Število pasivnih hiš v Sloveniji se z vsakim letom povečuje. Večino do sedaj zgrajenih pasivnih hiš je bilo izvedenih z uporabo lesenih montažnih konstrukcij. Da pa to ni edina alternativa so dokazali strokovnjaki skupine Zelena gradnja, ki so v zadnjem letu načrtovali in zgradili več nizko energijskih in pasivnih hiš iz opeke.

 

Kako se lotiti gradnje pasivne hiše iz opeke?

Načrtovanje in gradnja pasivne hiše iz opeke zahtevata popolnoma drugačen pristop, kot je veljal za gradnjo tradicionalnih slovenskih hiš. Učinkovitost takšnih hiš je nekajkrat boljša od klasične gradnje. Glavna pozornost je danes posvečena načrtovanju, saj le pravilno načrtovana pasivna hiša dosega zastavljene cilje pasivne gradnje. Začne se že s pravilno umestitvijo hiše v prostor, ki je zelo pomembna, da se optimalno izkoristi sončna energija in drugih alternativnih virov iz bližnjega okolja. Po umestitvi hiše v prostor se lotimo načrtovanja konstrukcij. Pri konstrukcijskih rešitvah je ključno, da so predvideni vsi ukrepi, ki pripomorejo k odpravi vseh toplotnih mostov.

 

Pasivna hisa iz opeke

Pasivna hiša iz opeke. (foto: zelenagradnja.si)

Pri večini pasivnih hiš, katerih osnovno konstrukcijo predstavlja opeka, je bila načrtovana in uporabljena izvedba temeljne plošče na sloju toplotne izolacije. Prednosti pred klasičnim temeljenjem so predvsem v lažji izvedbi toplotne izolacije, ki omogoča gradnjo brez toplotnih mostov. Stroškovno gledano je izvedba temeljne plošče celo nekoliko ugodnejša, če upoštevamo vse stroške, ki so potrebni za doseganje enakih energijskih rezultatov pri klasičnem temeljenju. 

Za zidanje nosilnih zidov se v večini predvidi uporaba brušene opeke, ki omogoča hitrejšo in kvalitetnejšo gradnjo. Pri načrtovanju je potrebno paziti tudi na okenske in vratne  odprtine, ki morajo biti tako zasnovane, da omogočajo modularno gradnjo, s čimer prihranimo  veliko nepotrebnih stroškov. Nikakor ne smemo pozabiti na potresno varnost, saj je večina Slovenije na potresno ogroženem območju. Zato je  potrebno načrtovati tudi ustrezne vertikalne in horizontalne vezi. Pri teh vezeh lahko nastane problem linijskih toplotnih mostov, zato je potrebno načrtovati izvedbo dodatne toplotne izolacije. Vse to je najlažje izvedljivo z uporabo tipskih elementov iz EPS materiala, ki lahko tudi nadomeščajo uporabo klasičnih opažev.

Naslednji korak je zasnova strešne konstrukcije, ki mora biti prilagojena zahtevam pasivne gradnje. Tu je predvsem poudarek na prekinitvi vseh toplotni mostov, ki so najpogostejši vzrok za slabo toplotno izolacijo pri večini do sedaj zgrajenih klasičnih hišah. Poleg tega je potrebno paziti tudi na ustrezne fazne zamike strešne konstrukcije, ki naj bi dosegala vsaj dvanajst urni zamik. Koristi ima predvsem uporabnik, saj se pri pravilno načrtovanih faznih zamikih hiša ne pregreva in tudi pozimi ne podhladi. To lahko dosežemo z izgradnjo masivne ali montažne opečne plošče v mansardi ali pa z uporabo ustreznih lesno-vlaknenih plošč in drugih ustreznih toplotnih izolacij.

Pri načrtovanju celotnega toplotnega ovoja hiše je potrebno paziti tudi na pravilno izvedbo toplotne izolacije ter ustrezen izbor stavbnega pohištva. Debelina in vrsta toplotne izolacija je odvisna od želje investitorja oziroma zastavljenih energijskih ciljev. V večini do sedaj načrtovanih pasivnih hišah je zadostovala izolacija sten in tal v debelini 20 - 25 cm, razen pri izolaciji ostrešja, kjer je bilo potrebno  vgraditi cca 40 cm ustrezne izolacije. Pri uporabi najkvalitetnejše opeke na trgu se lahko minimalna debelina izolacije zniža tudi na 15 cm. Izbor ustreznega stavbnega pohištva in njena pravilna vgradnja pa ključno vplivata  na končno energijsko učinkovitost hiše. Pri tem ni dovolj paziti le na toplotno prehodnost vgrajenega okna, ampak tudi na sončne pritoke kot tudi na ustrezno zrakotesnost.

Da bi bila hiša kar najbolj energijsko učinkovita je potrebno opraviti še številne izračune energijske učinkovitosti na podlagi programa PHPP 07, ki ga je razvil Passivhaus institut iz Darmstadta. Na podlagi teh izračunov se opravi še dodatna optimizacija konstrukcijskih rešitev in izbor ustreznih materialov, ki pripomorejo k najboljšemu razmerju med energijsko učinkovitostjo in stroški gradnje. Pri načrtovanju konstrukcij je potrebno upoštevati tudi vse predvidene instalacije, še posebno razvod cevi za prezračevanje. Prehod vseh instalacijskih cevi skozi nosilne konstrukcije mora biti usklajen že v času načrtovanja, saj bi se drugače močno povečali stroški izvedbe.

Po končanem projektiranju pride na vrsto izbor usposobljenega izvajalca gradnje, ki bo upošteval vse predvidene rešitve in vam hišo zgradil na ključ. Lahko pa se take gradnje hiše lotite tudi sami s pomočjo lokalnih mojstrov in obrtnikov. Pri tem vam svetujemo, da si zagotovite strokovno usposobljenega svetovalca za pasivno gradnjo. Svetovalec vas bo vodil skozi posameznih faze gradnje in vam pomagal pri izboru ustreznih materialov ter kontroli ključnih detajlov.

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.