Potrošnikom prijazna in poštena lestvica bo dala nov zagon označevanju energijske učinkovitosti, saj bo sistem jasnejši, varnejši in usmerjen v prihodnost.

Evropski parlament je v mesecu juliju  pri predlogu uredbe o označevanju energijske učinkovitosti potrdil svoje stališče pred pogajanji s Evropskim svetom glede lestvice energijske učinkovitosti izdelkov. Zaradi hitrega tehnološkega napredka je potrebno prenoviti standardno lestvico od A do G za gospodinjske aparate. Večina izdelkov na trgu namreč izpolnjuje merila iz leta 2010 za uvrstitev v najvišji razred, zato se jim za označevanje dodajajo plusi (A +, A ++, A +++), s strožjimi zahtevami pa bi proizvajalce spodbudili, da energijsko učinkovitost še izboljšajo. 

 

 

lestvica energetske ucinkovitosti

 pasica aplikacija

 

Pogoji za uvrstitev v posamezne razrede bi morali biti določeni tako, da bi lestvica lahko veljala vsaj deset let, kar pomeni, da ob uvedbi nove nalepke praktično še ne bi smelo biti izdelkov, ki bi se lahko uvrščali v razred A ali v razreda A in B v skupinah, kjer je tehnološki napredek še posebej hiter. Ko bi izdelki iz razreda A na trgu dosegli 25-odstotni delež, oziroma bi bila iz razredov A in B že polovica prodanih izdelkov, bi Komisija morala začeti postopek prevrednotenja lestvice.

Če za določeno skupino prodaja izdelkov iz energijskih razredov F ali G ne bi bila več dovoljena, bi bila na nalepki ta razreda označena s sivo barvo, standardni spekter od zelene do rdeče pa bi veljal za razrede od A do E.

Tako za dobavitelje kot za organe tržnega nadzora bi morale biti metode za meritev absolutne porabe energije izdelka in testno okolje čim bolj podobne resnični uporabi pri povprečnem potrošniku, Komisija pa bi morala objaviti prehodne metode merjenja in izračunavanja v zvezi z zahtevami za določene izdelke.

Parlament se zavzema še, da bi Komisija v roku od 21 mesecev do šestih let (odvisno od vrste izdelka) uvedla prevrednotene nalepke za obstoječe skupine izdelkov, kar naj bi zagotovilo homogeno lestvico od A do G. Nalepka bi morala poleg podatka o energijskem razredu izdelka navajati tudi absolutno porabo energije v kWh na leto.

VIR: NAŠ STIK

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.