Človek je v resnici hodeča bakterija, na telesu in v njem imamo desetkrat več bakterij, kot je celic našega organizma.
Dva kilograma jih imamo v črevesju, okrog sto trilijonov, brez njih pa nebi mogli preživeti. Črevesne bakterije balansirajo naš imunski sistem, neposredno komunicirajo z možgani, vplivajo na dobro počutje in celo na sposobnost učenja.
Z bakterijami prijazno, prosim
V biološki čistilni se dogaja nekaj podobnega kot v črevesju, saj je slednja v resnici podaljšek prebavnega trakta. Ko se pretoki ponoči umirijo, bakterije predelajo blato v, okoljsko gledano, neoporečno odplako. To omogoča krmilni sistem, ki ob pravem času pošlje v čistilni prekat dovolj zračnih mehurčkov, ki poživijo delovanje bakterij. Predelano blato in drobni oklepi odmrlih bakterij nato počasi sedejo na dno, vrhnjo plast skoraj čiste vode pa črpalka v pravem trenutku izčrpa v okolje, ponikalnico ali v bližnji potok, saj je ta voda neoporečna. To pa se zgodi samo, če je v napravi dovolj bakterij, ki jih čez dan nismo pokončali z jedkimi kislinami za čiščenje zanemarjene WC školjke ali s pretiranimi količinami pralnih praškov.
Običajni pokrov tekočega praška s komaj vidnimi oznakami in prostornino kar 1,7 decilitra |
Zmanjšati besno uporabo čistil
To pravilo velja za vse. Če na kup prinesemo vsa čistila iz kuhinje, kopalnice in stranišča, bomo našteli najmanj 20 različnih pripravkov, eden bolj strupen kot drugi. Praviloma vse zvarke med čiščenjem predoziramo, zato potrebujemo nova čistila in nove navade. Prvi poskus, od danes dva tedna peremo s polovično količino pralnega praška. Rezultat, perilo bo enako čisto. Industrija čistil cveti, saj živijo od kupcev, ki so kupili eno čistilo za ogledalo, drugo za okensko šipo, tretje za stekleno mizo. V resnici potrebujemo samo malo milnice za umivanje rok in nekaj kisa ali limoninega soka. Vse bo čisto kot prej, pri tem pa ne bomo zastrupljali okolja, sebe in svojih. Pred kratkim so ugotovili, da so čistilke zdravstveno izjemno ogrožene, saj imajo vsak dan v rokah desetine strupov, ki jih polivajo, se jih dotikajo in vdihujejo mikrokapljice pršil. Tako obnašanje je potrebno odločno spremeniti, kar velja za vse, ne samo za uporabnike bioloških čistilnih naprav, da se razumemo.
Vmes je bil izumljen, patentiran in preizkušen ultrazvočni pralni stroj za perilo, za pralno sredstvo potrebuje le nekaj čiste vode. Deloval je odlično, kot pa se velikokrat zgodi, je zaradi različnih interesov zaenkrat poniknil. Do ponovnega »odkritja« pa bo potrebno pametno uporabljati čistila in pralna sredstva. Lahko pa vse skupaj poenostavimo in prestopimo na okolju prijazne linije čistil (Frosch, EcoVer…) in pozabimo na vse prejšnje napotke.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields