Deževnica – predragocena za kanalizacijo

Deževnica – predragocena za kanalizacijo

 

Če pozorno beremo napovedi klimatologov, lahko deževnica kmalu postane enako dragocena kot pitna voda. V domačem okolju jo običajno namenimo za zalivanje, splakovanje stranišč in pranje perila. Uporabnost pa je v resnici veliko večja, posebej če jo začnemo zajemati za industrijo, obrt, kmetijstvo ali javno rabo, saj je poraba pitne vode ravno na teh področjih daleč najvišja.

 

DEZEVNICA ZBIRALNIK

Iz cisterne deževnice v kleti dobivajo vodo tudi zunanji in notranji hladilni bazen ter vodna zavesa

Novi načini uporabe
V mestih in industriji lahko deževnico uporabimo za gašenje požarov ter za delovanje okolju prijaznih hladilnih sistemov z neposrednim kroženjem ali izparevanjem. Pri tem se pokaže njena glavna prednost, saj je ni potrebno najprej obdelovati v omehčevalnih sistemih. Skoraj vse veje industrije uporabljajo lakirne linije, pred tem pa je potrebno površine predmetov razmastiti. Uporaba benzina ali acetona je za te namene že dolgo prepovedana, postopek pa danes izvajajo s pitno vodo z dodatki ter z visokotlačnimi čistilci. Med velike porabnike spadajo še pralnice perila v bolnišnicah in hotelih, pralnice vozil, primerna pa je še za čiščenje kanalizacije, pranje cest, za vzdrževanje športnih površin ter zalivalne sisteme na pokopališčih, saj je za te namene pitne vode res škoda. Na kmetijskem področju, ki je eden večjih a prikritih porabnikov, je deževnica idealna za zalivanje in namakanje polj in rastlinjakov, ter za napajanje živine.

 

Enostavno zajemanje
Tudi pri nas so že začeli veljati novi predpisi o zajemanju in ponikanju deževnice na parcelah, kjer stojijo stavbe. Pri tem so industrija in vsi drugi veliki objekti v slabem položaju, saj imajo največje površine streh in največ asfaltiranih površin. Torej so ravno ti uporabniki najbolj prizadeti, hkrati pa lahko imajo od deževnice največje koristi. Poleg tega lahko gradnjo velikih, večtisočkubičnih rezervoarjev, prištejejo med stroške poslovanja, pri tem pa pridobijo še kakšno subvencijo. Proti njim je posameznik, ki bo na lastne stroške vgradil cisterno in ponikalnico v veliko slabšem položaju. Vsa tehnika, ki je potrebna za razvod, dodatno filtriranje za posebne namene ter prečrpavanje, je poceni, enostavna in hkrati še majhen porabnik energije, cena vzdrževanja pa je zanemarljiva. Kdor pa zaradi tehnoloških zahtev potrebuje popolnoma čisto vodo, bo to dosegel že z enim običajnim filtrom. Po vseh naštetih razlogih in prednostih je tako majhna uporaba deževnice res nerazumljiva. 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI