Neoporečna pitna voda je predpogoj za naše zdravje. V osnovi je pitna voda pokvarljiva prehrambena tekočina.
Njene lastnosti se spreminjajo v stiku z zrakom ali materiali, segrevanjem ali mirovanjem, ob tem pa pitno vodo lahko tudi spremlja razmnoževanje bakterij. Zakoni in pravilniki dovoljujejo majhne koncentracije pesticidov, nitratov in nitritov, ki naj ne bi škodili zdravju ljudi. Kljub temu so te majhne koncentracije organskih in anorganskih molekul lahko zadosten vir energije za razmnoževanje mikroorganizmov.
Ker so poleg varčevanja z vodo v središču pozornosti tudi ukrepi za varčevanje z energijo, lahko razmeroma nizke temperature vode v vodovodni inštalaciji predstavljajo nevarnost za pojav bakterij. Povzamemo lahko, da so idealne razmere za razvoj nevarnosti v pitni vodi pri temperaturnem območju od 25 do 45°C. Z višjim temperaturnim režimom ogrevanja sanitarne vode tako zmanjšujemo nevarnosti za pojav in razmnoževanje nevarnih bakterij.
Voda mora neprestano krožiti
Da bi se že v fazi načrtovanja ustreznega sistema oziroma vodovodne inštalacije izognili vsem kasnejšim potencialnim nevarnostim, je potreben strokovno usposobljen projektant, ki poleg vaših želja upošteva vse veljavne predpise in standarde za pitno vodo. Zlato pravilo projektiranja je, da mora biti pitna voda na vsakem priključku v zadostni količini in primerne kakovosti. Zagotoviti je namreč potrebno, da pitna voda neprenehoma kroži, s čimer se izogibnemo mrtvim rokavom.
Ob tem ne smemo zanemariti izvajalca vodovodnih inštalacij, ki mora biti strokovno usposobljen, poznati predpise in materiale ter izvajati dela tako, kot jih je predvidel in opredelil projektant. Spremembe materialov zaradi cenovnega učinka niso dopustne, saj je nenazadnje še kako pomembno, da se v inštalacijah ne uporabljajo različni materiali. Takšno ravnanje predpostavlja korozijo, prekomerno nabiranje vodnega kamna, nenadzorovano zastajanje vode, razmnoževanje bakterij, kot tudi neustrezne pretoke v inštalaciji.
Pri izvedbi vodovodne instalacije lahko izbiramo različne tehnike spajanja. Za pitno vodo se v pretežni meri uporablja mehansko spajanje s tehnikami: Profipress, Sanpress, Sanpress-inox in Raxofix. Lahko pa tudi uporabimo navojne podaljške iz rdeče litine, ki na preprečujejo galvanske člene v sami inštalaciji.
Revolucionarna novost – sistem fitingov RAXOFIX
Da bi se vnaprej izognili pretečim nevarnostim iz naslova načrtovanja in izvedbe vodovodnih inštalacij, je nemški proizvajalec VIEGA razvil in na trgu predstavil revolucionarno novost poimenovano RAXOFIX. Gre za sistem fitingov iz rdeče litine, ki zagotavlja hitro, enostavno in zanesljivo spajanje. Takšen sistem dosega visoke standarde in izpolnjuje stroge mejne vrednosti, ki jih narekuje evropska zakonodaja s področja pitne vode. Inštalacije izdelane s sistemom Raxofix zagotavljajo izredno nizke tlačne izgube, ob tem pa dosegajo odlične pretočne lastnosti, ki puščajo običajne cevne sisteme na trgu daleč za seboj. Manjše dimenzije pomenijo prihranke pri fitingih, ceveh in izolaciji in nenazadnje tudi delu, saj je zaradi edinstvenih elementov in rešitev izvedba enostavnejša z ocenjenim prihrankom časa do 30%.
V kolikor si želite dodatnih informacij izbranih vsebin vas vabimo, da obiščete Štern Akademijo, kjer si na praktičnih primerih lahko ogledate primere ustreznih rešitev, prav tako pa je namenjena izobraževanju in usposabljanju projektantov, trgovcev, izvajalcev in končnih uporabnikov.