Z olji vseh vrst vse bolj onesnažujemo okolje in pitno vodo, zato je potrebno izlive preprečiti. Z eno kapljico olja onesnažimo 200 litrov pitne vode, s kapljico bencina pa kubični meter, zato so ekosistemi, rastline, živali in ljudje vedno bolj ogroženi.
Sodobni lovilec ima odprtine za nadzor, čiščenje in odvzem maščob in drugih snovi
Olja so škodljiva
Glavni onesnaževalci so industrijska maziva, olja, pogonska goriva, ter olja za menjalnike in zavorne sisteme. Vsebujejo veliko toksičnih snovi, med drugim svinec, kadmij in benzen. Količina, ki se nahaja v enem vozilu lahko onesnaži 3,7milijonov litrov vode, zato je potrebno izliv v okolje preprečiti z vsemi sredstvi. Kapljajoča vozila puščajo na asfaltnih površinah svoje sledi, ki jih nato deževnica odplakne v kanalizacijo in s tem v zaprt vodni krog, potoke, reke, jezera in podtalnico. V času visokotlačnih čistilcev je nevarnost še večja, saj lahko skoraj vsak pred hišo opere svoj avto, motor ali traktor, s čimer se količina spranih olj še poveča.
Meja med obvezno in pametno
Zakon predpisuje vgradnjo lovilcev olj in lahkih tekočin (bencina in nafte) v odtoke iz servisnih in obrtnih delavnic vseh vrst, bencinskih črpalk, parkirišč, splošne in prehrambene industrije ter gostinstva. Za vse to so lovilci obvezni, vedno pogostejši pa so predlogi, da bi tudi gospodinjstva morala obvezno vgraditi lovilce olj in maščob iz odtočne vode, ki se v dežju spira iz betonskih ali asfaltiranih parkirišč. Vsi napredni graditelji lahko za to poskrbijo že danes, da ne bo jutri zaradi zakonskih zahtev potrebno ponovno razkopavati dvorišč.
Koalescenčni filter je zelo učinkovit in prestreže tudi mikrokapljice olja
Različni viri onesnaževanja z olji in derivati
Dve vrsti lovilcev olj
Plastika se je tudi na tem področju izkazala za najboljši material. Lovilci so lahki, manjši od betonskih, ne korodirajo, so popolnoma zatesnjeni in takoj pripravljeni za priklop. Delujejo gravitacijsko, voda in blato se nabirata na dnu, olja in masti pa na površini. Bolj natančni so koalescenčni lovilci, ki poleg bencina in nafte z dodatnim filtrom prestrežejo tudi zelo majhne kapljice olja, ki se samodejno nebi dvignile na površino. Vsi lovilci imajo posebno odprtino za nadzor in za odvzem maščob ter filtra, ki ga je potrebno občasno očistiti.
Več informacij, podrobni tehnični podatki in dodatne informacije so dosegljive na www.cistilnenaprave-dezevnica.si
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields