V teh dneh so nas razveselile poletne temperature, in ker se bodo te le še stopnjevale, moramo razmisliti tudi, kako se bomo hladili. Ena najbolj priljubljenih rešitev zadnjih let je klimatska naprava, a je pred nakupom in uporabo te dobro vedeti, kakšna je za naš prostor in naše potrebe najprimernejša

 

Najpomembnejša dejavnika pri nakupu sta sama moč klimatske naprave in velikost prostora, ki ga nameravamo ohlajati.

gorenje klima

Na kaj paziti pri nakupu?
V ponudbi je pestra paleta klimatskih naprav za vse okuse, potrebe in žepe. Sodobni sistemi celo niso namenjeni le hlajenju, ampak z njimi lahko prostore dovolj učinkovito tudi ogrevamo. To je še kako dobrodošlo jeseni in spomladi, ko se temperatura še ne spusti pod ledišče in je zagon celotnega sistema centralnega ogrevanja bolj potraten. V splošnem poznamo stenske, talne, stropne, kanalske in vgradne klimatske naprave v enojni in multi izvedbi, kjer na eno zunanjo enoto priključimo več notranjih enot različnih moči. Sodobne naprave samodejno spreminjajo moč delovanja in skrbijo za ohranjanje enakomernejše temperature.

 

gorenje klimatska naprava


Za povprečno izolirane stanovanjske prostore v srednji etaži, ki nimajo večjih oken na sončni strani, bi lahko dejali, da je za površino do 30 kvadratnih metrov primerna klimatska naprava s hladilno močjo 2,5 kW, do 50 kvadratnih metrov pa 3,5 kW. Če poenostavimo, naj bi bila nameščena tako, da nam bi omogočala prijetno aklimatizacijo v prostoru, nikakor pa naj ne bi izpihani zrak neposredno vplival na osebe ali druge naprave v prostoru.

Če povzamemo, sta najpomembnejša faktorja pri nakupu sama moč klimatske naprave in velikost prostora, ki ga nameravamo ogrevati.

 

baner klimatske naprave

Redno vzdrževanje je bistvenega pomena
Kot vsaka druga naprava tudi klima potrebuje redno čiščenje in vzdrževanje. Že z malo truda lahko naredimo veliko. Za začetek poskrbimo, da se na napravi ne nabira prah – s suho krpo očistimo pokrov in masko klimatske naprave. To lahko naredimo večkrat na leto. Zelo pomembno je tudi, da našo klimatsko napravo vsaj enkrat na leto pregleda strokovnjak in opravi redni letni servis, ki se po navadi izvede spomladi, še pred prvim vklopom naprave.
Serviser bo opravil čiščenje in dezinfekcijo, preveril temperaturo izpiha, odvod kondenza, delovanje elektromotorjev in drugih električnih komponent. Preveril bo tudi tlak plina v sistemu in ga po potrebi dopolnil. Slednje je zelo pomembno, saj lahko kompresor odpove, če klima deluje s prenizkim tlakom plina.

 

gorenje klimatska naprava detail

 

Če klimatske naprave ne vzdržujemo in čistimo, kot nam ob nakupu svetuje prodajalec in kot je zapisano v navodilih proizvajalca, se lahko zgodi, da bo naprava sčasoma vse manj učinkovita, posledično pa bo med svojim delovanjem porabila tudi več energije. Zaradi umazanije v notranjosti se lahko po prostoru začne širiti tudi neprijeten vonj, lahko se celo zamaši odvod kondenzata. Zaradi umazanih filtrov lahko pride do kondenzacije, posledično pa se začne razvijati plesen, ki je, kot vemo, zdravju zelo škodljiva.

 

Pomembna je tudi pravilna uporaba
Poleg čiščenja moramo poskrbeti tudi, da bo okoli zunanje in notranje enote dovolj prostora, da bo lahko zrak neovirano krožil, zunanjo enoto je smiselno čim bolj zaščititi pred neposrednim sončnim obsevanjem, med delovanjem klimatske naprave naj bodo okna in vrata zaprta. Kadar v prostoru ni nikogar, je najbolje zmanjšati moč delovanja naprave ali jo celo izključiti.
Sicer pa moramo z delovanjem naprave doseči stanje, ko ne čutimo niti hladu niti vročine in je gibanje zraka prijetno oziroma ga ne čutimo, zrak pa se sme zdeti ne suh ne vlažen. Primerna temperatura zraka je od 22 do 26 stopinj, priporočena pa od 23 do 25 stopinj, relativna vlažnost naj bo od 40- do 60-odstotna, priporočena hitrost zraka v času hlajenja pa le 0,15 m/s. V poletnem času je vsekakor priporočljivo, da je notranja temperatura od 6 °C do 8 °C nižja od zunanje temperature in ne več, še posebej če se veliko premikamo iz prostora na prosto in obratno.

 

Povezane vsebine


Gorenje, d.d.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.