Desetletje padanja cen solarnih modulov

Kljub temu, da so prve silicijeve sončne celice nastale pred več kot 60 leti, so se sončne elektrarne in s tem fotovoltaika, kot pomemben obnovljiv vir energije, razmahnile šele v zadnjih desetih letih

 

enertec soncna elektrarna MOJA7 Monokristalni moduli konstrukcija Schweizer

Opaznejši padec cen za solarne module se je pričel točno pred desetletjem.

Cena sončne elektrarne na ključ

2008 - 4.500 EUR/kW, 2018 od 1.100 do 1.500 EUR/kW.

Za večje sončne elektrarne pa ta zdrsne tudi pod 1.000 EUR/kW.

 

Solarni moduli - padanje cene skozi čas

Dva glavna dejavnika sta botrovala rasti proizvodnje sončnih celic, to je hitro nižanje stroškov proizvodnje za solarne module in izboljševanje učinkovitosti. Leta 1954 je nastala prva uporabna silicijeva sončna celica s 6 % učinkovitosti. Od takrat se je solarna tehnologija zelo hitro razvijala. Proizvajalci so bili sposobni proizvesti sončne celice, ki so skoraj 30% učinkovite, raziskovalci v laboratorijih pa uspeli doseči celo 46-odstotno učinkovitost. Ker so v laboratorijskih raziskavah preučevali učinkovitost zelo naprednih struktur sončnih celic in ker so ti solarni moduli običajno izdelani iz dražjih materialov, se ti zaradi visokih cen niso uveljavili.

 

baner soncne elektrarne

 

Koliko kWh letno proizvede povprečno velika sončna elektrarna, kakšen je pričakovan upad učinkovitost modulov?

»Primer - 7 kWp sončna elektrarna, ki ima povprečno lego, lahko v Sloveniji proizvede 7.500 kWh električne energije. Učinkovitost modulov z leti pada, večina proizvajalcev modulov jamči linearen upad učinkovitosti modulov, konkretno pa naš dobavitelj Kioto Solar, za te module navaja upad moči max. 0,7% letno, razen v prvem letu, ki pa ta lahko upade na 97%.
Z novo blagovno znamko Moja elektrarna želimo približati energijo sonca lastnikom hiš in manjšim podjetjem, ki iščejo zanesljivega partnerja, namreč na vse ključne komponente sončne elektrarne lahko ponudimo 15 letno garancijo in hkrati uredimo vse potrebno za ureditev subvencije na Eko – skladu,« so nam še pojasnili v Enertecu.

 

PREDEN INVESTIRATE PREVERITE:

Kaj je pred izbiro izvajalca in izbiro znamke solarnih modulov dobro preveriti in kakšen vpliv imajo posamezne komponente na učinkovitost solarnih modulov, so nam pojasnili v podjetju Enertec d.o.o. iz Maribora, ki že vrsto let vgrajujejo solarne module avstrijskega porekla, poznane pod blagovno znamko Kioto Solar.

Predstavnik podjetja Enertec, Peter Kumer, pove: »Na trgu opažamo, da investitorji pogosto zaradi neznanja premalo pozornosti namenijo kvaliteti modula in se osredotočajo le na moč in izkoristek modula, ki pa ni nujno pokazatelj kvalitete solarnega modula. Za solarne module so osnovni gradnik sončne celice, ki pa se po večini proizvajajo na azijskih trgih, med njimi pa je velika razlika v kakovosti. V naših solarnih modulih je poreklo vgrajenih komponent evropsko, razen celic, ki se proizvajajo izven.«

»Drugi dve pomembni komponenti solarnega modula sta solarno steklo in EVA folija, ki pa imata velik vpliv na padec izkoristka s t.i. degradacijo solarnega modula. Slabši izkoristek se žal pokaže šele na dolgi rok, zato tovrstno degradacijo investitor zlahka spregleda. Eva folija pri solarnem modulu služi kot spojni element med celicami in steklom, za katero je pomembno, da je  v fazi laminacije dovolj časa v peči, ob čemer se izločijo vse kisline. Hkrati je pomembna kontrola kakovosti v posameznih fazah proizvodnje, ki zagotavljajo 100 % deklarirano kvaliteto. Zadnja faza pri proizvodnji solarnih modulov je t.i. FLESH test, kjer se ob standardnih pogojih za posamični solarni modul izmeri specifične karakteristike. Priporočeno je, da investitorji pri potencialnih izvajalcih zahtevate t.i. FLESH REPORT vgrajenih solarnih modulov, ki dokazuje karakteristike vgrajenih modulov in s tem preprečimo investicijo v serijske module, ki ne dosegajo karakteristik testnih,« še doda Kumer.


Enertec d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.