Zajemanje deževnice je enostavno, prestrežemo padavine in jih nato po cevi vodimo v zbiralnik. Na tej poti se nahaja pomemben člen, ki ga običajno ne vidimo, omogoča pa nemoteno delovanje vsem drugim napravam povezanim z deževnico.
Filter odpravlja težave
Porabniki deževnice, vrtna pipa, pralni stroj in WC kotlički bodo delovali brez težav samo, če bo zajeta voda čista. Zato je potrebno deževnico pred shranjevanjem obvezno napeljati skozi filter. Slednji mora imeti več zanimivih lastnosti, ena od njih je, da mora biti samočistilen. Preprečil bo vdor organskih materialov v tank z deževnico, ki bi lahko povzročili gnitje, zaradi česar bi bilo potrebno vsebino zavreči, tank pa pogosto čistiti. Filter Minimax- Pro lahko očisti in zajame preko 95% vse deževnice ki steče preko njega. Vgrajeno ima mrežo iz nerjavnega jekla z odprtinami 0,35 mm, brez orodja ga odpremo, prozoren pokrov pa omogoča kontrolo zapolnjenosti. Lahko ima nameščen tudi dodatek za spiranje ostankov listja s priklopom na zunanjo tlačno cev, zadostuje pa za deževnico, ki priteče s 350 m2 velike strehe.
Trije tipi filtrov deževnice, ki zagotovijo, da bo voda v zalogovniku čista |
Prikrite in vidne podražitve
Strošek odvajanja padavinske vode v kanalizacijo smo plačevali že sedaj, vendar je bil skrit v ceni za odvajanje odpadnih voda. Ker denarja povsod primanjkuje, bodo organizacije, ki upravljajo in vzdržujejo kanalizacijske sisteme, zagotovo želele povečati številke na računih. Pri tem jim pomagajo zakonodajalci, ki po novem predpisujejo, da je odvajanje deževnice potrebno posebej obračunati. Cena pa bo odvisna od tega, kam je speljana padavinska voda. Račun lahko zmanjšajo lastniki stavb, ki bodo deževnico zajeli ali odvedli v ponikalnico. Prvi so z zaračunavanjem odvoda deževnice začeli v Celju, pri tem pa poudarjajo, da bo ukrep zmanjšal poplavno nevarnost in obogatil podtalnico, s čimer se bodo povečale zaloge pitne vode in njihov nivo. Komur bo uspelo deževnico s strehe zadržati in ponikniti na svoji parceli, pa ne bo plačal ničesar. Kdor bo deževnico zbiral v cisterni in samo višek vode odvajal v kanalizacijo bo plačal polovico cene za odvajanje. Kdor pa bo ohranil obstoječe stanje in vodo spuščal v mestno kanalizacijo, pa bo plačal 100% prispevek za odvajanje meteornih vod. Ocenjujejo, da bo mesečni strošek za 120 m2 veliko streho znašal v Celju okrog 6 € na mesec.
Nekaj preteklih mesecev je pokazalo, kaj pomeni, če daljši čas ne pade niti kaplja dežja. Z vgradnjo zalogovnikov deževnice lahko porabo pitne vode močno zmanjšamo, vložen denar pa se povrne približno v petih letih. Podjetje Armex armature je med drugim specializirano za vse, kar je v zvezi s prestrezanjem in shranjevanjem deževnice, podatki in slike pa so vzeti iz njihovih katalogov.