Logično je, da dajemo zadnja desetletja velik poudarek toplotni izolaciji zgradb, saj vpliva na osebni in državni proračun. In kar nas udari po žepu, nas hitro spametuje. Prepričevanje o potrebnosti toplotnih izolacij je tako nepotrebno.
Zgodba z zvočno izolacijo je drugačna: slabo zvočno izolirani prostori nas ne stanejo prav nič več in zvočna izolacija se v finančnem smislu težko povrne. Že sam obstoj pravilnika o zvočni zaščiti objektov pa nam pove, da so zvočne izolacije še kako potrebne. Pomanjkljiva zvočna izolacija namreč bistveno zmanjšuje bivalno ugodje in ima dolgoročno velik vpliv ne le na počutje, ampak tudi na zdravje. Hrup namreč predstavlja precej obremenjujoče in stresno okolje.
Za zmanjšanje hrupa v zgradbah, ki ga povzročajo promet in ostali dogodki izven hiše, izberemo izolacijska stekla in izoliramo fasado. Moteč pa je tudi hrup, ki se pojavlja znotraj zgradbe in se širi preko sten in stropov. Tudi tega je moč ublažiti.
Z ekološko izolacijo iz mikrogranulirane gume nadomestimo klasične materiale, kot so plošče iz mineralne, steklene ali lesne volne, kadar nimamo na voljo dovolj prostora. Majhna debeline (3-6 mm) pa je idealna tudi za adaptacije, kjer je na voljo malo prostora (npr. pri naknadnih zvočnih izolacijah prostorov za glasbene dejavnosti), tako za vgradnjo v tla, kot tudi v stene in stenske obloge. Tanke izolacijske materiale kombiniramo z mavčnimi ali OSB ploščami in tako z relativno tanko stensko ali stropno oblogo učinkovito izoliramo stene ali strop. •
kalcer erevija varčujem z energijo varčevanje energije zvočna izolacija gradnja