Izpusti delcev iz kurilnih napravah so v številnih krajih in mestih po Sloveniji glavni vir slabe kakovosti zraka. V času kurilne sezone prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku.

Vzroki so nepravilno kurjenje, uporaba zastarelih malih kurilnih naprav ter kurjenje gorljivih odpadkov, ki je kaznivo. Gorljive odpadke, kljub sankcijam še vedno ne ločujemo, temveč jih kurimo v pečeh, čeravno vemo, da je njihovo kurjenje kaznivo in zelo škodi zdravju.

 

Kaj se dogaja v našem telesu

Plini in delci, ki nastajajo pri kurjenju odpadkov, vstopajo v naš organizem z vdihavanjem, preko kože ter z uživanjem onesnažene hrane in vode. Vdihavanje visokih koncentracij delcev povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene lahko tudi druge organe. Telo se odzove z vnetjem sluznic, ki ima za posledico solzenje oči in izcedek iz nosu, kašljanje in oteženo dihanje. Težave bolnikov z obstoječimi akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal (astma, kronične obstruktivne pljučne bolezni) se povečajo. Stanje bolezni se poslabša pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se možnost za nastanek srčne kapi. Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal in sladkorni bolniki.

 

Kaj ne sodi v pec

 

         

Kaj ne sodi v peč?

Odpadna motorna ali druga olja, barvan ali drugače kemično obdelan les, gorljivi odpadki, na primer plastika, nikakor ne sodijo v kurilne naprave, ker pri kurjenju povzročajo zelo toksične dioksine. Poleg izpustov toksičnih snovi v zrak in posredne kontaminacije tal in rastlin, so močno toksične tudi dimniške saje in pepel.

 

pasica aplikacija

Nevarni delci ogrožajo vodo in hrano

Delce, ki so dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko zaužijemo. Med kurjenjem se sproščajo v okolje in posedajo na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo v tla in onesnažijo pitno vodo in vstopijo v prehransko verigo. Nekatera onesnaževala so rakotvorna, lahko spreminjajo genetski material in povzročajo hormonske motnje.

 

Koristni nasveti na www.mojzrak.si

Koristne informacije o pravilnem kurjenju so objavljene na spletni strani www.mojzrak.si. Na strani so na poljuden način predstavljeni nasveti za izboljšanje kakovosti zraka. Poudarek je na ukrepih za pravilno kurjenje v malih kurilnih napravah, ukrepih v prometu, v kmetijstvu, pri kurjenju na prostem in pri uporabi pirotehnike.

Vir - www.nijz.si/sl/vpliv-kurjenja-odpadkov-na-zdravje

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.