Sončna elektrika je danes najžlahtnejši in čist energent, ki ga lahko pridobimo povsod, kamor padejo sončni žarki.
Energijo, porabljeno v proizvodnji fotovoltaičnega modula, bo slednji povrnil po približno dveh letih delovanja, nato pa bo vsa neslišno proizvedena elektrika čisti dobiček za uporabnika. Večina stavb, ki imajo na strehah fotovoltaiko, je danes povezana z javnim električnim omrežjem, le majhen odstotek jih deluje popolnoma samostojno, pri čemer elektriko shranjujejo v baterije.
S finančnimi podporami kupcem fotovoltaike so države pospešile vgradnjo, zaradi padca cen modulov pa so podpore ugasnile. Da razvoj malih sončnih elektrarn zaradi tega nebi zastal, je potrebno uvesti nov, enostaven in pregleden način dvosmernega obračuna viškov elektrike, najprej tiste, ki jo moduli v sončnih dneh pošiljajo v javno omrežje ter nato prevzete elektrike iz javnega omrežja v nočnem času.
Rešitev je Net Metering
Je neto meritev ali obračun električne energije, ki jo meri poseben števec, ki se vrti v dve smeri. Ponoči meri porabljeno elektriko iz omrežja, podnevi pa spremeni smer vrtenja in od te količine odšteva solarno elektriko, ki jo fotovoltaika oddaja v omrežje.
Sedaj lahko vsak na svoji strehi postavi sončno elektrarno, pri tem pa mu ni potrebno ustanavljati firme ali se registrirati kot s.p., plačevati dodatnih davkov, se bati odvzema pokojnine, štipendije ali povečanega plačila vrtca. Obračun porabe opravi elektrodistributer, osnova pa so dogovorjena pravila, ki se po svetu razlikujejo. Net Metering uporabljajo v več državah že dolgo, čeprav še vedno poizkusno. Tehnično je sistem popolnoma dognan, potrebno je le še natančno določiti način obračuna med domačim proizvajalcem in elektrodistributerjem. V osnovi pa je glavni problem obračun davkov, saj se vloga proizvajalca elektrike ves čas spreminja. Ideja Net Meteringa prihaja iz ZDA, v Veliki Britaniji tak obračun trenutno omogoča en distributer, v Kanadi ga uporabljajo v več provincah, deluje pa tudi na Filipinih in na več avstralskih teritorijih.
Dvosmerni števec samodejno izmeri oddano in prejeto elektriko |
Problemi in koristi distributerjev
Za proizvajalce in distrubuterje električne energije so novi in majhni viri elektrike pravzaprav dodatna zmešnjava. Čeprav vsi vedo, da zeleno elektriko nujno potrebujemo, saj smo vesoljsko ladjo, imenovano Zemlja, že dodobra zadimili. Že sedaj so morali dispečerji ves čas uravnoteževati proizvodnjo elektrike s potrebami v omrežju, ustavljati ter vključevati elektrarne ali uvažati elektriko iz drugih držav. Sedaj bo uravnoteževanje dobave iz množice majhnih solarnih elektrarn le še dodaten izziv.
Net Metering je odlična ideja za lažji prehod na obnovljive vire elektrike
Pri tem pa strokovnjaki poudarjajo, da je kljub vsem težavam korist zelene elektrike zagotovo večja od stroškov, ki zaradi tega nastajajo. Zaradi novih virov ne bo potrebno graditi velikih elektrarn, problemi s prenosom energije po omrežju bodo manjši, izboljšano bo javno zdravje, povečalo se bo število delovnih mest, izboljšala splošna socialna slika, rast cen energije pa se bo upočasnila. V Kaliforniji so po večletnih izkušnjah ugotovili, da je korist za elektrodistributerja veliko večja, kot je strošek, ki mu ga povzroči Net Metering program, zato bodo z njim nadaljevali.
Kot kaže, bomo Net Metering kmalu uvedli tudi pri nas, saj je seznam prednosti razpršene proizvodnje elektrike zelo dolg, pa tudi nujnost takšnega pristopa že dolgo poudarjajo energetski in drugi strategi.
Podobni članki