Številne slovenske občine so v zadnjih letih zelo aktivne na področju učinkovite rabe energije in kar nekaj jih je, ki na tem področju naredijo veliko več, kot od njih zahteva zakonodaja.
Na osmi konferenci En.občina & En.management so častni naziv energetsko najbolj prodorne občine prejele občine Bovec, Medvode in Koper, posebno priznanje pa še Občina Divača.
Občine so pri svojih aktivnostih na področju učinkovite rabe energije (URE) in obnovljivih virov (OVE) v veliki meri odvisne od svojih proračunov. Medtem ko lahko tiste z večjimi proračuni hitro uresničijo večje energetske projekte, se tiste z manjšimi ne morejo lotiti opaznejših projektov, vendar po drugi strani veliko naredijo na področju izobraževanja in ozaveščanja.
Energetsko najbolj prodorne občine so občine Bovec, Medvode in Koper, posebno priznanje je strokovna komisija namenila Občini Divača. Foto Barbara Reya |
V Bovcu daljinsko ogrevanje na lesno biomaso
V Občini Bovec, ki je zmagala v kategoriji malih občin, so izvedli že več inovativnih energetskih projektov, postopoma prenavljajo javne objekte in zamenjujejo javno razsvetljavo. Prihodnje leto načrtujejo gradnjo sistema na daljinsko ogrevanje na lesno biomaso. Občina je za projekt, ki bo izboljšal stanje okolja, konkurenčnost lokalnega gospodarstva in posledično na dvig kakovosti življenja v občini, pridobila sredstva Evropske investicijske banke. V sodelovanju z Goriško lokalno energetsko agencijo (GOLEA), ki za občino izvaja energetski menedžment, spodbujajo vključevanje otrok in mladine v programe ozaveščanja na področju URE in OVE ter izobražujejo hišnike.
V Medvodah souporaba električnega avtomobila
V medvoški občini, ki je zmagala v kategoriji srednje velikih občin, so zelo aktivni na področju trajnostne mobilnosti. V prihodnjih letih načrtujejo popolno posodobitev voznega parka, lani pa so na parkirišču pred knjižnico in občinsko stavbo v središču mesta postavili polnilnico za hitro polnjenje dveh električnih avtomobilov. Letos so poskusno zasnovali projekt »Prostofer«, v okviru katerega občinski uslužbenci za službene poti souporabljajo električni avtomobil. Hkrati občina nudi brezplačen prevoz občanom iz krajev, odmaknjenih od mestnega potniškega prometa. Nadgraditi nameravajo napravo za meritve zraka z vsebnostjo trdih delcev, tako da bodo lahko izvajali meritve vseh prašnih delcev, temperature zraka, zračnega pritiska in relativne vlažnosti.
Medvoška občina je edina nagrajena občina z Gorenjskega, častnega naziva v kategoriji srednje velikih občin pa so se zelo razveselili. Po besedah župana Nejca Smoleta je nagrada priznanje za vse dosedanje delo na področju učinkovite rabe energije, predvsem pa spodbuda za nadaljevanje zastavljenih projektov. |
| |||
V Kopru prenovljenih 16 kotlovnic v javnih objektih
V Mestni občini Koper, ki je že vrsto let med finalisti natečaja En.občina, letos pa je zmagovalka v kategoriji mestnih občin, se sistematično lotevajo energetske učinkovitosti in uvajanja OVE. Sredstva za izvedbo projektov pridobivajo iz različnih virov, v okviru javno-zasebnega partnerstva so do zdaj prenovili 16 kotlovnic v javnih objektih. Prenove vključujejo napredne tehnologije URE in sisteme za izrabo OVE. Prenovili so tudi javno razsvetljavo, v katero so vgradili nove sisteme za zmanjšanje rabe elektrike in prilagajanje svetlobne ravni dejanskim potrebam, kar je bistveno zmanjšalo svetlobno onesnaženje.
Posebno priznanje Občini Divača
Divača je bila pred štirimi leti izbrana za energetsko najbolj učinkovito v kategoriji malih občin, letos pa je dobila posebno priznanje za dolgoletno sistematično delo in napredek na tem področju. Kot prva slovenska občina je testirala inovativni model energetskega pogodbeništva pri sanaciji javne razsvetljave. Prenovili so vse večje občinske javne objekte, v katerih raba energije predstavlja skupaj več kot 75 odstotkov rabe vseh občinskih javnih stavb. Na občini uporabljajo tri električna kolesa, v mestu imajo polnilnico za električne avtomobile, do konca leta načrtujejo postavitev še dveh dodatnih pred parkom Škocjanske jame. Za vlaganje in razvoj novih tehnologij uspešno pridobivajo namenska nepovratna sredstva, odlično sodelujejo tudi z agencijo GOLEA.
Prva danska občina z okoljskim certifikatom Udeleženci konference En.občina & En.management so lahko med drugim prisluhnili predavanju Steena Christiansena, župana danske občine Albertslund. »Razmišljamo na globalni ravni, delujemo pa na lokalni,« je dejal župan. Njihov cilj je najti nove načine za zmanjševanje skupnih emisij CO2 v lokalni samoupravi in zmanjšati onesnaženje voda, tal in zraka. Vse veje lokalnih oblasti in institucij so ekološko certificirane v skladu z evropskim standardom EMAS. Že leta 2008 je Albertslund z 28.000 prebivalci postal prva 100-odstotno ekološko certificirana občina na Danskem, leta 2011 so jo razglasili tudi za Nordijsko energetsko občino. | ||||