Deževnico destilira narava

Klimatologinja Lučka Bogataj opozarja, da tako malo dežja pri nas nismo imeli že od sredine prejšnjega stoletja.

Posledica je zmanjšanje srednjih pretokov na vseh naših rekah in počasno padanje nivoja podtalnice, ki traja že več let in je pri nas glavni vir pitne vode. Predvideva, da med ukrepe, ki bodo zanesljivo potrebni, spada gradnja novih zbiralnikov, zbiranje deževnice in ponovna uporaba odpadne vode. Kar pomeni, da je čiste pitne vode, ne glede na njeno ceno, že danes škoda za izpiranje stranišč, zalivanje vrta in pranje, saj lahko vse to bolje opravimo z deževnico.

 

zbiranje deževnice

Armexov paket Eco- Plus je kompletna rešitev s filtrom, krmiljenjem in tehničnim paketom za hišni razvod

 

Pametni jo že danes prestrezajo

Čeprav odgovorni trdijo, da se kakovost pitne vode izboljšuje, je vse več primerov, ki kažejo nasprotno. Pivčani in Postojnčani so morali na primer pred nedavnim več kot mesec dni zaradi mikrobiološke onesnaženosti prekuhavati vodo iz javnega vodovoda. Poleg tega je lasten sistem zajemanja že danes dobra naložba, saj se bo investicija okrog 2.000 € povrnila v okrog 15 letih. Če bi toliko denarja vezali v banki, bi zanj dobili manj obresti, kot bomo prihranili za plačevanje vode. Ker pa pričakujemo, da se bo pogostnost  ekstremnih vremenskih pojavov povečevala, bo vrednost lastne zaloge vode toliko višja. V zadnjih 20 letih, se je cena bencina povišala za 150%, cena pitne vode pa za kar 350%, obe pa bosta zagotovo rasli še naprej.

 

zbiranje deževnice zalivanje vrta

 

Dognan sistem in samodejno delovanje

Z deževnico lahko nadomestimo polovico danes porabljene vode. Najboljša izbira je vgradnja podzemnega rezervoarja, v katerega deževnica priteka preko zmogljivega samočistilnega filtra. Konstrukcija rezervoarja tipa Carat je tako trdna, da ga lahko ob pomanjkanju prostora vgradimo tudi pod dovozno pot ali parkirišče. Deževnica je brez dodatnega čiščenja primerna za pranje, saj zaradi svoje mehkobe podvoji učinkovitost pralnih sredstev. Napeljave v rezervoarju pa so tako izvedene, da omogočajo umirjanje, vsedanje preostalih trdnih delcev na dno, zajem čiste vode iz vmesnega sloja ter odtekanje vrhnjega sloja v katerem je običajno cvetni prah, skozi prelivno cev v kanalizacijo. Voda v podzemnem tanku ima stalno temperaturo med 6 do 8°C ter se nahaja v temi, s čimer je onemogočena rast alg in mikroorganizmov, zato bo zadržala svojo kvaliteto.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI