Napredno načrtovanje javnih objektov v luči energetske učinkovitosti
Na svetu se zaradi vse večjih potreb po energiji hitro zmanjšujejo zaloge fosilnih goriv, zaradi česar je potrebno primarne vire energije uporabljati učinkoviteje ter povečati izrabo alternativnih virov energije. Zaradi tega smo primorani upoštevati načela energetske učinkovitosti pri načrtovanju tako novih objektov kot tudi pri rekonstrukciji.
Ključnega pomena pri načrtovanju novogradnje ali rekonstrukcije je tako upoštevanje vseh vplivov na objekt v vsej njegovi življenjski dobi. Zagotovilo za učinkovite rezultate so nedvomno strokovnjaki s svojim širokim spektrom znanja in dolgoletnimi izkušnjami ter občutkom za racionalnost.
Na počutje človeka v objektih vplivajo predvsem naslednji dejavniki: svež zrak, temperatura, vlaga v zraku, tok zračnih mas, …, ki jih z eno besedo poimenujemo notranja klima. Slednjo v objektu zagotavlja sklop sistemov za oskrbo z energijo, ki mora biti načrtovan tako, da upošteva razpoložljivost (časovno in energijsko) vira energije, dinamiko porabe odjemalca, obratovalne karakteristike posameznega sistema za pretvorbo primarne energije v končno obliko ter ekonomsko ozadje in okoljski vidik.
Slednji sklop je v večini primerov sestavljen iz več manjših podsistemov, katerega princip delovanja je podoben tistemu iz aktivnih omrežij. Slednje z radialno obratovalno konfiguracijo omogoča optimalno izkoriščanje obnovljivih virov energije, kar poveča energijsko neodvisnost in izrabo lokalnih obnovljivih in trajnostnih virov energije. V ta namen je potrebno, zaradi same kompleksnosti posameznih podsistemov, njihove kombinacije in obratovalnih lastnosti, že predhodno opraviti analizo stanja v obliki energetskega pregleda stavbe in študijo izvedljivosti o uporabi obnovljivih virov energije.
![]() Obravnavani parametri pri energetskem pregledu objekta | ![]() Vplivi pri načrtovanju energetike v objektih |
Razširjen energetski pregled
Razširjen energetski pregled je natančna analiza zgradbe, ki vsebuje izračune energetskih potreb in natančno analizo izbranih ukrepov za učinkovitejšo rabo energije. Namen energetskega pregleda je energetska in stroškovna analiza obstoječega energetskega stanja v objektu, določitev ukrepov za zmanjšanje porabe energije in njihovo ekonomsko ovrednotenje. V prvem delu je sestavljen iz splošne analize energetskega stanja objekta, spoznavanja strukture ustanove, ugotavljanja porabe ter stroškov energentov. V naslednji fazi je izveden popis največjih porabnikov energije, njihovo stanje in stanje zgradbe. Na osnovi rezultatov analize stanja vseh energetskih sistemov je izdelan predlog ukrepov, ki bodo vodili do zmanjšanja stroškov za energijo in do izboljšanja delovnih oziroma bivalnih pogojev.
Predvideni ukrepi se delijo na naslednje sklope: organizacijski ukrepi (ozaveščanje uporabnikov), gradbeni ukrepi (menjava oken, izolacija fasade in podstrešja), ukrepi na področju strojnih instalacij (namestitev učinkovitejših strojev in naprav, prisilno prezračevanje z vračanjem toplote, uporaba alternativnih virov energije) in ukrepi na področju elektro instalacij (namestitev varčnejših svetilk). Osnova za posamezne ukrepe so elaborat gradbene fizike (pred in po sanaciji ovoja zgradbe), termografski posnetek, izračun transmisijskih izgub, izračun osvetljenosti in pa stroškovna analiza glede na pričakovan prihranek energije. V pregledu se priporočijo tudi ukrepi, ki ne doprinašajo direktno k energetski učinkovitosti stavbe, ampak pripomorejo k večji obratovalni varnosti objekta. Na koncu so podane bistvene ugotovitve pregleda s predvidenimi organizacijskimi ukrepi in prednostna lista investicijskih ukrepov.
Študija izvedljivosti pa zajema analizo o zagotavljanju potrebne energije iz različnih virov energije (obnovljivi viri energije in kombinacija slednjih s klasičnimi sistemi), sestavljena je iz večih variant, pri čemer je za vsako varianto potreben naslednji postopek:
• analiza stanja in potreb po oskrbi stavbe z energijo,
• opredelitev možnih variant oskrbe stavbe z energijo ter preverjanje usklajenosti z lokacijskimi pogoji ter zahtevami učinkovite rabe energije v stavbi,
• predstavitev analiziranih variant z alternativnimi sistemi v primerjavi z varianto brez alternativnega sistema,
• opredelitev naložbe (specifikacija opreme in del, analiza lokacije, časovni načrt izvedbe, varstvo okolja, kadri) za vsako varianto,
• oceno investicijskih stroškov za vsako varianto z navedbo osnov za oceno vrednosti naložbe ter predvidenih virov financiranja in obveznosti do njih,
• izračun kazalnikov učinkovite rabe energije in stroškovnih kazalnikov variant,
• analizo občutljivosti.
Te študije odločilno vplivajo na končno odločitev pri novogradnji oz. rekonstrukciji objekta, zato je pomembno, da detajlno upoštevajo vse vidike, ki vplivajo na objekt v vsej njegovi življenjski dobi.
![]() | ![]() |
erevija varčujem z energijo savaprojekt projektiranje gradnja načrtovanje energetska učinkovitost energetika varčevanje energije