Butan plin z novimi usmeritvami

V Milanu je v marcu potekal mednarodni sejem Mostra Convegno Expocomfort. Družba Butan plin d.d. se ga tradicionalno udeležuje z novinarji, ki smo ob tej priliki imeli možnost spoznati strateško usmeritev podjetja in njihovega lastniškega partnerja Liquigas. Z novimi energetskimi smernicami podjetji napovedujeta nove alternativne energetske rešitve.


Na sejmu MCExpocomfort tudi družba Butan plin

V Milanu je v marcu potekal mednarodni sejem Mostra Convegno Expocomfort. Družba Butan plin d.d. se ga tradicionalno udeležuje z novinarji, ki smo ob tej priliki imeli možnost spoznati strateško usmeritev podjetja in njihovega lastniškega partnerja Liquigas. Z novimi energetskimi smernicami podjetji napovedujeta nove alternativne energetske rešitve.


butan_plin_sejem_liquigas

Novosti s področja alternativnih energetskih rešitev v kombinaciji z utekočinjenim naftnim plinom je predstavila tudi družba Liquigas na sejmu MCExpocomfort 2012, ki je podobno kot Butan plin del koncerna SHV, največjega distributerja utekočinjenega naftnega plina (UNP) na svetu.



Tomaž Grm, generalni direktor družbe Butan plin, je izpostavil pomen energetskih rešitev, ki končnemu potrošniku zagotovljajo konkretne prihranke energije. V družbi se zavedajo pomena novih energetskih smernic. Kot hitra in učinkovita energetska alternativna rešitev podjetja, ki je bilo dosedaj poznano po dobavi plinohramov, jeklenk in avtoplina, se vse bolj uveljavlja soproizvodnja toplotne in električne energije. Pred dvema letoma so prvič predstavili manjšo kogeneracijsko (soproizvodno) enoto za uporabo  tudi v gospodinjstvih. Danes se z večimi realiziranimi sistemi soproizvodnje toplote in elektrike potrjuje, da trgu nudijo učinkovite, kratkoročne povračilne dobe za tovrstne investicije kogeneracijskih naprav, kar je v času krize toliko bolj pomembno.


Žal cena fosilnih goriv raste, gospodinjstev, ki pa ne zmorejo energetsko sanirati objektov v smislu celostne energetske sanacije pa je čedalje več. V Butan plinu lahko ponudijo konkretne rešitve za zmanjšanje stroškov za ogrevanje v kombinaciji starega ogrevalnega sistema. Kot dobra alternativa so možni kondenzacijski kotli na utekočinjen naftni plin – UNP v kombinaciji s klasičnim sistemom ogrevanja ali solarnimi sistemi, kot tudi toplotnimi črpalkami.

butan_plin_toma_grm

Tomaž Grm, direktor družbe Butan plin:

»V Butan plinu se zavedamo, da bodo na dolgi rok obstala le tista energetska podjetja, ki bodo znala uporabnikom ponuditi celovite energetske rešitve, ki bodo zagotavljale velike prihranke pri porabi energije. Prihodnost leži v kombinaciji klasičnih in alternativnih energentov, zato takšne rešitve že razvijamo. Pričakujemo, da bomo lahko nove energetske pakete predstavili slovenskemu trgu že v prvi polovici letošnjega leta. Seveda pa ne gre zanemariti vprašanja energetske potratnosti stavb in ukrepov za njihovo saniranje.«


Kondenzacijski kotli v kombinaciji z obnovljivimi viri energije so odlična rešitev

Ni nujno potrebno,  da ob energetski sanaciji hiše, v kolikor naletimo na omejitve v poseganje objekta, v celoti zamenjamo ogrevalni sistem. Investicije ob zamenjavi starega ogrevalnega sistema s sistemom na obnovljive vire znašajo od 6. – 12.000 EUR, toliko visoka investicija je marsikomu nedosegljiva. V Butan plinu so prepričani, da se izplača  izvesti enostaven ukrep zamenjave kotla s kondenzacijskim kotlom. Investicija vas ob letnih 40% prihrankih energije stane le cca. 2.000 EUR in je v primerjavi z drugimi vrstami ogrevanja z alternativnimi viri kot so toplotne črpalke ali kotli na lesno biomaso občutno nižja.

butan_plin_toma_grm_MITJA_TOKA_liquigas_

Na sliki z leve proti desni: Tomaž Grm, direktor Butan plin, Paolo Dal Lago, predsednik NS Butan plin in predsednik uprave Liquigasa, Simon Franken, CEO Liquigasa in član izvršnega odbora SHV Energy in Mitja Štoka, komercialni direktor Butan Plin


Za ogrevanje sanitarne vode je absolutno smiselno koristiti kombinacijo  kondenzacijskega kotla in sončnih kolektorjev ali komibnacijo kondernzacijskega kotla in toplotne črpalke za sanitarno vodo, pri čemer vas ob 70% prihrankih energije za ogrevanje sanitarne vode sončni sprejemniki stanejo cca. 4.000 EUR, toplotna črpalka za sanitarno vodo pa od 1.200 do 2.000 EUR.

butan_plin_novinarji_v_milanu

Ekipa slovenskih novinarjev v Milanu


V primeru, da še niste izvedli  preprostih ukrepov za zmanjšanje toplotnih izgub v hiši, ki prinašajo konkretne prihranke energije, vam v podjetju Butan plin priporočajo, da redno izvajate čiščenje in servis peči, ustrezno namestite ali nastavite termostatske ventile, namestite izolacijo za radiatorje in na razvodne cevi, ter v prostoru znižate temperaturo za 1 st. C. Z naštetimi preprostimi ukrepi lahko stroške ogrevanja zmanjšate tudi za 15%.

 



Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI