Delitev stroškov za ogrevanje

Avtor: Matjaž Malovrh, energetski svetovalec ENSVET

Zaradi bližajoče uveljavitve nove zakonodaje načina delitve in obračuna stroškov za toploto v večstanovanjskih zgradbah je zanimivo vprašanje bralca. Ta se sooča z premalo jasnimi izhodišči in ne razume popolnoma določil novih predpisov, ki se nanašajo na merjenje in delitev stroškov za porabljeno energijo v posameznem stanovanju.


Zaradi bližajoče uveljavitve nove zakonodaje načina delitve in obračuna stroškov za toploto v večstanovanjskih zgradbah je zanimivo vprašanje bralca. Ta se sooča z premalo jasnimi izhodišči in  ne razume popolnoma določil novih predpisov, ki se nanašajo na merjenje in delitev stroškov za porabljeno energijo v posameznem stanovanju.

 

delilniki_toplote_1
Odčitavanje podatkov opravi tehnik preko brezžične centrale nameščene na hodniku bloka

 

Težave uvajanja meritev

Bralec piše, da je revija zelo koristna z veliko dobrimi in strokovnimi nasveti v zvezi z varčevanjem energije. To področje je prav sedaj zelo zanimivo, saj najnovejša zakonodaja zapoveduje merjenje in delitev stroškov. Je etažni lastnik stanovanja v večstanovanjski zgradbi (P+7) s 64 stanovanji in že deset let poskuša doseči vgradnjo kalorimetrov in plačevanje po porabi, vendar ne uspe. Razvod v zgradbi je tako izveden, da je to možno brez večjih predelav. Nadzorni odbor zgradbe se menjava vsaki dve leti, kljub temu s predlogom še ni uspel.

 

delilniki_toplote_3
Brezžično odčitavanje delilnikov toplote ter števcev porabe tople in hladne vode

 

V preteklih dveh letih je s takratnim odborom in upravnikom vse pripravil in na letnem zboru lastnikov (2009/ 10), ki je bil sklepčen, so sprejeli sklep, da vgradijo kalorimetre z daljinskim odčitavanjem. Sedanji novi odbor sestavljajo lastniki iz sedme, najvišje etaže, ki se bojijo, da bodo morali plačevati več, zato na vgradnjo kalorimetrov ne pristanejo. Zadnji rok za vgradnjo je letošnji 30. oktober, globa za tiste, ki merilcev ali delilnikov ne bodo vgradili pa 200 €. Vprašuje, na koga naj se obrne, da bi dosegel vgradnjo kalorimetrov.

Oktobra bo veljal nov pravilnik

V letošnjem oktobru stopi v veljavo nov Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah. Problematiko delitve in plačila stroškov za toploto za ogrevanje in pripravo tople vode  po dejanski porabi ureja Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli (Ur.list RS 7/2010). Zakon o spremembah in dopolnitvah energetskega zakona (EZ-C), (Ur.l.RS 70/2008) vsem lastnikom posameznih delov stavb nalaga, da do 1.10.2011 vgradijo naprave za indikacijo deležev stroškov za toploto – delilnike stroškov.

 

 

Globe so odmerjene tako za dobavitelja toplote kot lastnike stanovanj


47. člen pravilnika navaja: “Lastniki posameznih delov stavb morajo obveznosti iz 94. člena izpolniti najkasneje do 1. oktobra 2011, do takrat pa se stroški za ogrevanje in toplo vodo obračunavajo po dosedanjih predpisih.” V kolikor tega ne storijo je v 113 e členu zagrožena kazen:”Z globo 1.200 EUR se kaznuje za prekršek dobavitelj toplote, če v večstanovanjskih stavbah in drugih stavbah z več posameznimi deli ne obračunava stroškov toplote po dejanski porabi za vsak njen posamezni del skladno s predpisom iz prvega odstavka 94. člena tega zakona” ter navaja še:” Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek lastnik posameznega dela stavbe, če ne vgradi merilnih naprav v skladu s prvim odstavkom 94. člena tega zakona.”

Glavne spremembe stare zakonodaje

V pravilniku je tudi upoštevana zahteva izražena v 37. členu, ki spreminja vsebino 94. člena Energetskega zakona (Ur.l.RS 79/1999, 8/2000), drugi odstavek:”Lastniki posameznih delov stavbe, za katere niso na razpolago odčitki z merilnih naprav, ker niso pravilno nameščene ali ker lastniki ne omogočajo njihovega o odčitavanja, plačajo energijo glede na ogrevano površino ali prostornino. Tem lastnikom pa je z istim predpisom onemogočeno, da bi bili udeleženi pri prihrankih energije celotne stavbe, doseženih z namestitvijo naprav in obračunom stroškov po dejanski porabi toplote.«.

 

 

V 11. členu Pravilnika je določeno: “Če ugotavljanje porabniškega deleža posameznega dela stavbe ni mogoče, ker bodisi lastnik ni vgradil delilnikov, ni pravilno vgradil delilnikov, ni vgradil ustreznega tipa delilnika, ni omogočil odčitavanja delilnikov zaradi onemogočenega vstopa v posamezni del stavbe, ne poskrbi za overitev merilnika toplotne energije ali vodomera tople vode, namerno odstrani delilnike, ne javi poškodbe delilnikov ali ravna v nasprotju z 8. členom tega pravilnika, se porabniški delež za ogrevanje oziroma pripravo tople vode določi skladno z 10. členom tega pravilnika in pomnoži s faktorjem 1,6.”

 

Kaj morajo vedeti etažni lastniki

Postopek za odločanje lastnikov o vgradnji delilnikov je določen v 2. členu pravilnika (Ur.l.RS 60/2009), tretji odstavek: »Za postopek odločanja lastnikov posameznih delov stavbe in določitev števila uporabnikov posameznega dela stavbe se uporabljajo predpisi, ki urejajo upravljanje večstanovanjskih stavb«. V Pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb so v tem členu navedeni še pogoji ob sprejemanju odločitev: » Etažni lastniki sprejemajo odločitve, ki štejejo med posle rednega upravljanja, z večinskim soglasjem (več kot 50%) po solastniških deležih«. V drugem odstavku tega člena izvemo še, da med posle rednega upravljanja sodijo tudi odločitve v zvezi z odločanjem o vgradnji dodatnih merilnih naprav, ki omogočajo posredno določanje porabe energije za ogrevanje stanovanj in sanitarne vode ter merjenje količine porabljene hladne vode.

 

Če povzamemo zakonodajno stran vprašanja bralca, so stanovalci na zboru lastnikov na vgradnjo merilnih naprav pristali že na lanskem zboru. Če je bil postopek speljan v skladu z zahtevo Pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb, je verjetno sklep še vedno veljaven, razen če ga niso na kakšnem naslednjem zboru po enakem postopku preklicali. Zato ga nadzorni odbor v novi sestavi ne more kar tako preklicati.

Izbira metode delitve stroškov

Drugi del vprašanja se nanaša na izbiro metode delitve stroškov za toploto, zaradi česar se lastniki iz najvišje etaže upirajo vgradnji. Enak strah pa bi lahko izrazili tudi lastniki stanovanj v pritličju, pa tudi severnih in vogalnih stanovanj. Problem faktorjev za izenačevanje lege in položaja stanovanja je v Pravilniku o načinu delitve zajet v 14.členu, prvi odstavek: ” Porabniški deleži posameznih delov stavbe za ogrevanje, določeni na način iz prejšnjega člena, se korigirajo zaradi izenačitve vpliva lege posameznih delov v stavbi glede na njihove potrebe po toploti na enoto ogrevane površine. Pri tem se uporabijo korekturni faktorji, ki se določijo na osnovi celotnih toplotnih izgub posameznih delov stavbe, določenih v projektu centralnega ogrevanja ali na osnovi standarda SIST EN 12831, oziroma korekturni faktorji, ki imajo podlago na vrednostih, pridobljenih v praksi na primerljivih stavbah, z upoštevanjem pravil tehnike«. Sledi še odstavek: »Korigirane porabniške deleže posameznih delov stavbe za ogrevanje je potrebno preračunati tako, da bo njihov seštevek enak skupnemu porabniškemu deležu za ogrevanje, določenem na način iz 12. člena tega pravilnika«.

 

 

Porabniški deleži posameznih delov stavbe za ogrevanje, določeni na način iz prejšnjega člena, se korigirajo zaradi izenačitve vpliva lege posameznih delov v stavbi glede na njihove potrebe po toploti na enoto ogrevane površine.

 


Različni ponudniki storitve delitve stroškov imajo različne načine določanja teh faktorjev. Edini nasvet, ki je s tem v zvezi možen se glasi: »Ponudnik mora lastnikom jasno in na razumljiv način pojasniti postopek določitve teh faktorjev in možnosti morebitne korekcije v primeru, da se ob delitvi izkažejo velika odstopanja«. Običajno faktorje določajo na osnovi izkušenj, v katere pa nekateri dvomijo, saj uporabljajo faktorje, ki so uveljavljeni v tujini, saj domačih izkušenj še nimamo. Drug način pa je natančno določanje toplotne karakteristike vsakega stanovanja na osnovi njegove instalirane moči ogrevalnega sistema in razmerja med zunanjimi in notranjimi površinami. To opisuje tako imenovana toplotna kartica stanovanja – TKS, ki se nato v postopku delitve upošteva v razmerju vsakega stanovanja do celotne stavbe in odčitanih deležev na delilnikih stroškov.

 

 

Ponudnik mora lastnikom na razumljiv način pojasniti postopek določitve korekturnih faktorjev, določenih na osnovi celotnih toplotnih izgub posameznih delov stavbe.

Pomembno je tudi uravnoteženje


 

delilniki_toplote_2
Delilnik toplotne energije namestijo na radiator podatke pa oddaja brezžično


Za pravično delitev stroškov morata biti izpolnjena še dva tehnična pogoja. Vsako stanovanje mora dobiti toliko toplote, kot jo potrebuje za doseganje ugodnih toplotnih razmer, uporabnik pa mora imeti možnost, da vpliva na porabo toplote. Prvi pogoj je izpolnjen če je ogrevalni sistem hidravlično uravnotežen, drugi pa z vgradnjo termostatskih ventilov na ogrevala. Neuravnoteženost ogrevalnega sistema se kaže v tem, da so temperature v stanovanjih, ki so bolj oddaljena od toplotne postaje oziroma obtočne črpalke nižje, stanovanja bližje pa se pregrevajo. Da bi ogreli tudi slabo ogreta stanovanja običajno vzdrževalci dvigajo temperaturo ogrevalnega medija ali pa vgrajujejo močnejše črpalke. Oba ukrepa povečujeta rabo energije, enkrat toplotne, drugič električne. Pregreta stanovanja so še toplejša, hladna pa komaj dosegajo potrebni toplotni nivo. Izvedba tega ukrepa in ureditev centralne regulacije zmanjša porabe energije do 20%.

 

Vgradnja delilnikov ne prinaša prihrankov

Vgradnja termostatskih ventilov omogoča uporabniku zmanjšati porabo toplote iz sistema saj ventili reagirajo na dodatno toploto od sonca in od notranjih toplotnih virov. Z vgradnjo ventilov lahko prihranimo do 12% energije. V celotni stavbi lahko poraba toplote zaradi tega zmanjša do 30%. Zaradi delilnikov in novega načina obračunavanja pa se spremenijo bivalne navade uporabnikov, zaradi česar se spet zmanjša tudi poraba energije. Stanovalci bolj pozorno izbirajo nastavitev termostatskih ventilov in zračijo stanovanja, ko je to potrebno. Znano je, da  kadilci porabijo do 30% več toplote za ogrevanje zaradi pogostejšega zračenja prostorov, kar kaže, da možnosti varčevanja še niso povsem izkoriščene.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE