Kompostirni Treebog WC

V Veliki Britaniji ta trenutek stoji več kot 1500 stranišč, ki delujejo na naravnih principih, brez vode za izpiranje, ločevanja blata od urina, ventilatorjev in mešalcev.

 

V Veliki Britaniji ta trenutek stoji več kot 1500 stranišč, ki delujejo na naravnih principih, brez vode za izpiranje, ločevanja blata od urina, ventilatorjev in mešalcev. Postavili so jih ob kmetijah, kampih, marinah in izletniških točkah. Z njimi so nadomestili kemijska in običajna stranišča iz katerih je bilo potrebno voziti fekalije v oddaljene čistilne naprave. Bistvo te rešitve je sonaravno, hitro kompostirno stranišče, ki ga lahko uporablja več sto ljudi. Slednji nato opravljajo potrebo na enem mestu, namesto da bi določeno površino gozda pokrili z razpršenimi iztrebki, posledice pa bi bile neprijetne vonjave in poslabšane higienske razmere na tem področju.  

 

Kompostirni WC

Kompostirni WC je brez vonjav, popolnoma sonaraven in enostaven za gradnjo

 

Imenuje se Treebog

Ime je zloženka besed drevo in stranišče. Deluje enako kot aerobični kompostnik, predelavo fekalij v organsko prst pa opravijo bakterije in plesni. Korenine v tleh gostijo mikroorganizme, ki dodatno razkrojijo odpadke ter jih spremenijo v hranilo. Pri tem so daleč najučinkovitejše vrbe, ki jih najprej posadimo v več koncentričnih krogih na kraju, kjer bomo nato postavili stranišče. Če uporabimo primerno vrsto vrbe, bomo iz šib nato lahko pletli še košare. Po enem letu porežemo vrbove šibe do tal in v sredino postavimo ogrodje stranišča. Pri tem ne kopljemo luknje v tla, kot za latrino, temveč postavimo sedežno ploščad, okrog meter nad zemljo. Po dobrem letu bodo vrbe tako zrasle, da bodo prerasle konstrukcijo in naš Treebog sploh ne bo več viden, ko ga bomo opustili pa se bo zlil z naravo in se spremenil v gost vrbov gaj.

 

Pomembna spodnja konstrukcija

Prazen prostor pod ploščadjo najprej ogradimo z dvema plastema žične mreže, z najmanj  desetcentimetrskim odmikom. Nato v medprostor natlačimo plast slame, ki bo vsrkala urin in preprečila širjenje vonjav, hkrati pa omogočala prezračevanje notranjosti. Zunanjo plast lahko prepletemo še z vrbovimi šibami, vse to pa služi kot zaščita pred glodalci, manjšimi živalmi in preprečuje, da nebi otroci med igro zašli v notranjost.

 

Po dosedanjih izkušnjah, te biološke naprave odlično delujejo. Če je ljudi veliko, stranišče po enem letu opustimo in poleg postavimo novega. Razgradnja odpadkov je tako učinkovita da čez mesec ali dva mirovanja, v notranjosti najdemo ostanek komposta, ki je brez vonja in spremenjen v prst. Po nekaj mesecih pa v njem ne bomo našli ničesar, saj so pogoji za razgradnjo fekalij tako dobri, da vsebina dobesedno izgine. Med uporabo lahko v to stranišče dodajamo še travo, listje, lesni pepel ali žagovino, vendar vse v majhnih količinah. S tem dodatno nevtraliziramo morebitne vonjave, ki jih lahko oddaja zlasti urin. Projekt Treebog spada med permakulturne projekte, s katerimi učinkovito zmanjšujemo vpliv človeka na naravno okolje.

 

 

      

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI