Glede na to, da med štirimi stenami preživimo veliko časa, je zelo pomembno, da v svojem domu ustvarimo zdravo bivalno klimo. Prvo vprašanje, ki se nam zastavi, je: kakšen zrak dihamo? Če nimamo prezračevalnega sistema, verjetno ne najbolj kakovostnega, še zlasti če upoštevamo, da tako nove kot tudi energetsko prenovljene stavbe odlično tesnijo na vseh tistih mestih, skozi katera so se včasih hiše »naravno« prezračevale. Zato nujno potrebujemo naravno prezračevanje ali mehansko prezračevanje hiše ali stanovanja.
Prezračevanje z največjim možnim pretokom zraka je pomembno tudi s stališča prizadevanj za omejitev širjenja novega koronavirusa. Vse prostore bi morali trikrat ali celo štirikrat na dan temeljito prezračiti, da se v njih v celoti zamenja ves zastali in zatohli zrak.
Prezračevanje s strešnimi okni je idealno urejati pri zamenjavi strehe ali takrat, ko se lotevamo zamenjave starih oken z novimi.
Vse prostore, v katerih se zadržujemo, bi morali najmanj dvakrat na dan, še bolje pa trikrat ali celo štirikrat, temeljito prezračiti, da se v njih v celoti zamenja ves zastali in zatohli zrak. Kako to doseči? Najbolje je na stežaj odpreti vsa okna in vrata za vsaj tri minute, še bolje za pet do deset minut, na ta način omogočimo izmenjavo notranjega in zunanjega zraka. Poleti to naredimo zgodaj zjutraj in zvečer, ko se shladi, da nam vroč zunanji zrak ne vdre v bivalne prostore. Pozimi pa kar pogumno, tako podnevi kot zvečer, brez strahu, da bi izgubljali dragoceno toploto – samo segretega in izrabljenega zraka se bomo znebili, medtem ko se na bivalnem udobju ne bo skoraj nič poznalo.
Sistem za uravnavanje kakovosti zraka Velux Active s številnimi senzorji nenehno nadzira temperaturo, vlago in količino CO2 v zraku, izmerjenim vrednostim pa prilagaja odpiranje in zapiranje strešnih oken in senčil.
Prednosti sistema Velux Active:
-
senzorji nenehno nadzirajo temperaturo, vlago in količino CO2 v zraku, temu pa prilagajajo odpiranje in zapiranje strešnih oken in senčil;
-
z aplikacijo in s pametnim telefonom lahko na daljavo upravljate strešna okna ter notranja in zunanja senčila, ne glede na to, kje ste;
-
sistem za upravljanje notranje klime lahko namestite tudi sami, brez strokovne pomoči.
Sistem Velux Active lahko upravljamo na daljavo, z aplikacijo in s pametnim telefonom.
Rešitve za strešna okna
Glede na to, da zaradi službenih in drugih obveznosti nimamo vedno možnosti učinkovito prezračiti stanovanja (izjema so bili zadnji meseci, ko nas je, vsaj večino, med štiri stene doma prikoval novi koronavirus), velja razmisliti o nekaterih rešitvah, vgrajenih v fasadna ali strešna okna. Dobra rešitev, na primer, so strešna okna z vgrajeno loputo za prezračevanje, ki omogočajo stalno prezračevanje tudi pri zaprtem oknu. »V loputo integriran filter poskrbi, da mrčes in prašni delci nimajo vstopa v bivalne prostore, s tem pa je v njih vedno zagotovljen svež zrak,« pravi Katja Ličen Pajenk iz podjetja VELUX Slovenija. Rešitev se dobro obnese tudi, če imate pozimi težave z nastajanjem kondenza na zastekljenih površinah.
Strešna okna z vgrajenim prezračevalnim sistemom z rekuperacijo zagotavljajo več kot 75-odstotno izmenjavo toplote.
Še boljša rešitev so strešna okna z vgrajenim prezračevalnim sistemom z vračanjem odpadne toplote. Mehansko prezračevanje s prezračevalnim sistemom z rekuperacijo VELUX Smart Vent omogoča prezračevanje prostora ob vodotesno zaprtem oknu, brez občutka prepiha, hkrati pa uravnava tudi vlago v prostoru. Po enem kanalu se iz prostora odvaja topel in vlažen zrak, po drugem se v prostor dovaja svež in suh zrak. Zrak potuje po vgrajenem prenosniku toplote, ki zagotavlja več kot 75-odstotno izmenjavo toplote.
Veluxov Smart Vent omogoča prezračevanje ob vodotesno zaprtem oknu, brez občutka prepiha, uravnava tudi vlago v prostoru.
Prednosti sistema Velux Smart Vent:
-
več kot 75-odstotna izmenjava toplote, posledično so manjši stroški za ogrevanje;
-
deluje pri vodotesno zaprtem oknu;
-
med delovanjem povzroča minimalen zvok, podoben tihemu šepetu.
Povezane vsebine