Nova kopenhagenska kotlarna

Avtor: Simon Tihec

Nov energetski objekt je sežigalnica smeti, ki bo proizvajala toploto in elektriko, zaradi sodobnih prijemov pa bo njen vpliv na okolje izjemno majhen

Kopenhagen je glavno mesto Danske in 42. največje mesto na svetu, ima več kot 500.000 prebivalcev, v širši regiji pa preko milijon. Staro kotlarno, ki je s toploto 45 let oskrbovala mestno središče bodo v kratkem podrli, saj je zastarela, nezanesljiva in ima slab vpliv na okolje.

Nov energetski objekt je sežigalnica smeti, ki bo proizvajala toploto in elektriko, zaradi sodobnih prijemov pa bo njen vpliv na okolje izjemno majhen, trenutno najmanjši na svetu v primerjavi s podobnimi objekti.

 

kopenhagenska kotlarna zunaj

Poleti je streha sprehajalna pot, zunanji zid pa plezalna stena

 

Nekaj številk

Energetski objekt bo stal blizu letališča, 5 km oddaljen od centra mesta. Gradnja se bliža koncu, saj bodo okrog novega leta začeli s testnim delovanjem, v 2017 pa s polno obremenitvijo. Denar je zbralo pet občin, obratovanje bo neprofitno, na leto pa bodo v njej 400.000 ton odpadkov, spremenili v elektriko za okrog 50.000 gospodinjstev in daljinsko ogrevali 120.000 stanovanj. Turbina poganja generator moči 60 MW, dve vzporedni zgorevalni liniji pa bosta pogoltnili 2 x 35 ton odpadkov na uro, ti pa prihajajo iz desetih reciklažnih centrov v mestu. Pepel bodo po predelavi uporabljali v gradbeništvu, čistilne linije za dimne pline pa bodo z elektrolitskimi in mokrimi postopki iz njih izločile 96% NOx, 99% klorovodikove kisline in 99,5 % žvepla.

 

kopenhagenska kotlarna prerez

Prerez kotlarne Copenhill z glavnimi sestavnimi deli

 

kopenhagenska kotlarna konstrukcija

Strešni del kotlarne je ojačen zradi dodatnih obremenitev pot, zunanji zid pa plezalna stena

 

Kam izginejo odpadki

Iz kamionov jih vsipavajo v zbirni silos, iz njega pa jih dvigalo prelaga na drčo ki jih usmeri na stopničasto in vodno hlajeno rešetko v kurišču. To omogoča prilagajanje podpihov trenutnim razmeram in vlažnosti kuriva, kontrolirano zgorevanje pa omogoča manj škodljivih izpustov. Kurišče in čistilna linija ne potrebujeta vzdrževanja, saj se vsi vitalni deli nahajajo izven najbolj obremenjenih con. Novost je tudi stopničasta pomična rešetka, v kateri se gibajoči deli med seboj ne dotikajo, zato je obraba zanemarljiva. Odstranjevanje in hlajenje pepela je avtomatizirano, pline pa čistijo elektrostatični in katalitični filtri, ki jih na koncu ohladijo in usmerijo proti dimniku. Občasno bo iz dimnika puhnil kolobar pare premera 20 m, ki bo znak, da je kotlarna izpustila v zrak tono CO2. Na obroč bodo ponoči projicirali laserske slike, kar bo samo ena od mnogih zanimivosti tega projekta.

 

kopenhagenska kotlarna Stresno smucisce

Strešno smučišče bo omogočalo tudi nočno smuko

 

Očarljivi Copenhill

Ime nove kotlarne delno odkriva njen dodatni namen. Ker je zgradba visoka okrog 90 m, Danska pa bolj ravna (najvišji hrib 170 m), so arhitekti na streho postavili smučišče. Ima črno in rdečo stezo, smučarji bodo višino izbirali v skladu s svojimi sposobnostmi. Poleti, ko ni snega nova vzpetina postane izletniška točka, opremljena z drevesi in stezami, na vrhu pa je razgledna točka s kavarno. Ob najvišji steni je postavljena še plezalna stena, v notranjosti pa se nahaja poseben hodnik za oglede in predavalnica, namenjena obiskovalcem in šolam. Zaradi obtežitve strehe je konstrukcija ojačena, kljub stroškom pa bo korist veliko večja. Arhitekti pravijo, da so bile vse njihove rešitve in ideje med načrtovanjem revolucionarne, ko pa bo objekt zgrajen bo sčasoma postal nekaj vsakdanjega, čeprav vedno znova privlačnega. Če prav pomislim, takšno sežigalnico »imeli bi tudi mi«.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE