"Čemu moramo vso to čisto pitno vodo zavreči zgolj zato, ker je premrzla za tuširanje?" se je letošnjega februarja pod odprtim tušem vprašal 17-letni dijak Jure Miklavčič. Pol leta kasneje je presenetil s svojim izumom, s katerim povprečna družina mesečno porabo vode zmanjša za neverjetnih 1.200 litrov.

 

Za kaj gre?

Kot nam je pojasnil, se je ob pomoči mentorjev domislil pasivnega preklopnega ventila, ki zmanjšuje dnevno porabo vode v gospodinjstvih za približno 23 odstotkov. To po njegovih besedah pomeni, da bi povprečna slovenska družina mesečno porabo vode zmanjšala za neverjetnih 1200 litrov.

 

jure miklavcic

Jure Miklavčič je izumil prav poseben aktuator, s katerim lahko znatno zmanjšamo porabo vode.

 

Ventil, ki nam ga je predstavil, je sestavljen iz dotoka vode in dveh odtokov. En odtok vodi v tuš, drugi v zbiralnik vode. Ko voda priteče v notranjost ventila, oblije aktuator, ta pa preusmeri tok glede na njeno temperaturo. "Če si izberemo 35 stopinj Celzija, bo voda vse dokler ne bo segreta do te temperature, odtekala v zbiralnik. Ko bo temperatura dosežena, bo ventil preklopil in zaprl odtok do zbiralnika ter odprl pot v tuš," pojasnjuje mladi inovator. Velika prednost je ta, da ventil za delovanje ne potrebuje elektrike.

 

Investicija bi znašala nekaj čez 100 evrov

Pripravil je tudi informativni izračun, ki je pokazal, da bi se investicija v nakup ventila kmalu povrnila. Kot pravi, bi si lahko posamezniki sistem vzpostavili sami. Zanj bi potrebovali 10 metrov upogljive vodovodne cevi, za kar bi odšteli približno 8 evrov. Za tako imenovan zalogovnik vode bi po njegovi oceni odšteli približno 50 evrov, preklopni ventil z aktuatorjem pa bi nas stal 45 evrov. Če bi sistem v kopalnico namontirali sami, bi zanj zako odšteli 103 evre. "Investicija bi se poplačala v roku dveh let. Če to primerjamo z časom odplačevanja za sisteme s sončnimi celicami, je to zelo hitro," pravi.

Kot pojasnjuje, sicer podobne naprave že obstajajo v avtomobilski industriji, a jih tam uporabljajo na bistveno višjih temperaturah. "Novost je to, da smo našli način, kako aktuator deluje tudi pri nižjih temperaturah," pojasnjuje in dodaja, da so se sami osredotočili na temperaturno območje od 30 pa vse do 60 stopinj Celzija.

Aktuator, ki ga je predstavil danes, ima preklopno funkcijo znotraj ventila za vodo, a uporaben bi bil tudi v drugih napravah. Uporablja se ga lahko naprimer tudi kot pasivni zračnik, pravi. "S pomočjo aktuatorja bi lahko brez dodatnega nadzorovanja in stalnega merjenja ohranjali neko temperaturo v notranjosti neke zgradbe," dodaja. Osrednji del izdelka ima velike potenciale za uporabo tudi na drugih področjih, kot so na primer ogrevalni sistemi, toplotne črpalke, solarni kolektorji in klimatske naprave. Bistvena prednost je pasivnost glede energetske porabe, kar je v današnjem času in bo tudi v prihodnje ena glavnih odlik “zelenih izdelkov”.

Jure je zelo vesel priznanja s strani TESSI, kot pravi pa se je še kako razveselil tudi vabila za udeležbo na natečaju za najuglednejšo okoljsko nagrado Energy Globe Award, ki se bo odvijala naslednje leto. "Oddal sem prijavo in upam, da bo kaj iz tega," pravi. Še pred tem pa se bo udeležil Slovenskega foruma inovacij.

 

 

Kaj je TESSI?

Kratica TESSI pomeni poučevanje trajnosti v Sloveniji in Italiji. Gre za prenos obsežnih znanj slovenskih in italijanskih strokovnjakov srednješolskim profesorjem, ki ta znanja nato v okviru pouka posredujejo mladim. Projekt poleg teoretske strokovnosti stavi tudi na predstavitve primerov dobre prakse, torej uporabe teoretičnih znanj v praksi. Vsebinsko projekt pokriva področja energetske učinkovitosti, učinkovite rabe vode in ravnanja z odpadki. Del projekta je vsakoletni nagradni natečaj za dijake in srednje šole.

 

VIR: 24ur.com
Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.