Image
V eni od prejšnjih številk Svetovalca smo zapisali, da dosedanji in uveljavljeni normativi za preračune sistemov ogrevanja ne omogočajo upoštevanja vseh vplivnih parametrov kot. npr. izvori toplote, natančno ovrednotenje toplotnih mostov itd., ki imajo v nizkoenergetskih še posebej pa v pasivnih zgradbah zelo velik pomen pri energetski bilanci.

V zahodnem svetu se je v zadnjih letih uveljavilo nekaj novih smernic za izračun in klasifikacijo ter certificiranje pasivnih hiš. Na kratko bomo predstavili nemški komplet izračunov in postopkov za izračun in certifikacijo pasivnih hiš - PHPP (Passivhaus Projektierungs Paket), s katerim se izdelujejo natančne energetske bilance bodočega pasivnega objekta.

Cilj PHPP-ja je bil izdelati računske modele, ki dajo natančne rezultate brez nepotrebnih »rezerv« in negotovosti, s pomočjo enostavnih metod in sredstev pri zajemu podatkov. Postopek s pomočjo simulacij, ki so jih strokovnjaki izdelali na podlagi analiz številnih objektov, zagotavlja zelo natančne rezultate. Komplet obsega izračun energetskih bilanc, projektiranje komfortnega prezračevanja, izračun toplotnih potreb in izkaze o energetski varčnosti.

PHPP so izdelali strokovnjaki podjetja PHI (Passiv Haus Institut) iz Nemčije leta 1998, od takrat se je paket neprenehoma razvijal in dopolnjeval. Novi, za projektiranje pomembni moduli so se sukcesivno dopolnjevali kot npr. izračun karakterističnih vrednosti oken, osenčenje, toplotne potrebe ter napoved karakteristik zgradbe v poletnem režimu. Na več kot 300 objektih so bile izvedene meritve ter analize in primerjave rezultatov, ki so pokazali, da so izračuni z zelo visoko natančnostjo napovedali izmerjeno stanje. Natančni rezultati, ki jih dosegamo z omenjenim projektantskim paketom so možni zaradi načina izračuna s pomočjo simulacij, ki temeljijo na računskem modeliranju termodinamike objekta.

Problemi, ki so se pojavljali v začetku, so bili povezani z veliko količino vhodnih podatkov za simulacijski program. Za natančen računalniški model pasivne hiše je bilo potrebnih preko 2000 neodvisnih vhodnih podatkov. Iz rezultatov teh zahtevnih simulacij so nastali preprostejši modeli, kjer je zajem vhodnih podatkov neprimerno enostavnejši, rezultati pa so še vedno zelo natančni. Poenostavitve so v glavnem obsegale obravnavanje hiše kot ene cone, ter izračun mesečnih bilanc namesto velikega števila ozkih časovnih intervalov.

Zakaj je PHPP natančnejši od »klasičnih« postopkov? Razložimo lahko na nekaj konkretnih primerih. Notranji toplotni izvori niso pavšalno določeni (npr. 2,1 W/m2 toplotne disipacije pri energetsko učinkovitih gospodinjskih aparatih namesto dosedanjih pavšalnih 5 W/m2). Upoštevanje previsokih notranjih izvorov toplote lahko privede do iluzij, da dobimo objekt z nično porabo energije že pri uvedbi zmernih standardov gradnje. V praksi se je pokazalo, da to ni izvedljivo. Pri solarnih dobitkih je npr. upoštevana stopnja umazanosti stekel, ki zmanjšujejo teoretične dobitke ter realni faktorji osenčenja. Pavšalni dodatek za infiltracijo zraka pri netesnostih je pri »klasičnih« postopkih izračuna znašal 0,15 do 0,2 h-1, kar se je izkazalo po izvedenih meritvah za veliko preveč, izhajati moramo iz izmerjenih vrednosti.

PHPP je torej bil razviti z namenom, da se izdela natančna energetska simulacija pasivne zgradbe. V izračunih upošteva maksimalno število vplivnih parametrov, ki jih stari načini izračuna niso, oz. so jih upoštevali s pavšalnimi faktorji z varnostnimi rezervami itd. Občutljivo energetsko bilanco pasivne hiše, kjer lahko že nekaj 10 Wattov dovedene ali odvedene toplote poruši termično ravnovesje v objektu, je možno izračunati samo s simulacijskimi računskimi postopki, ki upoštevajo vse pomembne vplivne faktorje, kot so oblika zgradbe, toplotna izolacija, toplotni izvori, toplotni mostovi in podobno.

Viri: Internetne strani Passivhaus Institut, Fachinformation PHI-2006/1

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.