Norvežane grejejo plastični kolektorji

Norvežane grejejo plastični kolektorji

 

Koristnost termosolarnih sestavov je nesporna, čeprav število novih instalacij ni tako veliko, kljub dobrim izkoristkom. Da bi pospešili razvoj in vgradnjo, je zato potrebno še bolj znižati ceno sestavnih delov. Strokovnjaki inštituta Fraunhofer so zato razvili kolektor, v katerem sta absorber in prekritje izdelana iz plastike.

 

kolektor plasticni montaza

Vseh 34 vrstnih hiš je izdelano v pasivnem standardu s streho obrnjeno proti jugu

 

Norvežani so jih že vgradili

V kraju Mortensrud, blizu Osla stoji 34 vrstnih hiš, ki so vse opremljene z novimi kolektorji, nagib streh pa so že med projektiranjem priredili za ta namen. Pri tem tisti, ki so vgrajeni v strehe dodatno izboljšujejo toplotno izolacijo stavb, na vsaki pa je za 14m2 kolektorjev. Sistem deluje že nekaj časa, pri čemer so ugotovili, da z njim pokrijejo kar 62% potrebne toplote za pripravo tople vode in ogrevanje. Za arhitekte in proizvajalce je bilo pomembno, da so vgrajeni kolektorji čim bolj neopazni in tako enostavni za montažo, da so jih lahko polagali kar krovci.

 

Nizka cena vseh delov napeljave

Ko seštejejo nižjo ceno sestavnih delov kolektorja, majhno težo in s tem prihranek nosilne konstrukcije ter manj specializirane montažerje, se cena vgradnje krepko zniža  Solarni krog je brez stalnega pritiska vode v sistemu in deluje v načinu Drain Back. S tem je rešen zlasti problem poletnih mesecev, ko je sonca dosti, poraba tople vode pa nizka. Pri tem so drugi sistemi v nevarnosti, da se voda upari, kar je tukaj nemogoče. S tem se poviša tudi življenjska doba plastičnega absorberja, saj bi jo para in pritisk znižala

 

kolektorji plasticni norveska

Norveško solarno naselje je tako zanimivo, da strokovnjaki hodijo na oglede

 

Zalogovnik »tank v tanku«

Vsaka od 34 vrstnih hiš ima svoj zalogovnik, v katerem sta dve posodi druga v drugi. V notranji, z volumnom 100 litrov se ogreva sanitarna voda, zunanja pa ima 800 litrov in je namenjena shranjevanju toplote in podpori za ogrevanje prostorov. Solarni krog in zalogovnik sta povezana s talnim ogrevanjem brez vmesnih prenosnikov toplote, hidravlično gledano so vsi povezani v en krog. Če zmanjka sončne toplote prevzame ogrevanje vgrajen električni grelec. Tak način dogrevanja si Norvežani lahko privoščijo brez slabe vesti, saj kar 98% njihove elektrike priteče iz hidroelektrarn.

 

Kolektor, ki je nekaj posebnega

Kolektor je po načrtih Fraunhoferjevih strokovnjakov izdelalo podjetje Aventa Solar. Izdelan je iz polimerov, zaradi tega je lahek, kar poenostavi transport in namestitev. Proizvodnja je okolju prijazna, saj je poraba energije med izdelavo nizka, po zaključku uporabnosti pa ga lahko skoraj popolno recikliramo. Velikost lahko prilagajamo, možna je izdelava po meri kar omogoča estetsko vključitev na streho, na fasado stavb, na nadstrešnice, na stojala na tleh, lahko pa služi tudi kot protihrupna pregrada. Izdelujejo ga v osmih standardnih dolžinah, v korakih približno pol metra, od 1,5 m do 5,9 m, širok pa je vedno 0,6 m. V primerjavi z bakrom ali aluminijem je cena takega kolektorja nižja.

kolektor plasticni norveska

Novi plastični kolektor je izjemno enostaven, lahek in razmeroma učinkovit

 

Plastika, okvir in tipalo

Termosolarni modul je sestavljen iz plastičnega absorberja, ki prenese temperature krožeče vode do 160°C in zaščitnega pokrova iz UV odporne, prozorne izolacijske plošče s komorami. Le nosilni okvir je izdelan iz aluminija. Prekrivna plošča in absorber sta ekstrudirana, kar pomeni, da so tudi stroški izdelave nizki.

Ko sončni žarki padejo na kolektor se segreje in aktivira tipalo temperature, ki se nahaja v okrovu. To sproži delovanje obtočne črpalke, ki s kroženjem vode toploto odvaja v zalogovnik. Nato toploto uporabimo za ogrevanje sanitarne vode in za gretje prostorov. Če se sončno sevanje zmanjša, tipalo zaustavi obtočno črpalko, enako se zgodi, če se pregreje. Zato je voda v obtoku brez dodatkov, kar poveča varnost v primeru okvare, napeljava pa je enostavna in pregledna.

 

Plastični imajo bodočnost

Celotno naselje hiš so vselili oktobra lani, zgrajene pa so v pasivnem standardu. Načrtovalci trdijo, da so s plastičnimi kolektorji postavili nov mejnik v stavbni energetiki, saj so dosegli nizko ceno in arhitektonsko neoporečno vključitev v stavbo. Meritve kolektorja, ki so jih med razvojem v preteklih letih izvajali v inštitutu pa potrjujejo mnenje, da bomo take izdelke v bodoče pogosto srečevali. Kolektor so preizkusile pooblaščene institucije in je dovolj kvaliteten da si je prislužil certifikat Solar Keymark.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI