Ko se odločamo za nakup sončnih kolektorjev, se takoj znajdemo pred vprašanjem katere izbrati. Na trgu je izbira velika. Večina kupcev pa ni strokovnjakov, ki bi lahko ugotavljala razkorak med obljubami ponudnikov in dejanskimi zmožnostmi različnih tipov kolektorjev, ki so na voljo.
V grobem lahko kolektorje razdelimo na tri skupine: ploščate, cevne in vakuumske. Pravi vakuumski kolektor je namreč le tisti, ki ima absorber dejansko v vakuumu, to pa lahko dosežemo le kadar ima kolektor le eno plast debelega stekla. Vakuum je pomemben zaradi preprečevanja izgub, kar je zlasti pomembno v slabih vremenskih pogojih, ko je razpoložljive energije malo. Tehnične rešitve kako preprečevati izgubo vakuuma so že nekaj let znane in visokokvalitetni kolektorji danes ne trpijo več za izgubo vakuuma.
![]() Tesnjenje med stekleno cevjo in kovinsko |
Ker so sončni kolektorji trajno izpostavljeni atmosferskim vplivom, kot so: dež, sonce, prah, oksidacija, sneg, led, toča, ekstremne temperature in njihove hitre spremembe, veter, UV sevanje itd, je zelo pomembno iz kašnih materialov so narejeni.
Najsodobnejša proizvodna tehnologija in uporaba najkvalitetnejših materialov boljšim kolektorjem zagotavlja dolgo življenjsko dobo brez zmanjšanja učinkovitosti še desetletja po namestitvi.
Vakuumske cevi so narejene iz borosilikatnega stekla debeline 2,5 mm z visoko prepustnostjo svetlobe. Steklo je enojno, tako da je v vakuumu celotna notranjost cevi.
Tesnjenje med stekleno cevjo in kovinsko ploščo je izvedeno z najnovejšo tehnologijo, brez uporabe tesnil, kar zagotavlja dolgoletno zanesljivost spoja kovine s steklom.
Ogrodje kolektorja je narejeno iz nerjavečega jekla. Pritrditev cevi na ogrodje je izvedena brez uporabe umetnih mas.
Podobni članki