pravi: "Lažje bomo postali UNESCO destinacija, če bomo imeli urejeno okolje. Zato je pomembno, da čim bolje ohranjamo celostno podobo arhitekturne dediščine  Pirana. Kriteriji za uvrstitev na seznam so zelo ostri, nominacijo pa lahko ogrozijo tudi nepremišljeni posegi v prostor. V svetovalnici tako Pirančani lahko brezplačno dobijo informacije in nasvete tako glede obnove kot tudi vzdrževanja svojih spomeniško zaščitenih hiš."

 

Mitja Gustin

Mitja Guštin: Za to, da bomo postali UNESCO destinacija je pomembno, da čim bolje ohranjamo celostno podobo arhitekturne dediščine  Pirana."

V svetovalnici arhitektka dr. Margareta Jeraj nudi vse potrebne informacije in nasvete glede pridobitvi lokacijske dokumentacije, spomeniškovarstvenih pogojev. Tam so na voljo tudi katalogi s tipskimi detajli grajene dediščine, s primeri dobre prakse, z rešitvami zagat okoli stavbnega pohištva, zunanjih fasad, kritin s strešnimi elementi, obrtno-izvedbenimi deli, izbire gradbenih materialov in ureditve bližnje okolice. Imajo celo seznam obrtnikov, ki znajo kakovostno opraviti tovrstna zahtevna dela.

"Če ne bomo našli odgovora na kako vprašanje, ga bomo poiskali pri pristojnih službah zanj, želimo pa tudi pripraviti priročnik o beneško obalnem stilu arhitekture, tako da bi tudi na ta način spodbudili ljudi k ohranjanju tovrstne dediščine," dodaja Guštin.

Vir: www.regionalobala.si


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.