Kako les prenaša mraz

Kako les prenaša mraz

Ko temperature padejo do -20°C, nehajo delovati mobilni telefoni, LCD ekrani in dizel motorji. Avtomobilski akumulatorji izgubijo več kot polovico moči, deli iz plastike postanejo krhki in lomljivi, kaj pa se zgodi s konstrukcijami iz lesa ?

Fizikalne in mehanske lastnosti lesa so v takih razmerah odvisne od količine vlage v njem. Pred kratkim so zaključili raziskavo, s katero so ugotavljali medsebojne vplive med temperaturo, vlažnostjo in mehaničnimi lastnostmi lesa smreke.

 

les prenasa mraz

Lepila in postopek izdelave lepljenih nosilcev zagotavljata dolgotrajno stabilnost brez popuščanja spojev

 

Kaj se zgodi pri -20°C

Vlaga v lesu zmrzne šele, ko njegova temperatura pade od -5 do -10°C, v najdrobnejših kapilarah pa šele pri -18°C. Zmrzišče vlage je nižje predvsem zaradi raztopljenih sladkorjev, zato se pri temperaturah pod ničlo vlaga v lesu istočasno pojavlja kot led, tekočina in celo kot vodna para. Nato se med ohlajanjem voda v drobnih kapilarah, porah in celicah postopoma spremeni v led. Med tem dogajanjem nastane v kapilarah podtlak, ki je posledica prehoda vlage, les se skrči in postane nekakšen kompozitni material iz lesa in ledu. Različna elastičnost vode in ledu v lesu ima na elastomehanično obnašanje odločilen vpliv. Led najprej povzroči trdnost in togost, ko pa se voda v lesu odtali, pa se njegova trdnost dramatično zmanjša in pade daleč pot tisto, ki jo ima suh les.

 pasica aplikacija

 

Lesni lepljenci in varnost

Če lepljeni nosilci podpirajo streho ali most, pa lahko kombinacija vlage in lesa povzroči še dodatno težavo. Izdelani so iz več plasti lesenih lamel, ki so med seboj spojene samo z lepilom. Med tvorjenjem kondenza na nosilcu, lahko vlaga vdre tudi v lepilne fuge. Pri tem spoji iz lepil, izdelanih na osnovi sečnine začnejo popuščati, plasti lahko medsebojno razpadejo, kar je bil tudi vzrok porušitve strehe športne hale pred nekaj leti v Avstriji. Takšna lepila je danes za te namene prepovedano uporabljati, zamenjala so jih poliuretanska, ki so na vlago neobčutljiva. Raziskave so pokazale, da sušen les brez škode prenese velike obremenitve in bo ostal tudi ob daljših obdobjih mraza stabilen in zanesljiv. Zato so lepljeni nosilci ali križno lepljene lesene stene, v temperaturnem območju od +30°C do -20°C odlični gradbeni elementi, ki v obdobjih mraza in vročine ostanejo trdni in stabilni več desetletij.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE