Dejstvo je, da se z zvočno izolacijo naših bivalnih in delovnih prostorov graditelji niso prav veliko ukvarjali. Zato se danes le redki lahko pohvalijo, da živijo in delajo v prostorih, kjer jih nezaželen hrup, ki prihaja iz sosednjih prostorov (ali od zunaj), ne moti.
Vsi, ki se dnevno srečujemo z neželenim hrupom, pa lahko ukrepamo in z dodatno zvočno izolacijo bivalne in delovne razmere izboljšamo.
![]() |
Kako dodatno izoliramo stene?
Veliko je odvisno od tega, iz česa so stene in koliko prostora imamo na razpolago. Običajno je najbolj enostavna rešitev, če steno dodatno obložimo s posebnimi mavčnimi ploščami, med oblogo in steno pa dodamo še sloj izolacijske volne. V čem se mavčne plošče za zvočno izolacijo razlikujejo od običajnih mavčnih plošč? So bistveno težje in bolj elastične. Pri nas se dobi nekaj različnih tipov takih plošč, npr.: DuoTech plošče, Diamant in Silentboard plošče, Akustik gips tip 2 …
Vse te plošče se vgrajujejo v debelini vsaj 25mm, torej po dva sloja. Lahko pa kombiniramo dve vrsti plošč. Za dodatno izolacijo se votli prostor med oblogo in zidom napolni s stekleno, kameno ali lesno volno. Skupna debelina takih oblog je približno 8 cm ali več. V primeru, da toliko prostora nimamo na razpolago, si lahko pomagamo s ploščami Akustik gips tip 3, ki so debele 35 mm in jih lahko na zid prilepimo s posebnim lepilom.
Pomembno je, da oblogo ločimo od obstoječih zidov z dilatacijskimi gumijastimi trakovi in elastičnimi tesnilnimi materiali ter da podkonstrukcije za oblogo ne pritrjujemo v zid. Za točna navodila o pravilni izvedbi vedno vprašajmo strokovnjaka.
Kako izoliramo tla?
Kadar živimo v hiši, kjer smo lastniki tudi zgornjega nadstropja, od koder prihaja hrup, je najbolj učinkovito, da se problema lotimo z zgornje strani. Če so stara tla dotrajana, odstranimo vse plasti do zdrave nosilne podlage. Izdelamo plavajoč pod: na tla položimo izolacijo, ki jo ob zidu zavihamo navzgor, da se nova tla nikjer ne dotikajo zidov. Najbolj učinkovite izolacije za tlake so kamena volna, lesna volna (po 2-3 cm) in mikrogranulirana guma (3 do 10 mm). Na izolacijo položimo mavčne ali lahko-betonske talne plošče in talno oblogo. Pri lesenih stropih lahko izolacijo poboljšamo še z uporabo težkega nasutja, ki poveča maso stropa.
Kako dodatno izoliramo strop?
Kadar hrupa od zgoraj ne moremo zaustaviti v zgornjem nadstropju, lahko strop izoliramo s spodnje strani. Princip oblaganja stropa je podoben oblaganju sten in tudi materiali, ki jih uporabljamo so delno isti: posebni tipi mavčnih plošč in dodatna izolacija v prostoru med stropom in novo oblogo. Lepljenje izolacijskih plošč na strop žal ne pride v poštev, ker so take plošče pretežke. Pogosto so prostori nizki in nas znižanje stropa moti. Žal pa v tem primeru še ni rešitve s tankimi oblogami. Še posebej pri lesenih stropih ali monta stropih je učinkovita le rešitev z dovolj debelo oblogo.
Za pomoč pri rešitvi konkretnega primera se lahko obrnete na