Foamglas - penjeno steklo je visoko kakovostna toplotna izolacija za gradbeništvo in tehnične izolacije. Izdelana je večinoma iz recikliranega stekla in naravnih materialov: dolomita, apnenca in železovih oksidov. Pri izdelavi se ne uporabljajo škodljivi potisni plini, zaviralci gorenja in veziva, ki bi obremenjevali okolje z lahko hlapnimi organskimi onesnaževali. Ker ga je možno reciklirati ali nepredelanega ponovno uporabiti, je penjeno steklo okolju prijazen izdelek.
Primer konstrukcije z izolacijo iz penjenega stekla. |
Osnovne lastnosti Toplotna izolacija iz penjenega stekla Foamglas se od drugih izolacijski materialov loči po sklopu lastnosti, zaradi katerih ja uporabljamo za posebno zahtevne primere uporabe:
|
||||
O uporabi penjenega stekla na terasah smo že pisali v prejšnjih številkah, tokrat pa si oglejmo primere uporabe penjenega stekla pod nivojem terena.
Polaganje izolacije iz penjenega stekla na izravnano podlago pod temeljno ploščo. |
Polaganje Foamglasa na podložni beton - plošče penjenega stekla se po robovih namočijo v tekoč bitumen … |
... in položijo stikoma do sosednjih plošč. |
Bitumensko izolacijo lahko varimo direktno na izolaciji iz penjenega stekla, saj ni gorljiva. |
Za izolacijo pod talno ploščo
Za izolacijo pod talno ploščo in izolacijo kleti je izolacija iz penjenega stekla najboljša, ker je 100% vodotesna, odporna na zmrzal in izredno nosilna, zaradi česar je uporabna tudi za preprečitev toplotnega mostu med talno ploščo in zidom. Preprečuje tudi prodor kapilarne vlage iz temeljev ali temeljne plošče v kletne zidove.
Izolacija iz penjenega stekla se lahko polaga pod ali nad talno ploščo. Penjeno steklo je trajna in kakovostna rešitev povsod tam, kjer je zaradi visokega pritiska podtalnice zaželena izolacija, ki ne vpija vode, ne trohni in z leti ne zgublja izolacijskih lastnosti. Poleg tega je odporna na mravljično kislino, na glodavce in nepropustna za radon. Zaradi velika tlačne trdnosti (600, 900 ali 1600 kPa) je primerna tudi za zahtevnejše objekte.
Foamglas izolacija se lahko polaga direktno na izravnano in utrjeno zemljino ali pa na podložni beton. Praviloma jo kombiniramo s hidroizolacijo na bazi bitumna; s tekočim bitumnom tesnimo tudi stike med ploščami, s čimer si zagotovimo, da je toplotna izolacija že sama po sebi vodotesen sloj.
Za izolacijo kletnih zidov
Visoka podtalnica in poplavna območja zahtevajo posebno pazljivost. Pri izolaciji kletnih zidov na področju z visoko podtalnico in za izolacijo fasade, ki ji poplavne vode ne bodo škodile, je priporočljiva vgradnja trajne izolacije iz penjenega stekla.
Izolacijo iz penjenega stekla prilepimo tako, da sega pod talno hidroizolacijo in se nadaljuje nad terenom. |
Pri novogradnjah se izolacija iz penjenega stekla vgrajuje na zunanji strani zidov, pri sanacijah pa je v izjemnih primerih možna tudi vgradnja izolacije na notranji strani, ter v kleti, če od zunanje strani ni možno. Izolacija na notranji strani seveda zahteva poseben način izvedbe in posebne detajle. Drenažna plast mora biti vgrajena tako, da omogoča odvodnjavanje vode, ki bi prodrla skozi propustne zunanje zidove.
Pri izolaciji, vgrajeni na notranji strani je treba pravilno projektirati drenažo |
Izolacija kletnega zidu |
Izolacija iz penjenega stekla spada med dražje izolacijske materiale. Če pa upoštevamo razmerje med investicijo in stroški na daljše časovno obdobje, ima določene prednosti, ki se jih da tudi ovrednotiti. Zmanjšanje škode v primeru poplave, manjši stroški izsuševanja objekta, daljša življenjska doba izolacije in gradbene konstrukcije – vse to se da ovrednotiti. Tako za zasebne, kot za javne investitorje je bolje, kadar poleg začetnega investicijskega stroška vzamemo v račun še stroške dolgoročnega vzdrževanja zgradbe. V takih primerih tudi investicijo v dražji izolacijski material lahko upravičimo.
Izolacijo iz penjenega stekla Foamglas prodajajo trgovine KALCER, dodatne informacije pa so dostopne na spletnih straneh ali preko osebnega kontakta po elektronski pošti ali telefonu.
Povezane vsebine