Za povečanje deleža energije iz obnovljivih virov so zelo pomembne male hidroelektrarne (MHE), ki so ekonomsko donosne tudi brez državnih podpor, v njih proizvedena elektrika pa je neoporečna, saj je pridobljena izključno iz obnovljivega vira. Kljub velikemu vodnemu potencialu naše države pa se pri nas zaradi zapletenih birokratskih postopkov gradi premalo MHE, kar je velika škoda, pravi Miroslav Prešern, direktor podjetja OVEN Elektro Maribor.

»Investitor potrebuje tako vodno kot gradbeno dovoljenje, pri čemer se v obeh postopkih odloča o isti stvari. Za poenostavitev predlagamo enotno vodno dovoljenje. Menimo tudi, da bi morali odločanje o MHE do enega megavata moči prenesti na občinsko raven, od česar bi imeli korist tako investitorji kot tudi država,« pravi direktor podjetja, ki se je specializiralo za proizvodnjo elektrike iz OVE in ima v lasti šest malih hidroelektrarn z močjo 2525 kW ter 18 sončnih elektrarn z močjo 612,9 kW. Te so lani skupaj proizvedle 13.619 megavatnih ur električne energije.

 

Oven Izliv vode HE Oplotnica

Izliv vode nazaj v strugo iz SHE Oplotnica

 

     

oven stefan curic

Štefan Čurič

     

oven Borut Knez

Borut Knez

Do večjih zmogljivosti z gradnjo novih MHE in obnovo obstoječih

Po besedah Štefana Čuriča, operaterja in vzdrževalca dveh hidroelektrarn podjetja OVEN (MHE Skomarje in SHE Oplotnica), je proizvodnja največja, ko je dovolj vode za polno moč elektrarne: »Moč začne naraščati sredi marca zaradi taljenja snega in če je bilo tega veliko, lahko MHE delujejo s polno močjo tudi do konca maja. To je najbolj stabilni del leta za proizvodnjo. Nato začne moč upadati in je v preostalih mesecih odvisna od padavin.« Ob dolgotrajnih in zmernih padavinah lahko elektrarne delujejo s polno močjo pol meseca ali več. Na splošno velja, da če je proizvodnja v enem mesecu večja od polovice inštalirane moči, je to neko letno povprečje in je proizvodnja dobra. »Če je sušno obdobje, kakršno je letos, je proizvodnja minimalna,« še pravi sogovornik, ki svoje delo opravlja z največjim veseljem.

Da je delo pestro in razgibano, potrdi tudi Borut Knez, ki skrbi za MHE Činžat 1 in 2 ter za MHE Josipdol: »Vsak dan prinese kaj novega in vedno se nekaj dogaja.« Na vsaki elektrarni je treba opraviti dnevne in periodične preglede, vsak dan popisati proizvodnjo preteklega dne, pregledati vse naprave elektrarne in jezu, pregledati minimalni izpust vode mimo jezu v strugo, preveriti delovanje daljinske komunikacije, ki omogoča daljinsko vodenje elektrarne v času izpadov, in odpraviti morebitne manjše napake, ki so se zgodile ponoči. »Vsi si želimo obratovanje brez prekinitev, zato je treba dosledno izvajati remonte in posodabljati naprave. Poudariti moram, da ima družba OVEN izjemen posluh za posodabljanje strojne in elektroopreme, zato iz tega naslova nimamo skoraj nič izpadov. Večino zastojev v proizvodnji povzročijo izpadi daljnovodov distribucije,« pravi Čurič.

 

baner soncne elektrarne

 

Vse hidroelektrarne družbe OVEN so bile zgrajene v času prejšnje države, ta pa je kot izredno dober gospodar do sedaj obnovila že skoraj vse. S posodobitvami zagotavljajo stabilno proizvodnjo električne energije in jo hkrati povečujejo. »Po prvih obnovah in posodobitvah, ki smo jih izvedli med letoma 2003 in 2007, se je povprečna letna proizvodnja naših elektrarn povečala za  49 odstotkov. Naši srednjeročni načrti so usmerjeni tudi v gradnjo novih zmogljivosti – do leta 2025 načrtujemo gradnjo novih MHE, s čimer bi skupno inštalirano moč povečali za dva megavata,« o načrtih za prihodnost pravi Miroslav Prešern in doda, da priložnosti na tem področju iščejo tudi širše v regiji.

 

 

oven direktor miroslav preserenOtočni sistem delovanja MHE
V družbi OVEN se zavedajo, da je energetska neodvisnost ena od poti v nizkoogljično družbo, zato spodbujajo uporabo obnovljivih virov. Pri tem poudarjajo, da lahko neodvisno od elektroenergetskega sistema delujejo tudi MHE. »T. i. otočno delovanje pomeni, da MHE napaja določeno število odjemalcev, ki so odvisni samo od nje. V praksi tega sicer še nismo preizkusili, imamo pa vse pripravljeno. Takšno obratovanje je nadvse dobrodošlo v primeru večjih elementarnih nesreč, rušenja napajalnih sistemov, v primeru vojne pa bi lahko otočna MHE z elektriko oskrbovala bolnišnice, komunikacijske postaje in podobno,« pojasnjuje Miroslav Prešern.

 

Povezane vsebine


OVEN ELEKTRO MARIBOR d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.