Znanje uporabnikov o akumulatorjih za otočne solarne sisteme hitro napreduje. Pomembno je, da za hrambo sončne energije izberemo cikličen in ne navadni avtomobilski akumulator.

Večina kupcev vgradi solarne sisteme z akumulatorji v vikende, plovila in avtodome. Tipična moč vgrajenih solarnih modulov za vikend je od 250 W do 1.000 W, za plovila in avtodome pa od 100 W do 150 W.

 

Kam namestiti akumulator?

V solarne sisteme v vikendih največkrat vgrajujemo svinčene akumulatorje. Kadar so nameščeni v ločenem in zračnem prostoru, lahko uporabimo tudi akumulatorje s prostim elektrolitom. Slednji med polnjenjem in praznjenjem oddajajo pline, ki so nevarni in nezdravi za ljudi. Kadar pa posebnega prostora nimamo, moramo izbrati akumulatorje v AGM, GEL tehnologiji, ali akumulatorje s prostim elektrolitom s posebnim ventilom, ki zmanjšuje oddajanje plinov. Prostor za namestitev akumulatorjev mora imeti primerno temperaturo, najbolje med 20 do 25°C. Veliko kupcev želi namestiti akumulatorje kar pod streho, da bodo najbližje solarnim panelom. To je neugodno, saj so podstrešja običajno slabo izolirana, zato se poleti temperatura dvigne tudi do 50°C. Tako visoke temperature pa uničujejo akumulatorje in jim bistveno skrajšujejo življenjsko dobo. Če temperatura okolice pade pod zmrzišče, se bo kapaciteta akumulatorja močno zmanjšala, zato mora biti prostor primerno toplotno izoliran.

 

Kakšna naj bo kapaciteta solarnega akumulatorja?

V solarnem sistemu mora kapaciteta akumulatorjev ustrezati pričakovani porabi elektrike v času, ko ni na razpolago energije iz solarnih modulov. To je ponoči ali pa v primeru slabega vremena. Govorimo o avtonomiji solarnega sistema. Pri solarnih sistemih za vikende običajno predvidimo 2-3 dnevno avtonomijo. Seveda pa je kapaciteta solarnih akumulatorjev odvisna tudi od energije, ki jo zagotavljajo solarni moduli. Če se solarni sistem uporablja res samo ob vikendih, lahko računamo, da bo v akumulatorjih shranjeno za 4 do 5 dni elektrike, ki jo bomo uporabili v primeru slabega vremena. Kolikšna bo resnična zaloga elektrike pa bo odvisno od moči solarnih modulov in vremenskih pogojev. Standardne svinčene akumulatorje je priporočljivo prazniti le do polovice. Če imamo 12 V solarni sistem, znaša resnična napetost 12,2V. Sicer pa imajo solarni regulatorji to zaščito že vgrajeno, lahko pa izklopno napetost tudi nastavimo. Zato ob nakupu ne smemo pozabiti, da nam bo na razpolago le polovica nazivne kapacitete akumulatorjev. 

 

 

velog solarni sistem akomulacija energije

 

 

Katero tehnologijo akumulatorja izbrati?

Če imamo na voljo poseben zračen prostor, lahko izbiramo med vsemi tehnologijami: AGM, GEL in tekoči elektrolit. Enostavnega odgovora na vprašanje, kakšen tip akumulatorja izbrati, ni. Zato je morda bolje, da jih razdelimo v tri skupine, po kriteriju števila ciklov praznjenja, kar poenostavljeno pomeni življenjsko dobo akumulatorjev. Do 400 ciklov prenesejo poltrakcijski akumulatorji s tekočim elektrolitom in lahke verzije AGM akumulatorjev. Od400 do 800 ciklov prenesejo AGM in lahke verzije GEL akumulatorjev, nad 800 ciklov pa nekateri AGM in GEL akumulatorji ter trakcijski in solarni 2V akumulatorji. Te skupine pomenijo istočasno tudi cenovno raven akumulatorjev. Kupci se pogosto ne zadovoljijo s podatkom o številu ciklov, veliko bolj jih zanima podatek, koliko let bo akumulator zdržal. Odgovora ni mogoče dati, saj vnaprej ne poznamo globine praznjenja, temperature okolja ter frekvence uporabe akumulatorja. Prav zaradi tega se proizvajalci zavarujejo s podatkom o številu ciklov, ob določenih pogojih.

Večji del kupcev v svoj novi solarni sistem vgradi cenejše akumulatorje s krajšo življenjsko dobo. Čeprav bi izračun v veliko primerih pokazal, da je nabava akumulatorja z več kot 800 cikli, bolj ekonomična.

 

Zakaj regeneracija za solarni akumulator?

V otočnih solarnih sistemih so akumulatorji največji strošek. Cene solarnih modulov so padle, razmeroma draga sta še soliden regulator in razsmernik. Zato priporočamo regeneracijo cikličnih akumulatorjev, zlasti teh, ki so dražji. Obnovo solarnih akumulatorjev predvidimo takoj po drugem letu, če solarni sistem uporabljamo le ob vikendih. Če ga uporabljamo pogosteje pa že po prvem letu uporabe. Z regeneracijo, ki je cenovno sprejemljiva, se življenjska doba solarnih akumulatorjev izredno podaljša.

 

V trendu Li-ion akumulatorji za solarne sisteme

Obiskovalci sejma Intersolar v Nemčiji spremljamo ponudbo solarnih akumulatorjev, ki se je v zadnjih letih silovito spremenila. Danes svinčeni akumulatorji zajemajo le še tretjino ponudbe, vse ostalo so zasedle dražje Li-ion baterije. Pri nas je to razmerje ravno obratno, verjetno zaradi nižje kupne moči in varčevalne miselnosti. Na Li-ionski osnovi je na razpolago vrsta različnih tehnoloških različic. Za solarne sisteme so se uveljavile zlasti LiFePO4 baterije, skrajšano LFP baterije. Njihova življenjska doba znaša približno 2.000 ciklov, pri 100% praznitvah. Boljši ponudniki so predstavili 48V baterijske bloke s 50 Ah ter  60 Ah kapaciteto, ki jih lahko modularno povezujemo. Baterijske bloke enostavno vložimo v prilagojeno omaro, podobno kot UPS baterije. Proizvajalci za takšne LFP bloke dajejo 10 let garancije, vendar le v kompletu z ustreznimi polnilci in razsmerniki. Za LPF akumulatorje potrebujemo še poseben solarni regulator, saj je večina solarnih regulatorjev na trgu namenjena svinčenim akumulatorjem.


Velog d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.