Imate polena ustrezno pripravljena? Poskrbite za optimalen izkoristek polenske peči tudi s primernim kurivom! Da bo kaminska peč na polena delovala optimalno, se moramo tudi pri izboru kuriva držati priporočenih smernic.

Kaj vse moramo upoštevati pri ogrevanju s poleni?
- VRSTO LESA,
- KAKOVOST IN VELIKOST POLEN,
- POGOJE PRIPRAVE IN SHRANJEVANJA.

 

polena za kamin

 

Vrste lesa

Najprimernejše gorivo za polenske peči je trd les: gaber, bukev, hrast, tudi bor in smreka.

Les različnih drevesnih vrst ima različne kurilne vrednosti. Listavci so še posebej primerni. Gorijo z rahlim plamenom in tvorijo dolgotrajno žerjavico. Les iglavcev je bogat s smolo, zgori kot ves mehek les hitreje, se nagiba k iskrenju.

 

Vrsta lesa

Kurilna vrednost

kWh/ m3

Kurilna vrednost

kWh/kg

javor

1900

4,1

breza

1900

4,3

bukev

2100

4,0

hrast

2100

4,2

jelša

1500

4,1

jesen

2100

4,2

smreka

1700

4,4

macesen

1700

4,4

topol

1200

4,1

robinija

2100

4,1

jelka

1400

4,5

brest

1900

4,1

vrba

1400

4,1

 

Kakovost in velikost polen

Idealen čas za pripravo polen je zima, ko rastlinski sokovi mirujejo: sekanje od decembra do februarja ter cepljenje pred shranjevanjem, da bo tudi sušenje potekalo hitreje.
Polena se morajo pred uporabo zaščitena pred dežjem in vlago sušiti na zraku vsaj 2 leti.

 
Priporočena vrednost relativne vlažnosti lesa je med 14 % in 18 %. Dolžina polen za kaminske peči  je odvisna od modela kaminske peči – velikosti kurišča. Za doseganje nazivne moči kaminske peči običajno zadostujeta hkrati dve poleni naloženi v kurišče.

 

kaminska pec rika na polena

Starodaven način ogrevanja v sodobni izvedbi. Foto: kamini Rika

 

Pogoji priprave in shranjevanja

Primerna je zračna drvarnica s pokrito streho in talno zaščito pred vlago. Najboljši način shranjevanja je križno zlaganje. Talna vlaga je ravno tako škodljiva kot zračna. Tla drvarnice podložite s ponjavo ali paleto proti talni vlagi, da se prepreči trohnenje lesa.


Klet ni primeren prostor za sušenje, saj se v zaprtem prostoru les ne suši, ampak zastara. V kleti lahko shranimo le popolnoma osušen les, prostor mora biti zračen. Les potrebuje prepih, zato polen nikoli ne shranjujemo v plastičnih vrečah ali pokritega s ponjavami.

Sušen les po dveh do treh letih vsebuje približno 15 do 20 % vlažnosti. Tako pripravljena polena izgorevajo ekonomično in okolju prijazno: količina odpadnih snovi je majhna, škodljivih emisij pa manj. Čisto izgorevanje lesa je tudi enakovredno podobnemu kemičnemu procesu, kot je naravno trohnenje, to pomeni, da sproščeni CO2 (ogljikov dioksid) prvotnega CO2 – ravnovesja ozračja dodatno ne poveča ali obremeni.

 

sušenje shranjevanje drv

 

Pogoste napake pri kurjenju s poleni
Uporaba relativno vlažnega lesa. Če uporabljamo les, ki vsebuje več kot 20% vlažnosti, ta ne doseže tiste temperature izgorevanja, ki bi jo lahko primerno osušen. Prihaja do nepopolnega izgorevanja dimnih plinov, zato lahko pride v kurišču do pojava večje količine temnega, zadušljivega dima.

 

Preveč polen v kurišču. Preveč drv povzroči pregretje. Zaradi tega se material iz katerega je izdelana kaminska peč preveč obremeni in gorenje v peči ima neugodne vrednosti dimnih plinov.

 

Ostale napake:
- če je v kurišču preveč goriva – polen, oz. preveč vlažen les, ogenj ne more vzplamteti, nastane veliko dima, drva ne zagorijo, steklo na vratih se zasaji, dim se zadržuje v kurišču,

- če kurimo s predebelimi poleni, nam ogenj lahko ugasne, polena naj bi imela premer – debelino - od 7do 10 cm, pri kurjenju takih polen dosežemo tudi najboljši izkoristek peči.

 

V kaminski peči se sme kuriti samo les in lesne brikete. V nobenem primeru se ne sme kuriti umetnih snovi, obdelanih lesenih materialov (na primer ivernih plošč), premoga ali tekstila. Kaminska peči niso sežigalnice odpadkov.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.