V Sloveniji je približno 800.000 stanovanj, od tega 360.000 enostanovanjskih stavb in 140.000 dvostanovanjskih, večina pa jih leži izven mestnih naselij.
Parcialni ukrepi energetske obnove hiše so marsikomu spraznili denarnico, na daljši rok pa niso rešili vseh težav. Energetski svetovalci opažajo, da pogosto po pomoč v energetsko svetovalne pisarne prihajajo lastniki, ki so že porabili veliko denarja za obnovo fasade, ali zamenjali streho, okna, tudi kotel, pa vendar se mnogim dogaja, da še vedno porabijo preveč za ogrevanje, v hišah se pojavlja plesen in v hudih zimah občutek sevanja hladu. Kar pa je najhuje, pa je nezdrava klima in težave z zdravjem.
Glede na stanje gradbene zakonodaje je potrebno stavbe, ki so bile zgrajene pred letom 1980 (teh je vsaj 300.000) energijsko posodobiti, saj so prepotratne in letno potrebujejo za ogrevanje med 150 in 300 kWh/m2 energije. Po letu 1980 zgrajene stavbe trošijo malo manj – pod 150 kWh/m2, stavbe zgrajene od leta 2010 dalje pa pod 60 kWh/m2. Za novodobne pasivne stavbe pa poraba energije za ogrevanje drastično pade na maksimalno15 kWh/m2.
Če te številke prevedemo v ekvivalent kurilnega olja, 150 m2 velika stavba, zgrajena pred letom 1980 troši za ogrevanje 3.000 KOEL letno, enako velika stavba, zgrajena po letu 1980 – 2.000 l, za sodobno stavbo, po zakonodaji 2010, zadošča 900 l in za omenjeno sodobno pasivno hišo je za ogrevanje ekvivalentno dovolj le 225 l kurilnega olja letno.
Energetski pregled hiše
Pred vsakim posegom je priporočljivo opraviti energetski pregled stavbe. Strokovnjaki predlagajo izvesti informativni energetski pregled, ki ga lahko naredite sami, najdete pa ga na spletu. Podrobnejši energetski pregled, ki ga opravi energetski strokovnjak, pa dejansko pokaže potenciale prihrankov energije in ekonomiko potrebnih ukrepov v povečanje energetske učinkovitosti. Pred energetsko obnovo stavbe se investitor sicer sam odloči o obsegu ukrepov. Trenutno so zakonske zahteve dokaj ohlapne, spoštovati mora predvsem Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah. Po letu 2020 bodo zahteve strožje, po energetski sanaciji naj bi se takrat stavbe približale nič energijskim.
Je potrebno prezračevanje?
Energetski strokovnjaki menijo, da obstoječe hiše že vrsto let kakovostno delujejo brez mehanskega prezračevanja. Skozi netesna mesta stavbe in skozi naključno odprta okna se zrak tako izmenjuje, da je v prostoru dovolj svežega zraka.
Če hočemo znižati toplotne izgube, je poleg toplotne izolacije ovoja stavbe in vgradnje energijsko učinkovite zasteklitve, potrebno znižati tudi toplotne ventilacijske izgube. Sodobne tesne stavbe imajo ob pravilnem zračenju z odpiranjem oken (intenziven kratkotrajen prepih vsaki dve uri) topotne izgube 35 kWh/m2a, ob nepravilnem zračenju ali ob netesni stavbi pa občutno večje.
Iz energijskega vidika je vgradnja mehanskega prezračevanja z vračanjem energije enakovreden ukrep kot vgradnja toplotne izolacije in posodobitev oken, vsi trije ukrepi pa morajo biti uravnoteženo izvedeni.
Iz vidika kakovosti bivanja ima mehansko prezračevanje absolutno prednost. Poudarjamo, da je potrebno mehansko prezračevalno napravo vgraditi v stanovanje vedno ob vgradnji tesnih oken, ali v nasprotnem primeru pričakujemo, da se bo kakovost bivanja v stanovanju drastično poslabšala.