Eko-sklad z javnimi pozivi omogoča ugodno koriščenje nepovratnih finančnih sredstev. Po odprtem javnem pozivu 54SUB-OB17 dodeljuje višje subvencije za degradirana območja, oziroma za območja s sprejetim odlokom o načrtu za kakovost zraka. Na katere težave pri koriščenju nepovratnih finančnih sredstev (v nadaljevanju subvencij) pogosto naletijo investitorji, nam je pojasnila Gordana Jerkič iz podjetja Ekostavbar VG d.o.o., kjer se z energetskimi obnovami in financiranjem le-teh, ukvarjajo že vrsto let.
Sredstva vračamo, da tudi gospodinjstva z zmanjšano porabo energije pripomoremo k zmanjšanju segrevanja ozračja in toplogrednih plinov
Eko-sklad subvencije podeljuje že od leta 2008.Tako imamo v Sloveniji na voljo kar zajetno količino sredstev namenjenih za ukrepe zmanjšanja porabe energije, ki se zagotavljajo iz dveh virov. Primarni vir so takse in prispevki, ki se zbirajo iz vsakodnevne potrošnje vseh vrst energentov, za sekundarni vir pa je poskrbljeno s strani Sklada za podnebne spremembe. Kljub temu, da se na Eko-skladu v zadnjih letih izjemno trudijo približat uporabnikom, še zmeraj za končne uporabnike ostaja veliko težav. Pri pridobivanju subvencije je namreč potrebno biti pozoren na vse zahteve, ki jih razpis Eko-sklada določa, ter pravilno postopat na vsakem koraku.
»Naše stranke večinoma vedo za subvencije, ki jih razpisuje Eko-sklad, vendar pa redko kdo ve o njih kaj več. Zato je potrebno uporabnike dobro informirat, saj večinoma ne vedo kako začeti s pridobitvijo. Posledica tega je ogromno primerov, ko se ljudje sami podajo v postopek za pridobitev subvencije in nato jih pogosto, zaradi storjene napake v postopku, ne uspejo pridobiti. Nepravilno vodenje postopka namreč vodi v zavrnitev izplačila subvencije,« nam je zaupala ga. Jerkič.
Najpogostejše in hkrati ugodne subvencije so ob zamenjavi ogrevalne naprave s toplotno črpalko
Kljub subvencijam se mnogi lastniki nepremičnin še zmeraj ne odločijo za obnovo svojega doma. Naša sogovornica je povedala, da je trenutno odličen čas, da se podamo v obnovo ogrevalnega sistema ali celostno energetsko obnovimo svoj dom. Trenutno so na voljo najvišje subvencije do sedaj, finančna sredstva za njih so zagotovljena, če je le investicija pravilno vodena. Prav tako so na voljo ugodni krediti Eko-sklada. V kombinaciji z zanesljivim izvajalcem, ki v celoti poskrbi za projekt, je obnova za investitorje še dostopnejša.
Višina subvencijePo javnem pozivu Eko-sklada 54SUB-OB17, na katerega trenutno prijavljamo vloge za subvencioniranje toplotnih črpalk, se za območja mestnih občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka podelijo višje subvencije. Tako Eko-sklad za investicije v stanovanjskih stavbah na območjih Mestnih občin Celje, Hrastnik, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota Novo Mesto, Trbovlje in Zagorje ob Savi podeli višjo subvencijo, kot v preostalih občinah v Sloveniji. Subvencije za vgradnjo toplotne črpalke zrak/voda lahko segajo do 50% stroška investicije. Višina subvencije je odvisna od zneska investicije, ki je odvisen od moči toplotne črpalke, ki je potrebna za optimalno ogrevanje objekta. Za toplotne črpalke zrak – voda lahko subvencija znaša do 2.500 EUR, oziroma za območja s sprejetim odlokom o načrtu za kakovost zraka, lahko subvencija znese do 3.200 EUR. |
||||||
Pomembno pred oddajo vloge za subvencijo Eko-sklada
Sogovornica Gordana Jerkič pojasni: »Opažamo težave, ko se investitorji odločijo za pridobitev subvencije v lastni režiji, nato pa zaradi storjene napake v postopku, ne uspejo pridobiti sredstev. Nepravilno vodenje postopka, v večini primerov, vodi v zavrnitev izplačila subvencije, zato je vodenje postopka smotrno prepustiti izkušenim podjetjem. Priporočamo izbor zanesljivega podjetja, kjer bodo prevzeli celoten projekt, tako kot to poskušamo izvesti v našem podjetju.«
Kaj od investitorja potrebuje izvajalec
Ob zamenjavi stare grelne naprave z novo toplotno črpalko, izvajalec potrebuje specifične podatke o objektu, da izračuna energetske potrebe objekta in določi potrebno moč toplotne črpalke. Pri vlogi za nepovratna finančna sredstva pa je hkrati potrebno dokazilo o legalni gradnji objekta.
Kakšno dokumentacijo je potrebno priložiti ob vlogi za subvencijo in kako dolgo traja celoten postopek pridobitve subvencije sogovornica pojasni: »Za objekte zgrajene pred letom 1967 je potrebno priložiti poenostavljeno uporabno dovoljenje po zakonu, ki ga preko enostavnega postopka izda Upravna enota; za objekte grajene po letu 1967 pa gradbeno ali standardno uporabno dovoljenje. V vsakem primeru je potreben ogled objekta, zaradi pravilnega izračuna moči toplotne črpalke, kot tudi zaradi slikovne dokumentacije, ki jo je potrebno priložiti k vlogi. Eko-sklad potrebuje približno tri mesece da obravnava in izda odločbo. Po izdani odločbi za izplačilo subvencije in zaključeni investiciji pa rok za izplačilo znaša 60 dni.«
Preverite toplotne črpalke, ki ustrezajo razpisom Eko-sklada
Pred nakupom toplotne črpalke in oddaji vloge na Eko-sklad, priporočamo, da dobro preberete razpis in razpisne pogoje ter preverite ali vaša izbrana toplotna črpalka ustreza pogojem razpisa. Na spletni strani Eko sklada je javno dostopen seznam z toplotnimi črpalkami, za katere Eko-sklad odobri izplačilo subvencije.
Naša sogovornica Gordana Jerkič še doda: »Će ne želite tvegati in si želite zagotoviti subvencijo, izberite zanesljivega ponudnika, ki bo za vas vodil celoten postopek, tako kot to za naše stranke počnemo mi. Naša ekipa poskrbi za uspešno vodenje postopka, ter smo v pomoč stranki vse do zaključka. Samo tako vam lahko zagotovimo končno izplačilo subvencije.
Će želite zamenjati staro ogrevalno napravo ali celostno obnoviti vaš dom, obiščete spletno stran https://evision.si , kjer boste našli vse informacije.
Povezane vsebine