Hiša brez temeljev ne stoji. Poleg betonskih temeljev, ki zagotavljajo statiko in varnost objekta, je nujno razmišljati še o temeljih, ki bodo skozi celo življenjsko dobo objekta zagotavljali toploto, bivanje naredili kar se da udobno in strmeli k energijski neodvisnosti. Pri zagotavljanju trajno zanesljivega in najučinkovitejšega pridobivanja toplote in skoraj brezplačnega hlajenja je toplotna črpalka in geosonda z geotermalno energijo nenadomestljiva.
Hišo gradimo, da bi bolje živeli
Investicija v stanovanjsko hišo je ena od pomembnih postaj na poti do boljše kakovosti življenja. Vrednost projekta je relativno visoka, standard gradnje in kakovost uporabljenih materialov je pri nas nad evropskim povprečjem, posebej kadar investitor gradi hišo zase in za svojo družino. Pri načrtovanju hiše sta varnost in udobje najvišji prioriteti. Tudi energijska varčnost je izjemno pomemben dejavnik, saj se Slovenci odločamo za najboljše izolacijske materiale, nove hiše so vedno vsaj nizkoenergijske, zelo pogosto pasivne.
Hiša potrebuje toploto
Vsak objekt, ne glede na to, kako dobro je izoliran in orientiran, potrebuje toploto. Za ogrevanje prostorov in pripravo vroče gospodinjske vode, potrebno je razmišljati tudi o ohlajanju. Pri nizkoenergijskih in pasivnih hišah je bilanca celo takšna, da je za vročo vodo potrebne vsaj toliko energije, kot za ogrevanje prostorov, tudi hlajenje ni zanemarljivo, zaradi vse večjih velikih steklenih površin. Pomembno je, da bo izbrani sistem zagotavljal trajno udobje, na katerega izvor ne bo potrebno misliti.
Gradnja hiše je tek na dolge proge
Hišo gradimo praktično za večno. Tudi, če v njej ne bomo živeli do konca svojih dni, nas bo hiša preživela. Vsi materiali, ki jih vgradimo danes, gradbeni, izolacijski, stavbno pohištvo, vse je praktično večno. Gradnja hiše je skrbni načrtovan maraton.
Obstaja pa močno vidna anomalija - po pretečenem skoraj celem maratonu se večini graditeljev tempo upočasni v ciljni ravnini - ko se odločajo za način ogrevanja. Rešitev za ogrevanje investitorji pogosto izbirajo po ključu najnižje cene, kar je dolgoročno najslabša investicijska možnost. Ravno zato je pomembno, da je ogrevanje prioriteta že pri načrtovanju in v prvi fazi gradnje – prav tako kot ne moremo mimo temeljev, ne moremo mimo tega, da bo hišo potrebno, dokler bo stala, ogrevati.
Zakaj geosonda?
Ogrevanje in hlajenje z geosondo ima edinstveno prednost pred ostalimi načini, tudi pred ostalimi tipi toplotnih črpalk. Je neopazno, vrtina je namreč skrita pod zemljo, tudi jaška ni nad njo. Je zanesljivo, temperatura na globini 50-150m, kolikor so geosonde navadno globoke, je stabilnih +5 do +10°C – kar je za toplotno črpalko idealni delovni pogoj. Je trajno – geosonda je praktično večna, polietilenska cev bo zdržala vsaj sto let; geotermalna toplotna črpalka deluje vsaj dva-krat dlje kot npr. zračna in ima zanemarljivo verjetnost okvare. Je učinkovito – zaradi visoke temperature toplotnega vira je sezonsko grelno število toplotne črpalke najvišje možno, k temu pripomore tudi dejstvo, da je sonda zaprt sistem, torej za obtok medija kljub veliki globini potrebujemo zelo majhno obtočno črpalko ranga 100 W. Ne potrebuje vzdrževanja – Zaprt sistem na strani ogrevanja in na strani vira, praktično sterilen etanol v sondi, naprava znotraj objekta, stabilni temperaturni režimi – recept za dolgo delovno dobo brez motenj, okvar in potrebe po vzdrževanju.
Trajnost sistema – pogoj za odlično delovanje in ekonomiko
Vsak sistem ima svojo življenjsko dobo, ki je odvisna od več dejavnikov. Toplotna črpalka z geosondo je nedvomno najbolj trajna med rešitvami. Geosonda v zemlji je preprosto polietilenska cev, ki je po pravilno izvedenem varjenju neprekinjen kos plastike, ki se začne v strojnici vašega doma in gre skozi zid in nato približno 100m navpično v zemljo. Je praktično neuničljiva. Toplotna črpalka je postavljena znotraj objekta in deluje v izjemno stabilnih delovnih pogojih, v zaprtem krogotku na obeh straneh, kar ji bistveno podaljša trajnost, tudi do 30 let.
Ekonomika v številkah - cena investicije geosonde in toplotne črpalke
Na primeru povprečne enodružinske hiše, novogradnje s 180m2 površine in štirimi osebami v gospodinjstvu predstavljamo ekonomiko investicije, podrobneje razčlenjeno v tabeli.
Skupna vrednost investicije - cena toplotne črpalke Thermia Diplomat Inverter Mini (1,5-7 kW, SCOP 5,56) z geosondo globine 100 metrov in kompletno vgradnjo - je približno 16.000 EUR. Subvencija, ki je na voljo investitorjem v novogradnjah s tovrstno nepravo je 2.500 EUR. Torej investitor financira 13.500 EUR. Približno 40 % investicije je geosonda in vse, kar je povezano z njeno izvedbo in vgradnjo. Drugih 40 % je toplotna črpalka, 20% pa vgradnja sistema z vsemi potrebnimi komponentami.
Prvih 40 %, torej geosonda je praktično večna, vendar za potrebe izračuna vzemimo obdobje 50 let. Drugih 40 %, toplotna črpalka ima življenjsko dobo 20 do 30 let, izračun temelji na 20 letih. Enako vgradnja. Ko pride do potrebe po zamenjavi, se na isto mesto vgradi nova toplotna črpalka torej po 20 letih je reinvesticija 40 % celotne investicije (približno 6.000 EUR po sedanji vrednosti).
V obdobju 30 let, kar je realno obdobje, za katerega gradimo in ki ga bomo preživeli v novi hiši, je izračun letnega stroška uporabe prikazan v tabeli in kaže na to, da je sistem s trenutno najboljšo geotermalno toplotno črpalko za novogradnjo za kar 25 % cenejši od sistema s povprečno toplotno črpalko zrak-voda azijskega proizvajalca.
Povezane vsebine