V izboljšanju toplotne izolacije stavb se skriva ogromen varčevalni potencial. Enako kot mi imajo tudi Švicarji vzpodbujevalne programe, s katerimi olajšujejo lastnikom stavb izboljšave na energetskem področju, s tem da poleg subvencij nudijo tudi davčne olajšave.
Novi izolacijski elementi
Nekateri švicarski proizvajalci so se odločili, da kupcem ponudijo predfabricirane izolacijske fasadne elemente. Slednji imajo pred običajnimi sistemi nekaj prednosti. Dele fasadne obloge izdelajo na robotizirani liniji, ki dela z milimetrsko natančnostjo. Roboti opravijo tudi vse potrebne izreze za okna ali druge napeljave, skrojijo dele iz aluminija ali jekla, jih spojijo in opremijo še z vsemi potrebnimi prijemali za morebitno namestitev solarnih modulov ali druge opreme. Ko je visokoizolativen fasadni element dokončan, sledi namestitev na stavbo po sistemu just- in- time. Deli nove fasadne obloge so običajno velikotabelni in so lahko opremljeni še z drugimi vgrajenimi elementi, na primer protisončnimi žaluzijami. S tem dosežemo še dodatne ugodne učinke, arhitekturno gledano pa lahko v enem zamahu izboljšamo toplotne lastnosti stavbe in posodobimo njen zunanji izgled.
Materiale, barve ali izgled površine za predgotovljene obloge določijo za vsak primer posebej, običajno pa so sestavljeni iz lesa, aluminija, umetnih mas, jeklene pločevine in izolacijskih materialov. Prednost je še kratek čas montaže in izolacijski učinek, ki ga izbere projektant ali naročnik.
![]() 3D laserski skener Photon 120 lahko natančno izmeri vse, od fasade do kraja zločina |
![]() S predgotovljeno fasado lahko pomembno izboljšamo izgled stavbe |
Natančna meritev
Vse to pa nebi bilo možno brez laserskih merilnih naprav, s katerimi brezdotično in v nekaj minutah izdelamo do milimetra natančen posnetek izdelka, dela pokrajine, tovarniške hale ali zunanjosti stavbe. Sliko prevzame računalnik in je zbirka milijonov 3D meritev, ki nastajajo s hitrostjo 978.000 točk na sekundo. Naprava odpošlje laserski žarek, ki se odbije od površine, nato pa ugotovi koordinate odboja in jih shrani v računalnik. Žarek seže do 120 m daleč in uporabniku prihrani mukotrpno merjenje, plezanje in raziskovanje, velikokrat tudi v nevarnih in nestabilnih okoljih. Skener posname fasado, z vsemi vdolbinami ali izboklinami vred. To je osnova ki jo nato uporabimo v enem od programov za konstruiranje, podatke spremenimo v risbe bodoče fasade, ki jo bodo v tovarni izdelali in nato monterji sestavili, povsem brez prilagajanja.
S 3D skenerjem je možno je izvajati še meritve med gibanjem, zato ga največkrat uporabijo za meritve na železnici, cesti in v tunelih, velikokrat pa tudi za izdelavo posnetkov zgodovinskih stavb ali notranjosti gledališč pred prenovo. Inženirji so s tem dobili izjemno orodje, ki odpravlja napake in izgubo časa zaradi ponavljanja meritev. V industriji ga uporabljajo še za kontrolne meritve velikih turbin ali letal, saj z njim lahko najdejo majhne napake na velikih ploskvah, ki so za druge merilne naprave nevidne.