Ludvik iz Kranja sprašuje o pravilni menjavi oken in o pogojih subvencije Eko sklada. Sedaj so v starejši stavbi vgrajena stara škatlasta okna z notranjimi roletnimi škatlami.
Odgovor: Okna naj bodo kvalitetna, zatesnjena, izolacijska, z lesenimi okviri, s toplotnozaščitnimi okenskimi stekli s plinskim polnjenjem in z IR kovinskim nanosom. Pravica do nepovratne finančne spodbude Eko sklada se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca naložbe za zamenjavo obstoječega zunanjega stavbnega pohištva, t.j. oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev pri obnovi stanovanjske stavbe, z vgradnjo energijsko učinkovitega lesenega, s toplotno prehodnostjo celotnega okna U ≤ 1,2 W/m2K (zasteklitev in okvir skupaj). Okna, balkonska vrata in fiksne zasteklitve morajo biti vgrajene po načelu tesnjenja v treh ravninah, kar opredeljuje RAL smernica za načrtovanje in izvedbo montaže zunanjega stavbnega pohištva.
Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za zamenjavo oken v stanovanjskih stavbah, za gradnjo katerih je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 1. 2003. Višina nepovratne finančne spodbude znaša največ 25 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 100€ na m2 oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev, za največ 30 m2 zamenjanega zunanjega stavbnega pohištva na posamezno stanovanjsko enoto.
Pravilna vgradnja oken, npr. po principu smernic RAL upošteva:
1. difuzijska zapornost izolacije okenske rege z notranje strani,
2. toplotno in zvočno izoliran obod okna,
3. vodotesnost vgradnje okna - difuzijsko odprto izolacije okenske rege z zunanje strani,
4. zadostno sidranje oz. primerna razdalja in razporeditev ter globina sider,
5. primerna velikost in obdelava odprtine - rega odvisna od velikosti elementa, špaleta naj bo pred vgradnjo okna fino ometana.
Senčila za preprečevanje vdora toplote naj bodo zunanja. Sodobna okna so dobro zatesnjena in imajo malo ventilacijskih izgub. Zato je tudi naravna ventilacija prostorov manjša in je potrebno prostore intenzivneje prezračevati ali pa vgraditi sistem mehanskega prezračevanja. Energijsko najučinkovitejša je vgradnja prezračevanja z vračanjem energije. Centralni prezračevalni sistem z vračanjem energije zagotavlja bivalno ugodje in kvaliteten zrak v bivalnih prostorih ob minimalnih tekočih stroških. Javni poziv Eko sklada za nepovratne finančne spodbude občanom je objavljen na www.ekosklad.si.