Lončena peč je trajna vrednota, ki nam polepša in oplemeniti dom. Lepo oblikovana je lahko pravi okras bivalnega prostora. Ko jo boste zgradili boste zelo ponosni nanjo.
Z dolgoletnimi izkušnjami izdelave pečnic in peči, neštetih obiskov sejmov, izobraževanj doma in v tujini, pogovorov in izzivov pri reševanju konkretnih problemov v proizvodnji in na terenu, sem si nabral izkušnje, ki jih v preprosti in razumljivi obliki posredujem potencialnim kupcem lončenih peči.
Neštete generacije Slovencev so se ogrevale ob lončeni peči, ki je bila prijetno središče dogajanja v hiši. Bila je priljubljena in pogosta, ker je ogrevala na drva.
Za dobro delovanje so najbolj primerna suha in cepljena drva. Najbolj primeren je les listavcev. Kurjenje z drvmi je ekološko ugodno, ker nam pri kurjenju lesa nastane enaka količina CO2 kot če bi ta les zgnil v gozdu. Toplota, ki se sprošča je tudi infrardeče sevanje, ki ugodno vpliva na nevrovegetativni sistem in je najbolj podobna toploti sonca.
Slovenija se uvršča med najbogatejše države Evrope z lesom. Gospodarjenje z gozdovi nam omogoča tudi uporabo lesa za ogrevanje. Les je energent, ki je domač in ni podvržen medanarodnim nihanjem cen.
Z lončeno pečjo pridobimo zelo učinkovito grelno napravo, neodvisno od električne energije ali drugih energentov. Z vsem navedenim bomo pripomogli še k čistejšemu okolju.
Preprostost uporabe lončene peči
Delovanje sodobne lončene peči je enostavno. Zadostuje enkratno do dvakratno kurjenje na dan, kar traja največ uro in pol. Pepel odstranjujemo dvakrat mesečno.
Sestava lončene peči
Kurišče je osnovni del peči, njegova velikost pa določa moč peči. Vsakih 100 cm2 tlorisa kurišča omogoča pridobiti približno 1 kW energije. Največkrat zgradimo kurišča za 8 do 12 kg drvi. Taka kurišča so dimenzij 300x500x700mm in v njih dosegamo temperature do 800°C. Tako segrete dimne pline vodimo v različno dolge dimne kanale. Kurišče in dimni kanali so zgrajeni iz masivnih pečarskih šamotov, ki prenašajo visoke temperaturne obremenitve in akumulirajo veliko toplote. Pri izhodu iz peči dimni plini naj ne bi imeli manj od 200°C, da se izognemo pojavom kondenza v dimniku.
Kako dosegati dobre izkoristke?
Dobre izkoristke lončenih peči dosežemo z visoko temperaturo v kurišču, pri čemer je izgorevanje popolno in onesnaževanje ozračja minimalno. Če je kurišče zasajeno je to prvi znak, da je kurjenje slabo in izgorevanje nepopolno.
Naloga dimnih kanalov
Dimni kanali so podaljšek dimnika v peč. Njihova glavna naloga je odvzem toplote dimnim plinom in shranjevanje le te. Zato so zgrajeni masivno in se notranji presek in debelina sten kanalov zmanjšuje proti izhodu iz peči. S tem dosežemo po celotno dolžini dimnih kanalov enakomerno akumulacijo toplote. Dimne kanale lahko vodimo vodoravno ali navpično v notranjosti peči, kar omogoča različne zunanje oblike. Ker se lončena peč pri segravanju razteza, moramo ločiti notranjo konstrukcijo od zunanjega plašča.
Lončena peč je trajna vrednota, ki nam polepča in oplemeniti dom. Lepo oblikovana lončena peč je lahko pravi okras bivalnega prostora. |
Funkcija ene pečnice je ogrevanje kubičnega metra prostora
Pečnice so zunanji plašč peči in so najpogosteje v velikosti 22 0x 220 mm. Po izkustvu naj bi ena pečnica te dimenzije zadostovala za ogrevanje 1 kubičnega metra prostora. Ta podatek velja za klasično masivno grajeno hišo. Preko njihove površine toplota seva v prostor in so zato pogosto reliefne, da povečamo njihovo površino. Pečnice imajo tanek sloj emajla, ki polepša njihov izgled in olajša čiščenje. Lahko so odlite, prešane ali ročno oblikovane. V svetu so najbolj uveljavljene in najkvalitetnejše vlite pečnice, ker so lahko večjih formatov in nimajo notranjih napetosti. Kvaliteto pečnic v največji meri pogojuje količina dodanega aluminata glineni masi. Tega naj bi pri dobrih pečnicah bilo 40%, s čimer dosežemo maksimalno akumulacijsko sposobnost.
Vratca peči so različnih velikosti in oblik. Pomembno pa je, da so dovolj masivna in da dobro tesnijo. Pri vratcih s steklom bo zaradi sevanja skozi steklo nekoliko manjša akumulacija v peči. Ker kurimo največ uro in pol, bomo samo takrat videli ogenj v peči. Vratca so konstruirana tako, da omogočajo dovod zgorevalnega zraka v kurišče. Zrak je doveden od zunaj.
Dimnik naj bo okrogel in šamotni
Dimnik klasične lončene peči je njen motor. Priporočajo se šamotni dimniki, okroglih presekov dimnezij med 180 in 200 mm. Minimalna višina dimnika je 4,5 m.
Na kratko sem vam predstavil osnove delovanja lončene peči, njene prednosti in značilnosti. Dobro delujoča lončena peč je veliko veselje družine in trajen okras bivalnega prostora. Njeno načrtovanje pa je zahteven projekt, za realizacijo je nujno sodelovanje ustrezno usposobljenega strokovnjaka z dobrimi referencami.