Leseni montažni objekti imajo zunanje in notranje stene, stropno konstrukcijo, stopnišča, okna in vrata iz lesa, lahko tudi v obliki lepljencev ali lesenih plošč, oblikovanih iz lesenih odpadkov. Glavna značilnost uporabljenih materialov je vnetljivost, kar nam narekuje izredno pazljivost in natančnost pri načrtovanju in izgradnji peči na trda goriva. Pri umestitvi lončenih, toplozračnih peči in kaminov v take prostore moramo dosledno spoštovati predpise o požarni zaščiti in požarni varnosti, kar zlasti velja pri izvedbi dimnikov, priključkov peči na dimnik, izgradnji peči ob lesenih stenah, prebojih skozi stene zaradi priključitve peči ter seveda odmikih vnetljivih materialov od kurišča peči.
Izbor vrste dimnika in njegova umestitev v prostoru
Lončena peč oddaja toploto v prostor s sevanjem plašča, ki je iz pečnic, zato je zelo pomembno, da je za najboljši izkoristek in enakomerno ogrevanje prostora lokacija dimnika in lončene peči nekje v središču prostora, ne ob zunanjih stenah ali v kotu zunanjih sten.
Projektirana je manj ugodna lokacija dimnika, označena kot »A«, kasneje je lokacijo dimnika in peči usklajena in označeno z »B«. |
Izbor premera dimne tuljave, izvedbo in smer dimniškega priključka določimo glede na izbor in obli-ko lončene peči, kamina … Dimnik je lahko zidan iz šamotnega materiala (cev, plašč) ali iz nerjaveče ognjevzdržne pločevine. Pri izbiri dimnika priporočamo šamotno izvedbo, saj omogoča lažjo izvedbo toplotne zaščite pri prehodih skozi lesene konstrukcije in zagotavlja enakomernejši vlek peči, saj se šamotni dimovod počasneje hladi.
Zelo pomembno je, da pri izgradnji dimnika vgradimo originalni priključni kos, namenjen za priklju-čitev lončene peči ali kamina, saj je naknadna izdelava priključka zelo zahtevna in zahteva uporabo originalnih elementov, namenjenih za izdelavo dodatnega priključka, ko je dimnik že zgrajen. Najbolje bi bilo, da bi naknadni priključek izdelal proizvajalec dimnika ali njegov pooblaščeni izvajalec. Pri izdelavi dimnika ne smemo pozabiti na vgraditev čistilnih vratc, ki omogočajo dostop za čiščenje in pregled dimnika.
Določitev mesta postavitve lončene peči
Mesto postavitve lončene peči je odvisno od možnosti priključitve na dimnik, možnosti dovoda zgorevalnega zraka, nosilnosti talne konstrukcije in podobnega. Najboljša lokacija je v središču bivalnega ali bivalnih prostorov.
V kolikor je lončena peč postavljena ob leseno steno, opozarjamo na toplotno zaščito stene vsaj z 20 cm debelim slojem toplotne izolacije. Toplotna izolacija ob leseni steni povzroči odmik peči v pro-stor, zato priporočamo, da je stena, na katero meji lončena peč ali kamin, iz negorljivih materialov, kot sta, na primer, plinobeton in modularna votla opeka.
Shematski prikaz zajema zraka skozi dimnik |
Posebno pozornost je treba nameniti izvedbi priključka peči na dimnik skozi leseno montažno ste-no. Priključna cev mora biti zaščitena z najmanj 20-centimetrskim slojem primerne toplotne izolacije, kar zagotavlja požarno zaščito s temperaturami dimnih plinov do 400 °C. V kolikor izvajamo izolacijo iz več slojev, moramo biti pozorni, da so stiki slojev zamaknjeni.
Lončena peč ali kamin morata biti postavljena na trdnem podstavku – temelju in ne na plavajočem estrihu. Na mestu postavitve peči je betonski temelj, ki je z dilatacijo ločen od ostalega estriha.
Oskrba kurišča lončene peči s kisikom za gorenje
Uspešna uporaba lončene peči in doseganje predvidenih izkoristkov ter ogrevalnih sposobnosti je odvisna od kakovosti drv (goriva) in stalnega dotoka potrebne količine zgorevalnega zraka. Zajem zgorevalnega zraka je od zunaj.
Prehod dimniškega priključka skozi leseno steno – dimnik za maksimalno 400 °C |
Dovod zgorevalnega zraka običajno izvedemo v tlaku s cevjo premera 125 mm, po najkrajši poti v ravni črti brez spremembe smeri. Cev mora biti iz negorljivega materiala ter toplotno izolirana, tako da preprečimo možnost pojavljanja rosenja. Dovod zgorevalnega zraka je možno izvesti tudi po tu-ljavi, ki je predvidena v novejših izvedbah šamotnih dimnikov. Natančen prerez in količino potrebnega zgorevalnega zraka določimo računsko. Približna potrebna količina zgorevalnega zraka je 2 m³ na kilovat instalirane moči.
Posebej moramo opozoriti, da je treba pri sesalnih ventilatorjih, kuhinjskih napah in atmosferskih sušilcih za perilo zagotoviti ločen dovod zraka, tako da te naprave s svojim delovanjem ne bi povzročale podtlaka v prostoru, kar bi imelo za posledico sesanje dimnih plinov iz kurišča peči, zlasti ob nalaganju in slabo zaprtih kuriščnih vratih.
Odmiki gorljivih materialov od dimnika: a) levo – maksimalna temperatura dimnih plinov 400 °C b) desno – maksimalna temperatura dimnih plinov 160 °C |
Drva, primerna za kurjenje lončenih peči
Primerna drva za kurjenje lončenih peči so les listavcev, predvsem bukve in gabra, z vlažnostjo od 14 do 16 %. Polena naj bodo dolžine od 30 do 35 cm, premera pa ne več kot 80 mm. Lončene peči se nalagajo praviloma 2-do 3-krat na dan in to šele, ko je prejšnje polnjenje popolnoma pogorelo. Prvo kurjenje hladne peči se mora izvesti od zgoraj navzdol kot sveča. To pomeni, da najprej naložimo polena, na njih drobne trske in od zgoraj prižgemo. Na ta način omogočimo, da se hladna lončena peč postopoma segreje in zagotovimo čistejše gorenje, saj plamen ne ustvarja veliko dima in saj.
Les doseže primerno suhost za kurjenje, če je nažagan, razklan, zložen na zračnem prostoru in po-krit po dveh ali dveh letih in pol.
Lončene peči ne uporabljamo za sežigalnico vsega odvečnega, kar najdemo okoli hiše! |
Požarna varnost okolice lončene peči in kamina
Neposredno na peč ne odlagajte gorljivih predmetov ali vnetljivih tekočin. Pohištveni elementi morajo biti oddaljeni od stranic peči najmanj 60 cm. Treba je toplotno zaščititi tla pred kuriščem v oddaljenosti najmanj 80 cm. Pred kuriščem peči ne odlagajte kakršnihkoli vnetljivih in gorljivih predmetov najmanj v oddaljenosti metra.
Vedno uporabljajte primeren les za kurjavo. Pred kurilno sezono in po njej naj kamin ali lončeno peč ter dimnik obvezno pregledata strokovnjaka (pečar in dimnikar), kar sicer nekaj stane, vendar bo uporaba ogrevalne naprave s tem varnejša.
Upamo, da smo vam v tem kratkem sestavku uspeli pojasniti najpomembnejše stvari, ki jih morate upoštevati pri postavitvi lončene peči ali kamina v montažnih lesenih objektih, vam pa priporočamo, da se pred odločitvijo posvetujete s pečarskimi strokovnjaki