Najnovejše analize fotovoltaičnih trgov so pokazale, da je Kitajska še povečala svoj delež v svetovni proizvodnji modulov. Njihovi proizvajalci trenutno pokrivajo kar 48% svetovnega povpraševanja in kaže, da se to razmerje tudi v bodoče ne bo spremenilo.
Največja podjetja
Med desetimi največjimi proizvajalci so Trina, JA Solar, Hanwha Q-Cells, Canadian Solar, First Solar, Jinko Solar, Yingli, Motech, NeoSolar in Shungfeng-Suntech. Podjetje Shungfeng-Suntech je lastnik ameriškega podjetja Suniva, zato njihovo proizvodnjo modulov prištejejo matični Kitajski firmi. Proizvodnja modulov v svetu skokovito narašča, v 2015 se je povečala za 23% v primerjavi z letom prej. Kitajska je naredila velik preskok, saj so najprej proizvajali manjše module, namenjene neelektrificiranemu podeželju. Danes so vodini v svetovnem merilu, s tem so tudi postavili nove temelje solarni ekonomiji v svetovnem merilu.
Tržni deleži največjih svetovnih proizvajalcev fotovoltaičnih modulov |
Izumi ZDA, prodaja Kitajska
Kitajske poteze so zasenčile vodilno vlogo solarne industrije v ZDA, kjer so to tehnologijo tudi izumili in so še vedno lastniki večjega števila patentov. Po treh desetletjih vodilne vloge so jih Kitajci prehiteli, mnogi strokovnjaki še danes ne razumejo, kako se je lahko to zgodilo. Danes proizvajalci v ZDA ne morejo sami pokriti niti potreb na svojem področju, saj naročila skokovito rastejo. Stalno povečevanje proizvodnje ugodno vpliva tudi na cene, ki ves čas padajo. Kitajska superprodukcija modulov je v svetovnem merilu povzročila padec cen za 80%, kar je izjemno presenetljiva posledica na tem visokotehnološkem področju, kjer je konkurenčna bitka zelo ostra.
Rast Kitajske proizvodnje pa so nehote povzročili Nemci. Davnega leta 1990 so del proizvodnje preselili na Kitajsko, saj s svojimi kapacitetami niso mogli pokriti povpraševanja v Nemčiji. Kitajci so prekopirali tehnologijo in sami začeli na veliko proizvajati. Seveda to ni šlo samo od sebe, saj avtomatizirana izdelava modulov ni enostavna. Manjkajoče znanje so pridobili z najemom strokovnjakov iz vsega sveta. Nato so zakupili še del svetovne proizvodnje silicija, s tem pa se je začel pohod na svetovni trg. Vse to pa je omogočila še podpora države, saj je solarno industrijo ocenila kot strateško, kar je bila zelo daljnovidna odločitev.