Hladilniki in zamrzovalniki porabijo največ elektrike v gospodinjstvu. Če se pri nakupu in uporabi držimo določenih pravil, se bo to kmalu poznalo na računu za elektriko. Če izberemo energijsko najboljši model, bomo v 15 letih uporabe za elektriko plačali 721 €, če pa kupimo samo za eno stopnjo slabšega, pa bo ta strošek znašal 1.154 €.
Energijska nalepka in velikost
Med oznakami od A do G so razlike občutne, zaradi hitrega razvoja in izboljšane izolacije je bilo potrebno uvesti še oznake A+ in A++. Razlike v porabi so samo v A razredu ogromne, saj naprava označena z A++ porabi za 50% elektrike manj kot izdelek z oznako A. Strokovnjaki nemške testne ustanove Warentest opozarjajo, da so izdelki z oznako A v primerjavi z boljšimi tretjerazredno blago.
Čim večji je hladilnik, toliko več energije bo porabil. Zato je potrebno kupiti izdelek, ki ustreza potrebam uporabnika. Strokovnjaki Warentesta priporočajo za gospodinjstva z enim ali dvema osebama prostornino od 100 do 140 litrov, za vsako dodatno osebo pa prištejemo po 50 litrov prostornine.
Pravi položaj in nastavitev temperature omogočata največje prihranke elektrike | |
Razlika letne porabe elektrike med starim in novim hladilnikom |
Pozor – klimatski razred
Nalepka hladilnika poleg podatkov o porabi elektrike vsebuje še oznako klimatskega razreda, ki je označen s črkami. Te označujejo povprečno temperaturo okolja, v katerem se bo hladilnik nahajal in bo deloval najbolje ter z najmanjšo porabo energije. Hladilnik z oznako SN (subnormal) je primeren za okolje s temperaturo 10 do 32°C, N (normal) za 16 do 32°C, ST (subtropski) za 18 do 38°C, z oznako T (tropski) pa za okolje s temperaturo od 18 do 43°C.
Za hladilnik z oznako SN je najboljše okolje klet, izdelek z oznako N pa je predviden za stanovanje. Klimatska razreda ST in T sta namenjena uporabi v toplejših deželah. Podobno kot pri ogrevanju velja tudi za hladilnike, če temperaturo prostora znižamo samo za 1°C, bomo s tem porabo elektrike hladilnika zmanjšali za 3%.
Položaj, tesnilo in temperatura
Izbira mesta postavitve lahko odloča o porabi, zato jih postavljamo v čim hladnejše okolje, daleč od radiatorjev in peči, najbolje v klet. Po dolgih letih delovanja o porabi energije odloča tesnilo vrat. Kontrolo opravimo v temi in v hladilnik položimo prižgano baterijo. Če iz ohišja prodira svetloba, je potrebno tesnilo zamenjati, najbolje pa kar ves aparat, saj sodobni izdelki porabijo manj elektrike. V hladilniku zadostuje temperatura 7°C, v zamrzovalniku pa -18°C ali manj. Kombinirane naprave naj imajo hladilni in zamrzovalni del vedno ločen.
Protizamrzovalna funkcija
Zamrzovalni del se obda z ledom zaradi vlažnega zraka, ki v hladilnik vstopa ob odpiranju vrat, led pa poveča porabo elektrike. Avtomatsko odtaljevanje je ena od rešitev tega pojava, vendar običajno porabi več elektrike, kot če bi hladilnik izključili, da se led sam stali. Boljše rešitve so izdelki z Low-Frost, Stop-Frost ali No-Frost programi, ki preprečijo strujanje vlažnega zraka. Prva dva ne porabita dodatne energije, No-Frost sistem pa porabi 10 do 30% več elektrike, za ustvarjanje stalnega strujanja, ki preprečuje zaledenitev. Kljub temu pa je hladilnik z NO-Frost programom in oznako A+ še vedno razmeroma varčen.