Ne spreglejte ugodnih pogojev za izgradnjo sončne elektrarne

Ne spreglejte ugodnih pogojev za izgradnjo sončne elektrarne

Desetletje padanja cen solarnih modulov

Kljub temu, da so prve silicijeve sončne celice nastale pred več kot 60 leti, so se sončne elektrarne in s tem fotovoltaika, kot pomemben obnovljiv vir energije, razmahnile šele v zadnjih desetih letih

 

enertec soncna elektrarna MOJA7 Monokristalni moduli konstrukcija Schweizer

Opaznejši padec cen za solarne module se je pričel točno pred desetletjem.

Cena sončne elektrarne na ključ

2008 – 4.500 EUR/kW, 2018 od 1.100 do 1.500 EUR/kW.

Za večje sončne elektrarne pa ta zdrsne tudi pod 1.000 EUR/kW.

 

Solarni moduli – padanje cene skozi čas

Dva glavna dejavnika sta botrovala rasti proizvodnje sončnih celic, to je hitro nižanje stroškov proizvodnje za solarne module in izboljševanje učinkovitosti. Leta 1954 je nastala prva uporabna silicijeva sončna celica s 6 % učinkovitosti. Od takrat se je solarna tehnologija zelo hitro razvijala. Proizvajalci so bili sposobni proizvesti sončne celice, ki so skoraj 30% učinkovite, raziskovalci v laboratorijih pa uspeli doseči celo 46-odstotno učinkovitost. Ker so v laboratorijskih raziskavah preučevali učinkovitost zelo naprednih struktur sončnih celic in ker so ti solarni moduli običajno izdelani iz dražjih materialov, se ti zaradi visokih cen niso uveljavili.

 

baner soncne elektrarne

 

Koliko kWh letno proizvede povprečno velika sončna elektrarna, kakšen je pričakovan upad učinkovitost modulov?

»Primer – 7 kWp sončna elektrarna, ki ima povprečno lego, lahko v Sloveniji proizvede 7.500 kWh električne energije. Učinkovitost modulov z leti pada, večina proizvajalcev modulov jamči linearen upad učinkovitosti modulov, konkretno pa naš dobavitelj Kioto Solar, za te module navaja upad moči max. 0,7% letno, razen v prvem letu, ki pa ta lahko upade na 97%.
Z novo blagovno znamko Moja elektrarna želimo približati energijo sonca lastnikom hiš in manjšim podjetjem, ki iščejo zanesljivega partnerja, namreč na vse ključne komponente sončne elektrarne lahko ponudimo 15 letno garancijo in hkrati uredimo vse potrebno za ureditev subvencije na Eko – skladu,« so nam še pojasnili v Enertecu.

 

PREDEN INVESTIRATE PREVERITE:

Kaj je pred izbiro izvajalca in izbiro znamke solarnih modulov dobro preveriti in kakšen vpliv imajo posamezne komponente na učinkovitost solarnih modulov, so nam pojasnili v podjetju Enertec d.o.o. iz Maribora, ki že vrsto let vgrajujejo solarne module avstrijskega porekla, poznane pod blagovno znamko Kioto Solar.

Predstavnik podjetja Enertec, Peter Kumer, pove: »Na trgu opažamo, da investitorji pogosto zaradi neznanja premalo pozornosti namenijo kvaliteti modula in se osredotočajo le na moč in izkoristek modula, ki pa ni nujno pokazatelj kvalitete solarnega modula. Za solarne module so osnovni gradnik sončne celice, ki pa se po večini proizvajajo na azijskih trgih, med njimi pa je velika razlika v kakovosti. V naših solarnih modulih je poreklo vgrajenih komponent evropsko, razen celic, ki se proizvajajo izven.«

»Drugi dve pomembni komponenti solarnega modula sta solarno steklo in EVA folija, ki pa imata velik vpliv na padec izkoristka s t.i. degradacijo solarnega modula. Slabši izkoristek se žal pokaže šele na dolgi rok, zato tovrstno degradacijo investitor zlahka spregleda. Eva folija pri solarnem modulu služi kot spojni element med celicami in steklom, za katero je pomembno, da je  v fazi laminacije dovolj časa v peči, ob čemer se izločijo vse kisline. Hkrati je pomembna kontrola kakovosti v posameznih fazah proizvodnje, ki zagotavljajo 100 % deklarirano kvaliteto. Zadnja faza pri proizvodnji solarnih modulov je t.i. FLESH test, kjer se ob standardnih pogojih za posamični solarni modul izmeri specifične karakteristike. Priporočeno je, da investitorji pri potencialnih izvajalcih zahtevate t.i. FLESH REPORT vgrajenih solarnih modulov, ki dokazuje karakteristike vgrajenih modulov in s tem preprečimo investicijo v serijske module, ki ne dosegajo karakteristik testnih,« še doda Kumer.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI